umowa zlecenie składki

Umowa zlecenie – królowa umów cywilnoprawnych, która jest jedną z najczęściej pojawiających się form umów o zatrudnienie. Dzięki temu, że od niedawna w życie weszły nowe przepisy to osoby zatrudnione na umowę zlecenie, w końcu mogą odetchnąć z ulgą. Ich ciężka niekiedy praca w końcu została doceniona! Za kilka dni masz udać się na rozmowę kwalifikacyjną? Chcesz wiedzieć z czym wiąże się i na jakich zasadach odbywa się zatrudnienia pracownika na umowę zlecenie? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania, dodatkowo także pokażemy Ci na co należy się przygotować – nie daj się oszukać i poznaj swoje prawa!

Ogólna charakterystyka umów zlecenie

Jednym z rodzajów umów cywilnoprawnych są właśnie umowy zlecenie. Ich prawo regulowane jest poprzez normy i przepisy zawarte w kodeksie cywilnym.
Zgodnie z treścią zawartą w kodeksie cywilnym podmiotami umowy są zleceniodawca (przyszły pracodawca) oraz zleceniobiorca (potencjalny pracownik). Przedmiotem umowy jest wykonywanie określonych czynności przez zleceniobiorcę na rzecz zleceniodawcy, który tym samym zobowiązuje się do zapłaty określonego stałego wynagrodzenia.
Wynagrodzenie to od roku 2017 ma formę stawki godzinowej, której wysokość uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia – od bieżącego roku suma ta wynosi 13,50 zł brutto za godzinę.

Studenci górą!

W dzisiejszych czasach już chyba nikogo nie dziwi fakt, że najliczniejszą grupą osób zatrudnionych na umowę zlecenie są właśnie studenci lub uczniowie szkół policealnych, posiadający legitymację szkolną. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta, chodzi bowiem o obniżenie kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika – w tym przypadku zleceniodawcy zwolnieni są od opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (rentowe, emerytalne, chorobowe oraz wypadkowe) do ZUS oraz inne ubezpieczenia zdrowotne.
W sytuacji kiedy osoba zatrudniona na umowę zlecenie nie wpisuje się w wyżej wymienione kryteria to pracodawca, w tym wypadku zleceniodawca musi obowiązkowo odprowadzić odpowiednie kwoty przeznaczone na opłacenie składek do ZUZ, jeżeli wyrazi taką ochotę może ale nie musi, uiścić także opłatę za składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Jaka wysokość składek?

Zgodnie z obowiązującym prawem wysokość składek uzależniona jest od wysokości wynagrodzenia minimalnego osoby zatrudnionej. Składki podlegają stałemu oprocentowaniu, które wynosi:
– 19,52% w przypadku składek na ubezpieczenia emerytalne;
– 8% w przypadku składek na ubezpieczenia rentowe;
– 2,45% w przypadku składek na ubezpieczenia chorobowe;
– od 0,40% do 3,60% w przypadku składek na ubezpieczenia wypadkowe;
– 9% w przypadku składek na ubezpieczenia zdrowotne.

Oprócz wyżej wymienionych wyróżnić możemy jeszcze:
– składki na Fundusz Pracy o oprocentowaniu równym 2,45%;
– składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o oprocentowaniu równym 0,10%;
– składki na Fundusz Emerytur Pomostowych o oprocentowaniu 1,50%.

Co z podatkiem naliczanym od dochodu?

O ile opłacanie składek na ubezpieczenia ZUS jest uzależnione od kilku czynników to kwestia opłacania podatku pozostaje bez zmian. Jest on obowiązkowy a jego wysokość jest uzależniona od wysokości pomniejszonych kosztów uzyskania przychodów oraz sumy wszystkich pobranych składek ubezpieczeniowych opłaconych na rzecz zleceniobiorcy.
Dokładnie wyliczoną sumę zaliczki na podatek dochodowy pracodawca powinien opłacać zgodnie z obowiązującymi przepisami, do 20 dnia każdego miesiąca. Oprócz tego zleceniodawcy muszą pamiętać o tym, aby wszyscy zleceniobiorcy otrzymali formularz PIT-11 tak by mogli rozliczyć się z uzyskanych przychodów.

umowa zlecenie składki
Jak prawidłowo wyliczyć zaliczkę na podatek dochodowy?

Boisz się, że pomylisz się przy samodzielnych obliczeniach, które wskażą Ci kwotę zaliczki na podatek dochodowy? Nie musisz tego robić sam ani też zatrudniać księgowej. Jeżeli prowadzisz małą firmę najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kalkulatora wynagrodzeń. Znajdziesz go na wielu stronach internetowych poświęconym podatkom, wpisz w wyszukiwarkę google hasło „kalkulator wynagrodzeń” a Twoim oczom ukażą się te najczęściej wybierane przez użytkowników.
Obsługa kalkulatora wynagrodzeń jest banalnie prosta – wystarczy kierować się umieszczonymi na stronie wskazówkami aby poznać dokładne kwoty dotyczące zaliczek na podatek dochodowy.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat to zachęcamy Cię do zapoznania się z treścią umieszczonego na naszej stronie artykułu zatytułowanego „Kalkulator – umowa o pracę”.

Podsumowując, praca w oparciu o umowę na zlecenie wcale nie jest już aż tak niekorzystna jak była jeszcze kilka lat temu. Teraz dzięki wprowadzonym reformom zleceniobiorcy mogą czuć się bezpiecznie, ich wynagrodzenie nie może być mniejsze niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, która wynosi na chwilę obecną 2100 zł brutto. Dodatkowo pracownicy zatrudnieni na umowę zlecenie w większości podlegają pod pakiet ubezpieczeń społecznych, czyli pracodawca opłaca za nich składki do ZUS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here