Studia wojskowe

Będąc małym chłopcem marzyłeś o tym aby w dorosłym życiu nosić mundur wojskowy i służyć ojczyźnie? Po upływie kilkunastu lat tylko utwierdziłeś się w swoim przekonaniu to wybór studiów wojskowych będzie dla Ciebie najlepszym możliwym rozwiązaniem. Zastanawiasz się jakie kryteria należy spełnić aby z pozytywnym skutkiem przebrnąć przez proces rekrutacji? Jak wygląda nauka na studiach wojskowych? Ile lat zajmie Ci dostanie się w szeregi armii oraz jak będzie wyglądała Twoja przyszłość. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na te wszystkie pytania, zainteresowany?

Studia wojskowe są najchętniej wybierane przez młodych i silnych absolwentów szkół średnich, którzy stają przed ciężkim zadaniem jakim jest właśnie wybór odpowiedniego kierunku studiów. Jak zapewne domyślasz się wojsko nie jest dla każdego, dlatego też tylko nieliczni kandydaci dostają się na ten kierunek. Dobra kondycja fizyczna oraz wysoka wytrzymałość to dwie podstawowe cechy jakimi powinien charakteryzować się kandydat ubiegający się o miejsce na studiach wojskowych. Na co jeszcze należy się przygotować? O tym wszystkim już za chwilę.

Dla kogo studia wojskowe?

Na ten kierunek w dużej mierze decyduje się męska część maturzystów, chociaż nie brakuje także odważnych i silnych maturzystek. Niestety ale nie są to studia dla wszystkich, aby dostać się wydział wojskowy należy posiadać konkretne cechy osobowościowe. Zastanawiasz się co mamy na myśli?
Idealny kandydat na studia wojskowe powinien charakteryzować się przede wszystkim dobrą kondycją fizyczną. Musi być to osoba silna, wytrzymała, posiadająca odporną psychikę oraz otwarty umysł, umiejąca poradzić sobie nawet w najcięższych warunkach.
Pamiętaj, że praca w armii wiąże się z ciągłymi, długimi wyjazdami oraz delegacjami, osoba rekrutująca na studia musi potrafić radzić sobie sama i choć rozłąka z najbliższymi z pewnością jest trudna to w tym przypadku należy wykazać się całkowitym spokojem, opanowaniem oraz podporządkowaniem swoim obowiązkom zawodowym.
Masz wszystkie te cechy? Jeżeli odpowiedź jest twierdząca i brzmi „tak” to gratulujemy, szkoły wojskowe czekają właśnie na takie osoby jak Ty!

Jak wygląda rekrutacja na studia wojskowe?

Proces rekrutacyjny na studia wojskowe składa się z dwóch etapów. Jakich? Istotne jest posiadanie przez kandydata świadectwa potwierdzającego ukończenie szkoły średniej oraz wyniki z egzaminów maturalnych.
W większości uczelni pod uwagę brane są wyniki z matur z następujących przedmiotów:
– matematyki;
– fizyki;
– informatyki;
– języka obcego.
Jeżeli bardzo zależy Ci na tym aby dostać się na studia wojskowe, rozważ przystąpienie do egzaminów na poziomie rozszerzonym. Im lepsze rezultaty uzyskasz tym większe będą Twoje szanse na pomyślne przebrnięcie przez rekrutację.

Oprócz ogólnych wyników ukończenia szkoły średniej, przyszli kandydaci muszą sprostać także innym wyzwaniom. Każdy kto chce w przyszłości zasilić szeregi polskiego wojska zobowiązany jest do zgłoszenia się na badania lekarskie, wykonywane pod kątem sprawdzenia kondycji psychicznej oraz fizycznej. Aplikacje osób zmagających się z chorobami serca oraz kręgosłupa są automatycznie odrzucane. Po badaniach czeka Cię także trudny test sprawnościowy – ma on na celu sprawdzenie Twojej siły i wytrzymałości na ciężkie warunki fizyczne. Na teście kandydaci bardzo często muszą dużo biegać, pływać, czołgać się oraz wspinać – mniej na uwadze to, że jest to jedynie przedsmak tego co czeka Cię na zajęciach.
Pamiętaj, że miejsc jest mało a chętnych wiele. Studia wojskowe szczególnie w ostatnich latach cieszą się dużą popularnością, dlatego też jeżeli poważeni myślisz o tym aby swoją przyszłość związać właśnie z tym kierunkiem przygotowania rozpocznij już rok lub dwa wcześniej.

Studia wojskowe
Ile trwa i jak wygląda nauka na studiach wojskowych?

Nauka na studiach trwa zazwyczaj trzy (studia I stopnia) lub pięć lat (jednolite studia magisterskie lub dodatkowe dwa lata nauki w celu kontynuacji studiów I stopnia), wszystko zależy tak naprawdę od kierunku na jaki się zdecydujesz, bowiem możesz kształtować się w specjalizacji np. lotnictwo oraz kosmonautyka, logistyka, zarządzanie, informatyka, kartografia, telekomunikacja i wiele innych.
Na wykładach poszerzysz swoją wiedzę a na zajęciach praktycznych wdrażać będziesz się w tajniki działania polskich służb mundurowych, poprawi się również Twoja kondycja fizyczna. W trakcie trwania studiów kandydaci odbywają tradycyjną służbę wojskową, dlatego też uczelnie zobowiązane są im zapewnić wyżywienie oraz zakwaterowanie.
Studenci pierwszego roku otrzymywać będą również specjalne stypendium w kwocie 1000 zł, która będzie wzrastała wraz z każdym kolejnym rokiem nauki.

Co po studiach wojskowych?

Po ukończeniu studiów zatrudnienie znajdziesz przede wszystkim w armii ale nie tylko. Praca może być związana z ukończoną przez Ciebie specjalizacją.

Podsumowując, studia wojskowe są przeznaczone dla osób z mocnym charakterem o dużej sile fizycznej, które nie boją się stawiać czoła nowym i niekiedy praktycznie niewykonalnym wyzwaniom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here