Właśnie dostałeś się do szkoły średniej a już myślisz o tym co będziesz robił za trzy lata. Marzysz o dalekiej podróży i rozpoczęciu studiów za oceanem. Uczelnie w USA cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród lokalnej młodzieży ale także i tej światowej. Co roku na studia w tamtejszych uczelniach dostaje się duży procent absolwentów liceów z różnych zakątków świata – Japonii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii a w tym także i z Polski. Jakie warunki należy spełnić aby dostać się na studia USA? Jak wygląda rekrutacja? Dzisiaj postaramy się udzielić Ci kilku cennych i praktycznych wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie ostatecznej decyzji. Gotowy? W takim razie zaczynamy!
Studia w USA to z pewnością marzenie nie jednego maturzysty, które owszem można spełnić ale droga ta jest trudna i nierzadko usłana różnymi przeciwnościami losu. Amerykańskie uczelnie kojarzą się z prestiżem, nowoczesnością oraz tradycją. Przed absolwentami amerykańskich uczelni otwierają się drzwi do kariery zawodowej. Posiadając dyplom ukończenia jednej z takich renomowanych szkół, zatrudnienie znajdziesz praktycznie wszędzie. Co więcej, to nie ty będziesz wybierał a wybierać będą Ciebie. Duże przedsiębiorstwa z otwartymi ramionami przyjmują do siebie studentów, którzy edukację zakończyli w USA. Chcesz wiedzieć jak spełnić swoje marzenie?
Jak wygląda proces rekrutacji na studia w USA?
Aplikacja na studia w Stanach Zjednoczonych jest procesem bardzo trudnym i czasochłonnym ale w końcu od czegoś należy zacząć, prawda? Jak złożyć papiery na wymarzoną uczelnię która oddalona jest o kilkaset tysięcy kilometrów od miejsca zamieszkania?
Może zaczniemy od tego co jest brane pod uwagę przy wyborze odpowiednich kandydatów na studentów renomowanych amerykańskich uczelni. Po pierwsze liczysz się Ty a nie wyniki z egzaminu maturalnego, co w Polsce jest nie do pomyślenia to w USA jest na porządku dziennym. To od Twoich cech osobowości będzie uzależniony wynik rekrutacji.
Komisja sprawdzi co nowego jako uczeń wniesiesz – być może posiadasz jakiś talent, oryginalne umiejętności bądź naukowe osiągnięcia, dzięki którym uczelnia wiele zyska…
Obowiązkowe testy SAT lub ACT
Jak już się pewnie domyśliłeś komisję rekrutacyjną nie będą interesowały wyniki z matur ponieważ kandydaci ubiegający się o miejsce na konkretnym uniwersytecie muszą pozytywnie zaliczyć wszystkie testy. Do wyboru masz test SAT, który jest odpowiednikiem polskiego egzaminu dojrzałości czyli matury lub testy ATC na kierunkowane nieco bardziej na umysły ścisłe. Do którego z nich zatem przystąpić? Wszystko tak naprawdę zależy od tego jaką szkołę oraz jaki kierunek studiów wybrałeś.
Czym różni się test SAT od testu ACT? Ilością i tematyką pytań oraz czasem na wykonanie poszczególnych zadań. SAT sprawdzi Twoje umiejętności pod kątem czytania, pisania (z uwzględnieniem prawidłowych zasad gramatyki) oraz rozwiązywania prostych zadań matematycznych bez użycia kalkulatora. ACT natomiast jest wersją rozszerzoną, kładącą większy nacisk na znajomość języka angielskiego, postaw biologi, chemii oraz fizyki a także czytania i rozwiązywania matematycznych łamigłówek.
Obecnie najczęściej wybieraną formą testu jest dużo prostsza wersja, czyli test SAT.
Gdzie i kiedy można przystąpić do testu SAT?
Z pewnością ucieszy Cię fakt, iż do testów SAT można podchodzić wielokrotnie, w Polsce tylko w trzech uczelniach przeprowadzane są egzaminy będące pewnego rodzaju biletem wstępu do wielkiego świata.
SAT jest egzaminem w formie pisemnej, czyli po prostu otrzymujesz arkusz z pytaniami oraz zadaniami, który musisz wypełnić w określonym czasie. W Polsce napiszesz go m.in. w Warszawie w popularnej „American School of Warsaw i British School of Warsaw”, w Gdańsku – Gdańskie Centrum Autonomiczne oraz w Krakowie – „International School of Krakow”. Warto zaznaczyć, że testy są odpłatne, koszt napisania jednego waha się w granicach 70-80$, w przeliczeniu na złotówki będzie to wydatek rzędu 259-296 zł. Następnie należy zalogować na na specjalnej stronie internetowej „Common Application” aby dokończyć pozostałą część procesu rekrutacyjnego.
Oceny, listy polecające oraz inne formalności…
Jeżeli pozytywnie przebrniesz przez test SAT, to w następnej kolejności czeka Cię przedstawienie świadectwa ze szkoły średniej – chodzi tutaj oczywiście o oceny końcowe z poszczególnych przedmiotów. Jeżeli możesz pochwalić się jakimiś szczególnymi osiągnięciami, koniecznie do dokumentów dołącz swoje dyplomy! Czeka Cię także napisanie listu motywacyjnego a Twoich bliskich listów polecających, które również należy dołączyć do całej reszty niezbędnych dokumentów. Oprócz tego pamiętać należy o takich kwestiach ja aktualne fotografie oraz uiszczenie odpowiedniej kwoty opłaty rekrutacyjnej.
Studiowanie w Stanach Zjednoczonych będzie nie tylko pewnego rodzaju przygodą życia ale inwestycją w siebie i we własną przyszłość. Nie zniechęcaj się długim i skomplikowanym procesem rekrutacyjnym – gwarantujemy, że Twój wysiłek na pewno nie pójdzie na marne. Podczas wyjazdu nawiążesz nowe znajomości ale przede wszystkim dużo się nauczysz – znacznie poszerzysz swoją wiedzę, zdobędziesz wyjątkowe umiejętności, podszkolisz język ale co najważniejsze to ukończysz jeden z najbardziej renomowanych amerykańskich uniwersytetów, co z kolei przełoży się na rozwój kariery zawodowej w danej specjalizacji.