studia wieczorowe

Jeżeli dopiero co rozpocząłeś naukę w liceum to uwierz nam ale nie zdążysz się obejrzeć a już będziesz po napisaniu egzaminów maturalnych. Jak każdy absolwent szkoły średniej staniesz przed trudnym zadaniem jakim jest wybór kierunku dalszej edukacji. Zastanawiasz się jaki tryb studiów sprawdzi się w Twoim przypadku najlepiej? Dzisiaj przyjrzymy się studiom wieczorowym. Poznasz ich zalety oraz wady, które z pewnością ułatwią Ci podjęcie ostatecznej decyzji. Zainteresowany? Zapraszamy dalej.

Większość z maturzystów chcąc przedłużyć sobie młodość postanawia zapisać się na studia stacjonarne czyli dzienne, ale są również i takie osoby, które z przyczyn osobistych zmuszone są do wyboru studiów niestacjonarnych.
Studia niestacjonarne dzielą się na te zaoczne, gdzie zajęcia odbywają się w każdą lub co drugą sobotę i niedzielę oraz wieczorowe – w tym wypadku wykłady oraz ćwiczenia rozpoczynają się zazwyczaj po południu i trwają do bardzo późnego wieczora, w dniach od poniedziałku do piątku. Jakie korzyści płyną z wyboru studiów wieczorowych? Dla jakich osób są przeznaczone? Czy warto jest zapisać się na studia wieczorowe? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Dla kogo studia wieczorowe?

Na ten tryb studiów może zapisać się dosłownie każdy, kto wyrazi chęć nauczania właśnie w takim trybie. Teoretycznie studia wieczorowe powstały z myślą o tych osobach, które pracują lub podejmują studia stacjonarne na innym kierunku.
Jeżeli w dalszym ciągu mieszkasz u rodziców, korzystasz ich wsparcia finansowego przez co aktualnie nie podejmujesz żadnej pracy zarobkowej to wybór tego trybu będzie bezsensowną decyzją. Skoro masz możliwości i warunki do tego aby studiować dziennie – nie trać takiej okazji, gwarantujemy, że czasu na sen i odpoczynek będziesz mieć pod dostatkiem.

Wróćmy jednak do naszego głównego tematu jakim są studia wieczorowe. To świetne rozwiązanie dla studentów, którzy postanowili się usamodzielnić, opuścili rodzinny dom, wynajęli mieszkania ale co najważniejsze to znaleźli stałą, całkiem dobrze płatną pracę. Rano pracują a popołudniami się uczą i tak od poniedziałku do piątku. W dzisiejszych czasach nie musisz już wybierać pomiędzy poszerzaniem swojej wiedzy a zdobywaniem doświadczenia – bez problemu możesz połączyć obie te rzeczy.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku najbardziej ambitnych maturzystów, którzy podejmują się wyzwania i postanawiają studiować dwa kierunki jednocześnie. Tutaj oczywiście kierunek, z którym wiązane są największe nadzieje oraz rozwój kariery osobowej należy wybrać w trybie stacjonarnym, czyli dziennym. Drugi kierunek wówczas należy prowadzić w trybie wieczorowym tak by zajęcia nie kolidowały ze sobą.
Pamiętaj, że pomimo nieco mniejszej ilości godzin, program nauczania dla danego kierunku jest taki sam!

Zalety studiów wieczorowych

Zastanawiasz się jakie są zalety studiów wieczorowych? Otóż w tym momencie pewnie trochę Cię rozczarujemy ale te mają więcej wad niż zalet.
Jednym z najczęściej wymienianych plusów studiów wieczorowych jest duża ilość wolnego czasu, a chodzi tu oczywiście o poranki oraz wczesne popołudnia ale czy dla każdego kandydata będzie to zaletą. Jeżeli nie pracujesz a dodatkowo uwielbiasz wylegiwać się w łóżku to takie rozwiązanie z pewnością przypadnie Ci do gustu, jeśli natomiast i tak musisz rano wstać bo wzywają Cię obowiązki zawodowe to z tej zalety i tak nie będziesz mógł skorzystać.
Kolejnym plusem mogą być wolne weekendy ale uczniowie studiów zaocznych również mają możliwość do skorzystania z tego przywileju…I na tym kończą się zalety studiów wieczorowych. Jakie są ich wady? O tym już za chwilę.

studia wieczorowe
Wady studiów wieczorowych

Zaczniemy od pierwszej i chyba najważniejszej, czyli od wysokości kosztów związanych z nauczaniem w trybie niestacjonarnym-wieczorowym. Czesne w niektórych przypadkach jest naprawdę bardzo wysokie, a do tego warto zaznaczyć że nauka na studiach wieczorowych, niezależnie od wybranego kierunku jest odpłatna. Cena za semestr nauki waha się w granicach 3000-3500 zł, jak widać nie jest to mało. Szkoły aby zachęcić i przekonać do siebie potencjalnych kandydatów, proponują różnego rodzaju zniżki oraz pakiety a także opcję opłacania studiów w kilku dogodnych ratach.
Kolejna wada to dosyć ograniczona oferta – moda na studia wieczorowe powoli zanika, więc i wybór dostępnych kierunków również jest znacznie okrojony.

Podsumowując, studia wieczorowe sprawdzą się idealnie w przypadku osób, które mają stałą pracę lub studiują dwa kierunki. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, pamiętaj o tym aby wszystko dwa razy przemyśleć. Rozważ wszystkie „za i przeciw”, skup się na swoich potrzebach oraz możliwościach. Tak jak pisaliśmy o tym wyżej, studia wieczorowe są płatne – a koszty z nimi związane są niekiedy bardzo wysokie. Jeżeli masz możliwość uczęszczania na studia stacjonarne to kieruj się właśnie tę drogą. Zarówno ilość czasu wolnego jak i program nauczania jest praktycznie identyczny różnica jest tak naprawdę tylko w cenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here