Jesteś osobą, która z uśmiechem na twarzy chodzi do dentysty? Co więcej wiesz już na pewno, że w przyszłości chciałbyś być na jego miejscu. Studia stomatologiczne cieszą się dużą popularnością wśród absolwentów szkół średnich. Na ten kierunek co roku decyduje się większy procent maturzystów. Jakie przedmioty zdawać na maturze? Jak wygląda nauka na studiach stomatologicznych? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
Studia o kierunku lekarsko-dentystycznym są jednymi z najchętniej wybieranych przez miłośników anatomii oraz medycyny. Dobrym dentystom nie może zostać każdy, idealny kandydat na ten kierunek powinien posiadać odpowiednie cechy osobowości. Nauka podobnie jak później wykonywana praca powinna być przyjemnością a nie jedynie przykrym obowiązkiem. Ten zawód jest niezwykle wymagający, osoba ubiegająca się o miejsce na studiach stomatologicznych musi być w pełni pewna i świadoma swojej decyzji. Co zrobić aby dostać się na wymarzone studia? O tym już za chwilę.
Dla kogo studia stomatologiczne?
Ten kierunek studiów jest dla ludzi z pasją, dobry dentysta to taki, który lubi swoją pracę. Odczuwasz potrzebę niesienia pomocy innym, chcesz aby wszyscy dookoła cieszyli się pięknym i zdrowym uśmiechem? Nie straszne Ci długie godziny spędzone nad podręcznikami oraz w gabinecie dentystycznym? Interesują Cię tematy związane z biologią, medycyną, anatomią oraz stomatologią? Jeżeli udzieliłeś twierdzącej odpowiedzi na wszystkie te pytania to mamy dla Ciebie dobrą informację – jesteś rewelacyjnym kandydatem na studia o profilu lekarsko-dentystycznym.
Ile trwają i jak wygląda nauka na studiach stomatologicznych?
Kierunek lekarsko-dentystyczny to studia magisterskie (jednolite) trwające pięć lat. Kończą się one egzaminem lekarsko-dentystycznym, składającym się z trzech części – testu, odpowiedzi ustnej oraz sprawdzenia umiejętności praktycznych. Jeżeli pozytywnie przebrniesz przez egzamin, to wtedy otrzymasz tytuł zawodowy lekarza-dentysty, uprawniający Cię do pracy w tym zawodzie.
Polskie uczelnie oferują przyszłym kandydatom ten kierunek studiów w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym (zaocznym). Jak się zapewne domyślasz studia stomatologiczne nie są łatwym kierunkiem, w końcu chcesz w przyszłości zostać dobrym dentystom, prawda? Dlatego też zalecamy zapisanie się na studia stacjonarne, częste wizyty na wykładach oraz ćwiczeniach zaowocują w przyszłości. Na stomatologii poruszane są trudne tematy i zagadnienia, które należy zrozumieć a przede wszystkim zapamiętać. Decydując się na studia niestacjonarne większą część pracy będziesz musiał wykonać samodzielnie, bowiem zjazdy odbywać się będą w każdą lub co drugą sobotę i niedzielę.
Zajęcia na kierunku lekarsko-dentystycznym są niezwykle ciekawe i interesujące, bogate nie tylko w wiedzę teoretyczną ale także i praktyczną. Przedmioty podzielone są na podstawowe (ogólne) oraz specjalistyczne, czyli takie mające ścisły związek z wykonywanym w przyszłości zawodem. Do pierwszej grupy zaliczyć możemy – biologię, anatomię, chemię, farmakologię, biofizykę, do drugiej natomiast – podstawy stomatologii, ortodoncji, protetyki, chirurgi stomatologicznej, stomatologie dziecięcą itp.
Nauczysz się rozróżniać choroby zębów, diagnozować je a także zastosować odpowiednie leczenie – zarówno u tych dużych pacjentów jak i tych mniejszych. Poznasz tajniki z zakresu chirurgii szczękowej, nie obce będą Ci reakcje chemiczne zachodzące w jamie ustnej oraz całym organizmie.
Jak wygląda rekrutacja na studia stomatologiczne?
Zastanawiasz się jakie przedmioty dodatkowe zdawać na maturze aby zwiększyć swoje szanse na dostanie się na profil lekarsko-dentystyczny? Oprócz egzaminu z podstawowego przedmiotu jakim jest matematyka, warto jest rozważyć przystąpienie do egzaminu z następujących przedmiotów:
– biologia;
– chemia;
– fizyka z astronomią.
Jeżeli czujesz się na siłach i znasz swoje możliwości to możesz zdawać wyżej wymienione przedmioty na poziomie rozszerzonym.
Pamiętaj zadbaj nie tylko o dobre wyniki z egzaminu maturalnego, skup się również na ocenach końcowych, niekiedy to właśnie od nich zależy czy dany kandydat zostanie przyjęty na studia czy też jego aplikacja będzie odrzucona.
Lepsze wyniki w nauce przybliżają do osiągnięcia celu, jakim jest nauka na wymarzonym kierunku studiów.
Praca po studiach stomatologicznych
Posiadając tytuł zawodowego lekarza-dentysty pracę znajdziesz m.in. w publicznych oraz prywatnych palcówkach stomatologicznych, jako pracownik w instytucjach naukowo-badawczych, jako stomatolog pracujący w szkołach, możesz także otworzyć własny gabinet. Możliwości jest naprawdę wiele a dodatkowo wspomnieć należy o tym, że zarobki dentystów w Polsce są na wysokim poziomie.
Podsumowując, studia stomatologiczne a raczej lekarsko-dentystyczne, są dedykowane w dużej mierze osobom ambitnym lubiącym się uczyć, którym niestraszne są długie godziny spędzone nad książkami oraz doskonaleniem swoich umiejętności praktycznych.