studia stacjonarne

Każdy kto ukończył właśnie szkołę średnią staję przed trudnym wyborem dotyczącym dalszego kształcenia i rozwijania się w konkretnej dziedzinie. Oprócz decyzji nad kierunkiem studiów ważne jest to na jaki system się zdecydujesz. Jak zapewne wiesz wyboru możesz pomiędzy studiami stacjonarnymi a studiami niestacjonarnymi. Dzisiaj jednak skupimy się nieco bardziej na studiach dziennych, poznasz ich zalety oraz wady, dowiesz się z jakie korzyści ze sobą niosą a także poznasz odpowiedź na najbardziej nurtujące Cię pytania związane z tym tematem.

Praktycznie co trzeci absolwent szkoły średniej zastanawia się nad tym jaką opcję studiów wybrać. Czy mają być to studia stacjonarne, czyli dzienne czy może jednak studia niestacjonarne czyli zaoczne lub wieczorowe. Co będzie lepsze? Rozpatrzenie tej decyzji pozostawiamy tylko i wyłącznie Tobie. Podobnie jak wybór samego kierunku studiów tak i system nauczania jest kwestią bardzo indywidualną.
Dlaczego warto zdecydować się na studia stacjonarne? O tym już za chwilę.

Tryb nauczania

Podjęcie studiów w systemie stacjonarnym czyli dziennym, jest pewnego rodzaju przedłużeniem naszej młodości. Pewnie w tym momencie zastanawiasz się co mamy na myśli? Otóż, zajęcia (wykłady oraz ćwiczenia) odbywają się tradycyjnie od poniedziałku do piątku, czyli na tej samej zasadzie jak to miało miejsce w szkole średniej.
Jeżeli postanowiłeś podjąć stałą pracę to w takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zapisanie się na studia zaoczne, gdzie zjazdy są w co drugi weekend, dzięki czemu zajęcia nie będą kolidowały z Twoimi zawodowymi obowiązkami.

Zalety studiów stacjonarnych

Jedną z największych zalet, uwielbianą przez studentów jest duża ilość wolnego czasu, który teoretycznie powinien zostać poświęcony na czytanie książek, przyswajanie nowej wiedzy oraz przygotowywanie się do kolejnych zajęć.
Wbrew pozorom zajęć w ciągu dnia nie ma tak dużo, bardzo często pomiędzy wykładami znajdują się tzw. okienka, które można wykorzystać np. na spotkanie się ze znajomymi, rozwijanie swoich pasji i zainteresowań bądź po prostu odpoczynek.
Kolejną zaletą są niewątpliwie nowe znajomości z interesującymi osobami. Uczelnie są duże, wypełnione studentami o różnych charakterach a niekiedy nawet i narodowościach. Zapisując się na studia stacjonarne jednego możesz być pewien – grono Twoich znajomych powiększy się i to w zastraszającym tempie.
Trzecią zaletą jest fakt, że studiując dziennie praktycznie nie musisz się o nic martwić, tak jak wspominaliśmy wcześniej to przedłużenie młodości, bowiem większość z osób studiujących stacjonarnie nie podejmuje żadnej pracy i w dalszym ciągu mieszka w domu rodzinnym.

studia stacjonarne

Minusy studiów stacjonarnych

To co ma swoje plusy dla równowagi musi mieć i minusy, tak też jest i w tym przypadku. Uczęszczając na studia dzienne, pomimo dużej ilości wolnego czasu ciężko Ci będzie znaleźć stałą pracę, dlatego też studenci zatrudniają się zazwyczaj tylko na okres weekendu w celu uzyskania dodatkowego kieszonkowego.
Idąc tropem stałego zatrudnienia to osoby, które właśnie zdobyły tytuł licencjata bądź magistra mają problem z podjęciem stałego zatrudnienia, jak wiesz pracodawcy niechętnie przyjmują osoby nie posiadające żadnego doświadczania.
Brak doświadczenia, problemy ze znalezieniem pracy to dwie podstawowe kwestie, które przyczyniają się do tego, że większość studentów dorosłe życie rozpoczyna tak naprawdę dopiero kilka lat po ukończeniu studiów stacjonarnych na wybranym kierunku.

Koszty związane ze studiowaniem w systemie dziennym

Jeśli zdecydujesz się na wybór uczelni państwowej to większość dostępnych na niej kierunków studiów stacjonarnych jest bezpłatna. W przypadku kiedy Twój wybór padnie na uczelnię prywatną lub studia w systemie niestacjonarnym musisz liczyć się z wysokimi semestralnymi opłatami.
Jedyne koszty jakie poniesiesz to koszty ewentualnych dojazdów na uczelnię lub opłaty związane z wynajęciem mieszkania – jeżeli kierunek studiów jaki wybrałeś znajdował się poza Twoim miejscem zamieszkania (oczywiście masz prawo do ubiegania się o miejsce w domu studenckim).
Obecnie wiele uczelni prywatnych oferuje swoim studentom możliwość spłaty czesnego w kilku dogodnych ratach – nie wiedziałeś? Koniecznie dopytaj się w sekretariacie.

Wsparcie finansowe?

Studiując stacjonarnie możesz złożyć wniosek o dodatkowe wsparcie finansowe w postaci stypendium. Wyróżniamy dwa rodzaje – stypendium socjalne, które przysługuje tym osobom, które aktualnie znalazły się w trudnej sytuacji materialnej oraz stypendium naukowe dla studentów odnoszących sukcesy w nauce.

Tak prezentują się plusy oraz minusy związane z podjęciem nauki w szkole wyższej w systemie dziennym. Zanim dokonasz ostatecznego wyboru dokładnie rozważ wszystkie „za i przeciw”, zastanów się nad swoimi potrzebami oraz możliwościami. Studia nie powinny być przykrym obowiązkiem a ciekawym doświadczeniem, które w przyszłości przyniesie Ci korzyści w postaci znalezienia wymarzonej pracy na wysokim stanowisku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here