„Do odważnych świat należy” – znasz to powiedzenie? Jesteśmy pewni, że tak. Matura poszła Ci wyjątkowo dobrze a w dodatku liceum ukończyłeś z wyróżnieniem? Zamiast studiów w Polsce wybierz jedną z renomowanych uczelni za granicą. Dzisiaj podpowiemy Ci jak prawidłowo należy się przygotować do wyjazdu oraz jakie kroki podjąć aby rozpocząć naukę poza granicami kraju. Zainteresowany? Zapraszamy dalej.
Na ten krok decyduje się coraz więcej absolwentów szkół średnich, dlaczego? Odpowiedź jest prosta dyplom uzyskany na zagranicznej uczelni zwiększy Twoje szanse na uzyskanie dobrze płatnej pracy na wysokim stanowisku i to nie tylko tu w Polsce ale także i za granicą w państwie, gdzie podjąłeś naukę na studiach wyższych.
W dzisiejszych czasach, nikogo nie dziwi fakt, że młodzież podejmuje właśnie taką a nie inną decyzję. To co kiedyś było trudne do zrealizowania, dzisiaj jest dosłownie na wyciągnięcie ręki, nie mniej jednak cały proces przygotowawczy rozpocząć powinien się na kilka lat przed rozpoczęciem studiów. Na co zwrócić uwagę? Jak wygląda proces rekrutacji? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.
Nowy rozdział w Twoim
Tak, bez wątpienia będzie przygoda, która zapadnie w Twojej pamięci na długie lata. Na wyjazd na zagraniczną uczelnię decydują się z reguły te osoby, które podjęły taką decyzję zanim poszły do szkoły średniej. Zajęcia prowadzone są praktycznie zawsze w języku angielskim, więc jeżeli masz jakiekolwiek braki lub w dalszym ciągu czujesz się niepewnie to jest to najlepszy moment na to aby go nieco podszkolić. Boisz się, że będziesz zupełnie sam, z dala od rodzinnego domu – nic bardziej mylnego, na tych najbardziej popularnych uczelniach z pewnością spotkasz innych studentów z Polski.
Ostatnio przeprowadzone badania wskazują na fakt iż co dziesiąty absolwent szkoły średniej podejmuje decyzję o wyjeździe w celu uzyskania wyższego wykształcenia na zagranicznej uczelni. Dużą popularnością od lat cieszą się studia w Wielkiej Brytanii, Szkocji, Szwecji, Danii, Australii, Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych. Za granicą nie tylko nauczysz się więcej, poznasz nowych ludzi i obyczaje, szybciej znajdziesz dodatkową pracę a także zwiedzisz kawałek świata.
Jakie studia
Zastanawiasz się, która z zagranicznych uczelni jest obecnie na topie? Najprostszym sposobem aby się tego dowiedzieć będzie skorzystanie z dostępnego na stronach internetowych rankingu najlepszych studiów oferujących naukę zagranicznym kandydatom. Nie mniej jednak zanim rozpoczniesz poszukiwania uczelni, skup się na swoich planach – pomyśl nad tym, jaki kierunek chciałbyś studiować, zwróć uwagę na specjalizację oraz kraj, w którym niebawem zamieszkasz.
Wiele uczelni proponuje swoim przyszłym studentom atrakcyjne programy stypendialne, z których warto skorzystać, koniecznie sprawdź czy szkoła wyższa, którą sobie upatrzyłeś realizuje w tym roku jakiś projekt dla uczniów z zagranicy.
Kiedy już ustalisz co chcesz w przyszłości robić to w tym momencie możesz rozpocząć poszukiwania uczelni, która sprosta Twoim oczekiwaniom. Zapoznaj się z opiniami innych studentów, sprawdź czym dana placówka może się pochwalić itp.
Ile kosztują studia za granicą?
Wszystko tak naprawdę zależy od tego jaką uczelnię wybierzesz – jedne są płatne inne natomiast posiadają bezpłatne kierunki dla obcokrajowców. Nie mniej jednak pod uwagę należy wziąć kilka ważnych aspektów. Do jednych z ważniejszych należy to gdzie przez okres trwania studiów będziesz pomieszkiwał. Oczywiście tak jak w Polsce i za granicą możesz ubiegać się o miejsce w domu studenckim, jeżeli na studia wybierasz się wspólnie z grupką przyjaciół to wtedy możecie pomyśleć o wynajęciu większego mieszkania – wspólnymi siłami na pewno sobie poradzicie.
Jeżeli chodzi o opłatę czesnego to w każdym kraju wygląda to nieco inaczej, w Anglii studenci zaciągają tzw. kredyt studencki, który pokrywa wszystkie koszty związane z edukacją wyższą a spłacają go po jej zakończeniu, w momencie kiedy znajdą zatrudnienie, w innych placówkach dostępne są spłaty w korzystnych ratach. Za granicą podobnie jak i w Polsce studenci mogą ubiegać się o różnego rodzaju stypendia socjalne, naukowe, rabaty oraz pakiety.
Wymiana zamiast wyjazdu?
Czemu nie! To z pewnością dobre rozwiązanie dla tych, którzy marzyli o studiach za granicą ale z przyczyn osobistych musieli zostać w kraju. Znaczna większość polskich uczelni co roku organizuje tzw. wymiany studenckie. Wyjazd na rok do innego państwa jest dla każdego ciekawym i inspirującym doświadczeniem. Co zrobić aby z takiej wymiany skorzystać? Jedyne co musisz zrobić to złożyć odpowiednie dokumenty w sekretariacie i czekać!
Podsumowując, studia zagraniczne to nie tylko przygoda życia to także szansa na lepsze życie. Przywieziesz ze sobą nie tylko cudowne wspomnienia ale i całkiem spory bagaż nowych umiejętności oraz wiedzy. Posiadając dyplom ukończenia szkoły wyższej zlokalizowanej poza granicami naszego kraju szybciej znajdziesz pracę, zyskasz uznanie i szacunek w oczach przyszłego pracodawcy.