Terapia indywidualna a depresja

Depresja to poważne zaburzenie, które wiąże się z uczuciem smutku, niepokojem i utratą zainteresowań. Leczenie depresji jest długim procesem, w którym ważną rolę odgrywa połączenie terapii indywidualnej i farmakoterapii.

Najważniejsze objawy depresji

Prawie każdy człowiek od czasu do czasu odczuwa smutek, jest drażliwy, ma poczucie bezsensu lub wewnętrznej pustki, jednak powodem do niepokoju jest utrzymywanie się takich objawów przez dłuższy czas. Wśród najczęściej pojawiających się objawów depresji można wyróżnić:

  • złe samopoczucie, utrata zainteresowań życiowych,
  • smutek, drażliwość, płaczliwość,
  • pojawienie się lęku lub niepokoju,
  • objawy somatyczne takie jak bezsenność, spadek wagi, zmęczenie, potrzeba snu,
  • myśli pesymistyczne, negatywne spoglądanie na siebie i swoje życie,
  • w przypadku poważniejszych stanów pojawić się mogą także myśli lub próby samobójcze

Osoba, która zauważy u siebie przynajmniej kilka z wyżej opisanych symptomów, powinna zdecydować się na wizytę u specjalisty, tj. psychiatry lub psychologa. Zwykle lekarze uważają, że terapia indywidualna może być niewystarczająca, dlatego dodają leczenie farmakologiczne. 

Leczenie depresji

Osoby cierpiące na depresję czasami nie zauważają swoich objawów lub nie chcą zdecydować się na leczenie. Jest to związane z obniżeniem motywacji u tej grupy chorych. Właśnie dlatego ważne są działania ze strony rodziny lub znajomych, którzy mogą zachęcić jednostkę do podjęcia leczenia. Zwykle proces zdrowienia jest efektywniejszy, jeśli połączy się terapię indywidualną z lekami (przeciwdepresyjnymi, selektywnymi inhibitorami noradrenaliny i innymi). Sama psychoterapia może pomóc w przypadku łagodnej depresji. W pierwszych etapach leczenia największe znaczenie ma połączenie leków z psychoedukacją. Kluczową rolę w późniejszych fazach pełni jednak rozmowa z psychoterapeutą, a także poszukiwanie przyczyn stanu depresyjnego. Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego nurtu terapii indywidualnej. W przypadku depresji dobrym rozwiązaniem może być terapia poznawczo-behawioralna, która pomaga w zwalczaniu negatywnych przekonań na swój temat, zmianie sztywnych schematów myślowych, a także zmniejszeniu roli myśli automatycznych. Dzięki temu pacjenci cierpiący na depresję mogą polepszyć swoje funkcjonowanie, a także wzbogacić swoje życie o nowe aktywności i podnieść swoją samoocenę. Warto zaznaczyć, że w leczeniu depresji ogromne znaczenie ma interdyscyplinarny zespół specjalistów, składający się z psychologa, psychiatry oraz lekarza prowadzącego. Dzięki temu pacjent czuje, że ma wsparcie z każdej strony, a proces zdrowienia przebiega sprawniej. Ostatnim etapem jest profilaktyka nawrotów, czyli koncentracja na tym, aby zmniejszyć ryzyko nawrotów u danej osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here