umowa zlecenie a ciąża

Właśnie dowiedziałaś się, że wkrótce zostaniesz mamą ale obawiasz się o spoją przyszłość ponieważ jesteś zatrudniona na umowę zlecenie? Chcesz wiedzieć jakie są Twoje prawa i obowiązki przełożonego wobec kobiet ciężarnych? Dzisiaj przedstawimy Ci specyfikę tego rodzaju umów, dowiesz się w jakiej wysokości należy Ci się zasiłek macierzyński oraz co należy zrobić aby móc z niego skorzystać. Zainteresowana? Zapraszamy dalej!

Praca na umowę zlecenie

Umowa zlecenie należy do rodziny umów cywilnoprawnych, które regulowane są poprzez normy oraz przepisy zawarte w Kodeksie Cywilnym, niestety zgodnie z obowiązującym prawem ciężarna pracująca na umowę zlecenie nie ma takich samych przywilejów jak kobiety w ciąży pracujące na standardową umowę o pracę.
Jak już zapewne wiesz podmiotami pomiędzy, którymi zawierana jest umowa jest zleceniodawca-pracodawca, czyli osoba prowadząca działalność gospodarczą lub przedsiębiorstwo oraz zleceniobiorca-pracownik, czyli osoba fizyczna poszukująca zatrudnienia. Z kolei przedmiotem umowy jest wykonywanie określonej czynności przez zleceniobiorcę w danym miejscu i czasie w zamian za co zleceniodawca zobowiązuje się do wypłacania regularnych kwot wynagrodzeń określonych w treści umowy, odprowadzania składek z tytułu ubezpieczenia społecznego (ZUS) oraz zaliczkę na podatek dochodowy.
Umowa zlecenie może być zawierana na czas nieokreślony.

Prawa kobiety w ciąży pracującej na umowę zlecenie

Kobiety ciężarne zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, są zdecydowanie w dużo lepszej sytuacji niż pracownic, chroni je Kodeks Pracy, który na pierwszym miejscu stawia dobro pracowników. W przypadku umów cywilnoprawnych, nie jest niestety już tak kolorowo.
Kodeks Cywilny nie przewiduje:
– przedłużenia umowy zatrudnienia do dnia rozwiązania, czyli do dnia porodu;
– prawa do otrzymania zasiłku macierzyńskiego w wysokości odpowiedniej do sumy uzyskiwanych przychodów;
– otrzymania prawa do urlopu wychowawczego;
– odpłatnych przerw na karmienie piersią;

Umowa zlecenie do niedawna była nazywana „umową śmieciową”. Na szczęście od dwóch lat, po przeprowadzeniu licznych korzystnych na rzecz zleceniobiorców reform umowa zlecenie wypada dużo lepiej niż wówczas. Zastanawiasz się co mamy na myśli? Chodzi oczywiście o obowiązkowe odprowadzanie składek do ZUS z tytułu ubezpieczenia społecznego. Jak wiesz zleceniodawca obowiązkowo odprowadza składki emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz chorobowe, dobrowolne są jedynie składki z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego też każdej osobie pracującej na umowę zlecenie polecamy aby wypełniła odpowiedni wniosek i złożyła go u swojego pracodawcy. Składka na ubezpieczenie zdrowotne pobierana będzie regularnie przez co zagwarantuje możliwość skorzystania z zasiłku chorobowego oraz odpłatnego zwolnienia lekarskiego.

umowa zlecenie a ciąża
Zasiłek chorobowy kobiety w ciąży pracującej na umowę zlecenie

Oprócz tego masz prawo do poproszenia swojego zleceniodawcy o zmianę stanowiska pracy lub jej wymiaru czasu. Jeżeli pracujesz na nocną zmianę złóż wniosek o przyznanie Ci zmian dziennych, nie wykonuj również ciężkich i wyczerpujących czynności, które mogłyby źle wpłynąć na zdrowie Twoje i Twojego dziecka.
Zgodnie z obowiązującym prawem zleceniobiorca za którego dobrowolnie odprowadzane są składki na ubezpieczenie chorobowe może już po okresie trzech miesięcy (po upływie 90 dni) ubiegać się o zasiłek chorobowy oraz specjalne świadczenia rehabilitacyjne. To oznacza, że pierwsze odpłatne zwolnienie lekarskie przysługiwać będzie dopiero po upłynięciu trzech miesięcy od rozpoczęcia odprowadzania składki zdrowotnej do ZUS.
Jeżeli będąc w ciąży, z jakiegoś powodu zmuszona będziesz do skorzystania ze zwolnienia lekarskiego to za niedyspozycję do pracy powinnaś otrzymać 100% swojego stałego wynagrodzenia.

Zasiłek macierzyński

Zastanawiasz się przez jaki okres czasu wypłacany Ci będzie zasiłek macierzyński oraz jak wysokie będą jego kwoty? Oczywiście bez dwóch zdań w dużo lepszej sytuacji znajdują się kobiety posiadające standardową umowę o pracę ale nie musisz się obawiać, polskie państwo nie pozostawia bez pomocy osób takich jak Ty. Otóż zasiłek macierzyński w tym wypadku będzie trwał tyle samo co urlop macierzyński lub wychowawczy, czyli okres 52 tygodni. Przez pierwsze 26 tygodni otrzymywać będziesz kwotę równą 100% Twojego wynagrodzenia, dla przykładu – jeżeli miesięczna pensja wynosiła 2100 zł brutto to tyle samo otrzymasz przez pierwsze 6 miesięcy, potem przez kolejne 26 tygodni zasiłek wynosić będzie 60% kwoty wynagrodzenia czyli w Twojej sytuacji – czyli, 1260 zł.
Uwaga! Kobiety, którym w trakcie trwania ciąży wygasła umowa zlecenie nie mają prawa do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego!

Podsumowując, jako pracująca na umowę zlecenie kobieta w ciąży również masz możliwość ubiegania się o zasiłek macierzyński czy skorzystanie z zasiłku chorobowego i zwolnienia lekarskiego, wystarczy tylko, że wypełnisz odpowiedni wniosek o dowolne pobieranie składek na ubezpieczenie zdrowotne i złożysz go u swojego pracodawcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here