Umowa o dzieło to po umowie zlecenie jedna z najczęściej zawieranych umów cywilnoprawnych pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Tak jak umowa zlecenie jest ona unormowana przez przepisy zawarte w Kodeksie cywilnym jednak istnieją pomiędzy nimi dosyć istotne różnice. Jakie? Tego dowiesz się już za chwilę.
Umowa o dzieło jest jedną z najniżej opodatkowanych form umów zawieranych pomiędzy pracodawcą a potencjalnym pracownikiem, umowa o dzieło pozbawiona jest obowiązku opłacania regularnych składek ubezpieczenia zdrowotnego oraz innych składek społecznych takich jak: rentowe, emerytalne, chorobowe, wypadkowe.
Umowa o dzieło według Kodeksu Cywilnego
Ten rodzaj umowy cywilnoprawnej regulują przepisy oraz normy zawarte w Kodeksie cywilnym a dokładniej artykuły od 627 do 646. Umowa zawierana jest pomiędzy zlecającym, czyli pracodawcą do wykonania określonej czynności-dzieła przez wykonawcę, który po dopełnieniu swoich obowiązków zawartych w umowie otrzyma należne mu wynagrodzenie od zlecającego.
Czy wiesz, że umowa o dzieło ma również inną nazwę? Brzmi ona – umowa rezultatu, jesteśmy przekonani, że należysz do grona tych osób, które spotkali się z nią pierwszy raz, spokojnie wynika to stąd, że jest ona bardzo rzadko używana. Zastanawiasz się właśnie skąd wzięła się takie nazewnictwo. Otóż jest ona ściśle powiązana z treścią zawartej pomiędzy stronami umowy – zadaniem zleceniobiorcy jest stworzenie określonego przedmiotu lub wykonanie danej czynności, po zrealizowaniu której wynikiem działań będzie „rezultat”. Rezultatem może być naprawa zepsutego radia, namalowanie obrazu, przygotowanie projektu itp.
Nie popełniaj tych błędów!
Umowa o dzieło bardzo często porównywana jest do umowy zlecenie, jednak różnica pomiędzy nimi jest w gruncie rzeczy bardzo duża. Błędne przygotowanie treści umowy może skutkować różnego rodzaju niedomówieniami co z kolei przysporz wielu zupełnie niepotrzebnych problemów każdej ze stron. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę?
Zaczniemy do początku, czyli od określenia przedmiotu umowy – rezultatu jaki ma osiągnąć osoba wykonująca daną czynność. Przedmiot a raczej dzieło powinno zostać opisane najdokładniej jak tylko się da, z dbałością o najmniejszy szczegół. Jako przykład posłuży nam przygotowanie rzeźby, w treści umowy muszą znaleźć się takie informacje jak:
– dokładne wymiary rzeźby (wysokość, szerokość);
– ogólny kształt i charakter rzeźby;
– materiał wykonania;
– kolor;
– inne cechy charakterystyczne np. mimika.
Drugie w kolejności jest określenie czasu realizacji i miejsce wykonania dzieła, w przypadku umowy o dzieło to wykonawca decyduje o tym gdzie odbywać się będą czynności wykonawcze oraz ile czasu minie do uzyskania wymaganych rezultatów.
A co z wynagrodzeniem? Kwota uzyskanego przychodu musi mieć charakter kosztorysowy bądź ryczałtowy i powinna być adekwatna do wykonanych czynności oraz uzyskanego rezultatu, w tym wypadku nie obowiązuje stawka godzinowa tak jak ma to miejsce w sytuacji kiedy mówimy o umowie zlecenie.
Niezwykle ważne jest także dokładne sprecyzowanie terminu oddania dzieła lub przedstawienia uzyskanych rezultatów osobie zlecającej. Brak uiszczenia tej informacji w treści umowy negatywnie wpłynie na zachowanie poprawnej współpracy pomiędzy stronami.
Przygotowując umowę lub ją podpisując koniecznie zwróć uwagę czy zawiera ona w swojej treści wyżej wymienione warunki, zwróć uwagę na ich poprawność oraz formę. Jeżeli coś wzbudza Twoje wątpliwości lub jest niepoprawnie sformułowane poproś o ponowne przygotowanie umowy, dopiero kiedy wszystko będzie jasne i czytelne możesz ją podpisać.
Umowa o dzieło podobnie jak każda inna umowa cywilnoprawna sporządzona powinna być w dwóch egzemplarzach, na których widnieć będą czytelne podpisy stron zainteresowanych.
Rozwiązanie umowy o dzieło
W tym wypadku jest tak samo jak w umowie zlecenie, tutaj nie obowiązują warunki wypowiedzenia (dotyczy to każdej ze stron) a jedynie możliwość odstąpienia od umowy.
Zlecający ma prawo do odstąpienia od umowy o dzieło w sytuacji kiedy:
– rezultat/dzieło zawiera trudne do usunięcia (nieodwracalne) wady, które wpływają na jego ogólny wygląd;
– wykonawca nie dotrzymał terminu realizacji dzieła, spóźnił się z czynnościami rozpoczynającymi czego skutkiem jest prawdopodobieństwo nie oddania dzieła osobie zlecającej na czas;
– wykonawca działa wbrew warunkom ściśle określonych w umowie, działa samodzielnie nie uzgadniając wprowadzanych zmian ze zlecającym;
– rezultat/dzieło nie zostało ukończone;
Wykonawca może odstąpić od umowy w momencie gdy czynności wykonawcze wymagają konsultacji ze zlecającym, który odmawia podjęcia się jakiejkolwiek współpracy.
Odstąpienie od umowy o dzieło a wynagrodzenie
Wysokość kwoty zapłaty będzie zależna z przyczyny odstąpienia od umowy, jeżeli zlecający zmuszony jest do wykonania poprawek lub dokończenia dzieła to suma wynagrodzenia powinna zostać obniżona o koszty z nimi związane. W sytuacji kiedy odstąpienie od umowy nie jest poparte racjonalnym uzasadnieniem to wykonawca powinien otrzymać wynagrodzenia zgodne z treścią zawartej umowy.