Umowa o pracę na czas określony a ciąża

Właśnie dowiedziałaś się, że za niedługo Twoje życie diametralnie się odmieni za sprawną nowego członka rodziny? Zastanawiasz się jakie przywileje ma pracująca kobieta w ciąży? Dzisiaj opowiemy nieco więcej na temat prac ciężarnych pracownic. Pokażemy Ci czego możesz wymagać od swojego przełożonego oraz jak on powinien zachować się w takiej sytuacji. Zainteresowana? W takim razie koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią tego artykułu.

Umowa o pracę na czas określony w skrócie

Jest to jeden z rodzajów umów o pracę, która regulowana jest poprzez normy i przepisy zawarte w Kodeksie Pracy. Jak sama nazwa wskazuje w treści umowy na czas określony znajduje się dokładna data („od-do”) wykonywania obowiązków zawodowych przez osobę zatrudnioną na danym stanowisku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownicy posiadają pełen pakiet ubezpieczeń społecznych, mają prawo do odpłatnego urlopu wypoczynkowego oraz wychowawczego.
Umowa o pracę na czas określony może zostać rozwiązana poprzez złożenie wypowiedzenie zawartego na dany okres czasu ale nie w przypadku kobiet ciężarnych. Chcesz wiedzieć jak w takim razie będzie wyglądała Twoja kariera zawodowa jako przyszłej matki? Odpowiedź na to pytanie poznasz już za chwilę.

Umowa o pracę na czas określony a ciąża
Przedłużenie czasu trwania umowy

Kodeks Pracy chroni przyszłe matki przed otrzymaniem nagłego wypowiedzenia z pracy, co więcej dba o ich bezpieczeństwo. Jeżeli termin rozwiązania umowy przypada na okres trzeciego-czwartego miesiąca ciąży, to pracodawca w takiej sytuacji zobowiązany jest do przedłużenia umowy do czasu rozwiązania, czyli porodu.
Wyjątek stanowią przypadki gdzie ciężarna została zatrudniona w ramach zastępstwa za innego pracownika, który w chwili obecnej przebywa na zwolnieniu lekarskim. Zastanawiasz się jak powinny wyglądać Twoje obowiązki zawodowe? O tym już za chwilę.

Przywileje pracujących kobiet w ciąży

Niezależnie od tego na jakim stanowisku pracujesz musisz pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Dbaj o zdrowie swoje i swojego nienarodzonego dziecka, unikaj ciężkiej fizycznej pracy, porozmawiaj z pracodawcą i poproś go o powierzenie Ci innej dużo lżejszych obowiązków.
Nie mniej jednak to na barkach pracodawcy leży kwestia zapewnienia bezpiecznych i godnych warunków pracy każdej ciężarnej pracownicy. Jeżeli w firmie pracę wykonuję się na trzy zmiany, to wówczas kobieta w ciąży ma prawo do tego aby podejmować pracę tylko i wyłącznie z zmianie porannej lub popołudniowej. W sytuacji kiedy z pewnych przyczyn jest to niemożliwe pracodawca powinien zastanowić się nad przeniesieniem pracownicy na zupełnie inne stanowisko, tak by mogła spokojnie pracować w ciągu dnia.

Co z urlopem macierzyńskim?

Ilość dni wolnych od pracy, określana mianem urlopu macierzyńskiego uzależniona jest od tego ile dzieci posiada zatrudniona ciężarna. Urlop macierzyński w przypadku posiadania:
– jednego dziecka wynosi 20 tygodni,
– dwójki dzieci wynosi 31 tygodni,
– trójki dzieci wynosi 33 tygodnie;
– czwórki dzieci wynosi 35 tygodni;
– piątki dzieci (lub więcej) wynosi 37 tygodni.

Początek urlopu macierzyńskiego przypada na dzień narodzin dziecka ale zgodnie z przepisami, każda pracująca kobieta w ciąży może 6 tygodni swojego urlopu wykorzystać przed urodzeniem dziecka.
Uwaga! Nie tylko młode mamy mogą zajmować się swoimi pociechami, obecnie coraz częściej to ojcowie decydują się na skorzystanie z tzw. urlopu tacierzyńskiego aby pomów w opiece nad nowym członkiem rodziny.

Prawo do zasiłku chorobowego oraz zasiłku macierzyńskiego

Pracując na umowę o pracę, pracodawca zobowiązany jest do odprowadzania wszystkich składek z tytułu ubezpieczeń społecznych do ZUS, dlatego też w sytuacji kiedy to z powodu choroby, która wystąpiła w okresie ciąży zmuszona byłaś do pójścia na zwolnienie lekarskie nie musisz się martwić o swój byt.
Zgodnie z obowiązującym prawem wysokość zasiłku chorobowego w przypadku wystąpienia niedyspozycji do pracy u kobiet ciężarnych równa jest 100% podstawy ich miesięcznego wynagrodzenia, czyli jeżeli Twoja miesięczna pensja wynosi 2100 zł brutto taką samą kwotę otrzymać powinnaś będąc na 30-dniowym zwolnieniu lekarskim.
Sprawa wygląda tak samo w przypadku zasiłku macierzyńskiego. Korzystając z przywilejów urlopu macierzyńskiego nie musisz się martwić o domowy budżet bowiem tak jak każda świeżo-upieczona mama masz prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek można pobierać przez okres 12 miesięcy a jego wysokość jest równa 100% Twojego miesięcznego wynagrodzenia.

Podsumowując, jako ciężarna pracująca na umowę o pracę na czas określony nie musisz obawiać się o swoją przyszłość. Jeżeli nie pracujesz na zastępstwo a Twoja umowa kończy się w momencie kiedy jesteś już na początku czwartego miesiąca ciąży obowiązkiem pracodawcy jest przedłużenie Twojej umowy do dnia rozwiązania, czyli porodu, a warunki pracy dostosowane powinny być do aktualnego stanu ciężarnej pracownicy. Jak każdy pracownik masz prawo do skorzystania ze świadczenia chorobowego oraz późniejszego zasiłku macierzyńskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here