umowa zlecenie a chorobowe

Jesteś zatrudniony na umowę zlecenie? Zastanawiasz się co ze świadczeniami chorobowymi? Czy jako zleceniobiorcy pieniądze zostaną Ci wypłacone czy też może nie?
W kwestii umów zlecenie sprawa jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku tradycyjnych umów o pracę. Jak to zatem wygląda w rzeczywistości? Czy pracownicy będący w takiej samej sytuacji jak Ty, w trudnych chwilach mogą liczyć na wsparcie państwa? Odpowiedź zarówno na te jak i inne pytania zawiązane z tą tematyką. Zainteresowany? Zapraszamy dalej!

Czym jest zasiłek chorobowy?

Jeżeli masz długi staż pracy to z pewnością już spotkałeś się z tym zwrotem, w przeciwnym razie kiedy dopiero przymierzasz się do podjęcia swojej pierwszej pracy to musisz wiedzieć, że wspomniany wyżej zasiłek chorobowy jest świadczeniem pieniężnym wydawanym pracownikom, za których opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe.
Świadczenie to jest wypłacane w momencie powstania niezdolności do pracy osoby zatrudnionej.
Pracownicy posiadający umowę o pracę nie muszą się martwić się o to czy takie świadczenie otrzymają, natomiast osoby pracujące na umowę zlecenie aby je dostać muszą spełniać konkretne wymagania. Jakie? Tego dowiesz się już za chwilę.

Umowa zlecenie w ujęciu ogólnym

Umowa zlecenie jest umową z grupy umów cywilnoprawnych, które na chwile obecną są jednymi z najczęściej zawieranymi umowami pomiędzy pracodawcami a potencjalnymi pracownikami.
Ten rodzaj umowy regulowany jest poprzez normy i przepisy zawarte w Kodeksie Cywilnym, zgodnie z zasadami, którego stronami pomiędzy którymi zawierana jest umowa są zleceniodawca (pracodawca) oraz zleceniobiorca (pracownik).
Zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonywania określonych czynności, w danym czasie i miejscu na rzecz zleceniodawcy, który w ramach umowy zobowiązuje się z kolei do wypłaty wynagrodzenia zleceniobiorcy.
Ponadto osoba prowadząca działalność gospodarczą powinna odprowadzać podatek od uzyskanych przychodów oraz opłacać składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnionego na umowę zlecenie pracownika.

Umowa zlecenie a składki ZUS

Jeszcze do niedawna pracodawcy nie musieli opłacać składek ubezpieczenia społecznego, przez co umowa zlecenie bardzo często była określana mianem umowy „śmieciowej”. Pracownicy dosyć sceptycznie podchodzili do oferty zatrudnienia wiążącej właśnie tym rodzajem umowy. Dzisiaj, po przeprowadzeniu korzystnych reform umowa zlecenie zyskała większe uznanie w oczach zleceniobiorców.
Pracodawcy, czyli zleceniodawcy zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie Cywilnym zobowiązani są do opłacania składek ZUS, jedynie składka na ubezpieczenie zdrowotne pobierana jest dobrowolnie i zależy tylko i wyłącznie od decyzji zleceniobiorcy.
Uwaga! Od osób fizycznych posiadających status studenta lub ucznia, którzy nie ukończyli jeszcze 26 lat oraz zleceniobiorców zatrudnionych na umowę o pracę w innych przedsiębiorstwach lub firmach, posiadających pełen pakiet ubezpieczeń społecznych nie jest pobierana składka do ZUS.

Wypełnij wniosek

Każda osoba fizyczna zatrudniona na umowę zlecenie ma prawo do złożenia wniosku o opłacanie również składek na ubezpieczenie zdrowotne, którego gwarancją jest otrzymanie zasiłku chorobowego na wypadek niezdolności do pracy. Wahasz się czy warto? Podpowiadamy – jak najbardziej, większość zleceniobiorców pracuje na podobnych zasadach co pracownicy zatrudnieni na standardową umowę o pracę, w życiu zdarza się różnie, jeżeli jesteś rodzicem to wiesz jak łatwo zarazić się grypą od swojej pociechy. W przypadku choroby kilka dni spędzonych w łóżku na pewno dobrze Ci zrobią – odzyskasz zdrowie i pełen sił wrócisz do pracy.
Poproś swojego pracodawcę o wniosek a następnie wypełnij go i oddaj przełożonemu. Ten z koeli złoży wniosek w ZUS, który będzie aktywny od momentu wpłynięcia.
Pieniądze na opłacenie składki ubezpieczenia zdrowotnego pobierane będą z Twojego wynagrodzenia, jest to 2,45% od stawki wynagrodzenia brutto.

umowa zlecenie a chorobowe
Wysokość zasiłku

O zasiłek chorobowy mogą starać się osoby, które były na zwolnieniu lekarskim przez okres co najmniej 30 dni a:
– niedyspozycja pracownika do pracy powstała w okresie czynnego ubezpieczenia zdrowotnego i nie znikła po jego wygaśnięciu;
– niedyspozycja pracownika do pracy powstała w okresie nie późniejszym niż dwa tygodnie (14 dni) od momentu wygaśnięcia ubezpieczenia zdrowotnego;
– niedyspozycja pracownika do pracy powstała w okresie nie późniejszym niż trzy miesiące od momentu wygaśnięcia ubezpieczenia zdrowotnego, dotyczy to w dużej mierze osób zmagających się z różnego rodzaju chorobami zakaźnymi, gdzie od momentu zarażania do wystąpienia pierwszych objawów mija zazwyczaj 14 dni.

Jeżeli chodzi o stawkę przyznawanego zasiłku to jest to:
– 80% wysokości miesięcznego wynagrodzenia za pobyt na zwolnieniu lekarskim;
– 70% wysokości miesięcznego wynagrodzenia za pobyt w szpitalu;
– 100% wysokości miesięcznego wynagrodzenia za niedyspozycję, która wystąpiła w okresie ciąży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here