Co roku, tysiące maturzystów stają przed dokonaniem jednej z najtrudniejszych decyzji w swoim życiu a mianowicie chodzi tutaj oczywiście o wybór odpowiedniej szkoły wyższej.
Odważniejsi postanawiają wyjechać za granicę aby kontynuować naukę na jednych z najlepszych europejskich uczelniach, po to aby zdobyć prestiżowe wykształcenie, które umożliwi im zdobycie pracy na wysokim stanowisku i to nie tylko w Polsce ale także w każdym innym kraju Unii Europejskiej.
To co kiedyś było niemożliwe, dzisiaj jest na wyciągnięcie ręki, młodzież dokładnie wie czego chce – pragnie się rozwijać i kształcić tak by zapewnić sobie świetlaną przyszłość. Studiowanie za granicą to pewnego rodzaju szkoła życia – trzeba się usamodzielnić, nierzadko również pojąć jakąś pracę by móc się utrzymać nie licząc na wsparcie finansowe rodziców. Absolwenci szkół średnich, bardzo często rozważają studiowanie w Wielkiej Brytanii, USA, Danii, Szwecji czy Niemczech. Dzisiaj skupimy się na kraju graniczącym z Polską. Jakie kroki należy podjąć aby stać się studentem najlepszej niemieckiej uczelni? Jak wygląda proces rekrutacji? Odpowiedź na te pytania poznasz już za chwilę.
Znajdź szkołę dla siebie!
W Niemczech znajduje się ponad 400 szkół wyższych w tym uniwersytety, wyższe szkoły zawodowe, akademie muzyczne i artystyczne a także szkoły administracji publicznej, na których studiować możesz jeden z 15 tysięcy kierunków. Zajęcia w szkołach prowadzone są zazwyczaj w dwóch językach, ojczystym – czyli języku niemieckim oraz języku angielskim, niezależnie od tego na który się zdecydujesz to powinieneś znać go na poziomie komunikatywnym zarówno w mowie jak i piśmie. Studenci zagraniczni najchętniej wybierają kierunki anglojęzyczne i nie ma w tym nic dziwnego ponieważ język angielski jest językiem świata, chyba nie ma osoby, która nie miałaby z nim styczności. Większa część ludzi na całym świecie posługuje się właśnie tym językiem.
Zanim przystąpisz do procesu rekrutacji zastanów się dokładnie nad wyborem specjalizacji. Zwróć uwagę na swoje zainteresowania oraz pasje, pomyśl gdzie i na jakim stanowisku widzisz się za kilka lat. Nie sugeruj się tym, co podpowiadają Ci znajomi oraz rodzice, w końcu to Ty będziesz studiował dany kierunek a nie oni.
Nauka oraz później wykonywany zawód powinny sprawiać Ci przyjemność oraz dawać poczucie satysfakcji.
Ile trwają studia w Niemczech?
W tej kwestii sprawa wygląda prawie tak samo jak w Polsce. Do wyboru masz bowiem:
– studia I stopnia, trwające trzy lata, które kończą się uzyskaniem tytułu „licencjata”;
– studia II stopnia, trwające dwa lata, które kończą się uzyskaniem tytułu „magistra”;
– studia III stopnia, najdłuższe – trwające od dwóch do pięciu lat, które kończą się uzyskaniem tytułu „doktora”.
Oczywiście jako świeżo-upieczony maturzysta rozpocząć musisz od studiów I stopnia, po ich ukończeniu możesz rozwijać się dalej lub podjąć się pracy zarobkowej w konkretnym zawodzie. Jeżeli jesteś ambitną oraz pracowitą osobą możesz jednocześnie się uczyć i pracować!
Jak wygląda proces rekrutacji na studia w Niemczech?
Może zaczniemy od tego, kiedy otwierają się drzwi uczelni dla potencjalnych kandydatów, czas ten przypada na okres od 15 czerwca do 15 lipca. Każdy kandydat musi posiadać świadectwo ukończenia szkoły średniej oraz świadectwo zdania egzaminów maturalnych.
Decydując się na akademię muzyczną lub artystyczną musisz być przygotowany na tzw. egzamin wstępny, który przeprowadzany jest przed specjalną komisją, której zadaniem jest sprawdzenie Twoich umiejętności.
Jeżeli wybierzesz już szkołę oraz kierunek sprawdź dokładnie jakie warunki należy spełnić – niekiedy rekrutacja dla danej specjalizacji może przebiegać nieco inaczej.
Uwaga! W momencie kiedy otrzymasz informację z uczelni o pozytywnym rozpatrzeniu twojego wniosku, pamiętaj aby dokończyć proces rejestracyjny poprzez osobistą wizytę na wybranej uczelni.
Ile kosztują studia w Niemczech
Studia I stopnia (licencjackie), w większości przypadków są bezpłatne dla obywateli krajów Unii Europejskiej. Jedyny koszty jakie należy ponieść związane są z uiszczeniem opłaty rekrutacyjnej, która waha się w granicach 150 – 300 euro oraz koszty pobytu (mieszkanie, wyżywienie, bieżące potrzeby).
Możesz złożyć wniosek o przyznanie stypendium tzw. kredytu na studia, którego połowę będziesz musiał zwrócić po ukończeniu szkoły wyższej.
Obowiązkowy meldunek!
Jeżeli jesteś pełnoprawnym obywatelem Unii Europejskiej to bez problemu możesz przebywać na terenie Niemiec i studiować do okresu trzech miesięcy, potem każdy student z zagranicy musi dopełnić wszystkich formalności związanych z zameldowaniem się danym mieście. Do tego celu niezbędne będą: dowód osobisty, dowód przyjęcia na studia, ubezpieczenie zdrowotne, informacja dotycząca posiadanych finansów przeznaczonych na okres trwania studiów.
Teraz, kiedy już wiesz jakie kroki należy podjąć aby rozpocząć naukę w szkole wyższej zlokalizowanej w Niemczech, nie czekaj tylko działaj! – zacznij realizować swoje marzenia jak najszybciej się da. To z pewnością będzie dla Ciebie wielka przygoda życia, która nie tylko przygotuje Cię do wejścia w dorosłość ale zagwarantuje dużo lepszą perspektywę na przyszłość.