Interesujesz się zachowaniem osób z najbliższego otoczenia? Lubisz wspierać dobrym słowem tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji? Jesteś otwarty na nowe znajomości a Twoja wrażliwość przyciąga obcych, którzy darząc Cię wielkim zaufaniem zwierzają Ci się ze swoich problemów? Jeżeli tak to wybierając kierunek studiów, koniecznie weź pod uwagę psychologię. Za chwilę dowiesz się co brane jest pod uwagę w trakcie rekrutacji na studia, jak będzie wyglądała nauka oraz Twoja przyszłość jako wykwalifikowanego psychologa. Zainteresowany? Zapraszamy do dalszej części artykułu.
Dla młodej osoby, która dopiero co skończyła liceum wybór właściwego kierunku studiów to nie lada wyzwanie. W końcu jest to jedna z tych decyzji, która będzie miała wpływ na przyszłość każdego absolwenta szkoły średniej. Studia mają pomóc w zdobyciu wiedzy oraz doświadczenia, które wykorzystamy w trakcie późniejszej pracy zawodowej.
Psychologia w dalszym ciągu cieszy się dużą popularnością, jest to jednej z kierunków nauk humanistycznych, dostępny praktycznie na każdej mniejszej i większej uczelni.
Czym jest psychologia?
Psychologia jak sama jej nazwa wskazuje jest nauką o psychice drugiego człowieka. Samo słowo wywodzi się z języka greckiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza naukę o duszy. Jak nie trudno zauważyć z psychologią mamy do czynienia praktycznie każdego dnia – w końcu każdy z nas codziennie spotyka się z innymi osobami, które zachowują się w różny sposób. Jedni są smutni i przygnębieni, drudzy z kolei uśmiechnięci i pełni życiowej energii – psychologia to dziedzina nauki, która pomoże nam zrozumieć właśnie takie zachowania oraz wskaże nam drogę jak w prawidłowy sposób należy postępować i rozmawiać z drugim człowiekiem tak by mu pomóc i go wesprzeć a nie urazić.
Jak się przygotować? Co zdawać na maturze?
W trakcie procesu rekrutacji, niezależnie od tego na jaki kierunek studiów się zdecydujesz dużą rolę odgrywają wyniki z egzaminu dojrzałości czyli matur. Oprócz przedmiotów podstawowych takich jak język polski, matematyka oraz język angielski, przedmiotem dodatkowym może być natomiast np. historia, wiedza o społeczeństwie (WOS), biologia, fizyka, chemia. Najlepiej gdyby zarówno przedmioty podstawowe jak i dodatkowe zdawane były na poziomie rozszerzonym ale nie jest to koniecznością.
Pamiętaj, że oprócz wyników z matur ważne są również oceny końcowe, dlatego też ucz się i dbaj o to aby Twoja średnia była jak najwyższa.
Im lepsze wyniki w nauce osiągniesz w liceum tym łatwiej będzie Ci się dostać na wymarzony kierunek studiów.
Jak wyglądają zajęcia na studiach?
Przedmioty w zależności od tego jaką uczelnię oraz wydział wybierzesz mogą nieznacznie się od siebie różnić.
Studia psychologiczne trwają pięć lat i kończą się zdobyciem tytułu magistra psychologii. Większość uczelni umożliwia swoim uczniom ukończenie studiów psychologicznych w konkretnej specjalizacji, co dodatkowo ułatwia im szybkie podjęcie pracy w zawodzie.
Naukę w trakcie trwania studiów podzielić możemy na dwa etapy – teoretyczny (I i II rok studiów) oraz teoretyczno-praktyczny (IV oraz V rok studiów).
Jeżeli chodzi o same zajęcia to na kierunku psychologii znajdziesz wśród nich te:
– należące do grupy przedmiotów wprowadzających, takie jak: antropologia, filozofia oraz socjologia;
– należące do grupy przedmiotów podstawowych, takie jak: psychologia ogólna, poznawcza oraz społeczna, psychologia różnic indywidualnych, psychopatologie, psychometria, korzystanie z narzędzi diagnostycznych;
– należące do grypy przedmiotów metodologicznych, takie jak: przeprowadzanie badań jakościowych oraz ilościowych, tworzenie statystyk;
– należące do grupy przedmiotów dodatkowych, takie jak: język obcy, etyka zawodowa, informatyka oraz logika.
Gdzie znajdziesz pracę po studiach?
Jako absolwent szkoły wyższej, ukończonej z tytułem magistra psychologi o pracę będziesz mógł ubiegać się m.in.: w placówkach wychowawczych, ośrodkach opieki penitencjarnej i społecznej, klinikach zdrowia, korporacjach, przedsiębiorstwach, szkołach a także w organizacjach samorządowych.
Jeżeli uznasz, że chcesz zdobyć dodatkową wiedzę oraz doświadczenie w innej dziedzinie psychologii, to dobrym rozwiązaniem będzie zapisanie się na studia podyplomowe, które dodatkowo zwiększą Twoje kompetencje oraz ułatwią Ci zdobycie wymarzonego zatrudnienia.
Psychologia jest wyjątkową dziedziną zarówno nauki jak i życia, która pozwala nam lepiej zrozumieć drugiego człowieka. Studia psychologiczne będą wyzwaniem dla wielu z młodych absolwentów szkół średnich, bowiem każdy indywidualny przypadek można rozpatrywać na kilka różnych sposobów, w zależności od tego na jaką specjalizację się zdecydujesz, wnioski z przeprowadzonych badań mogą być zupełnie inne.
Studia psychologiczne to dobry wybór dla tych osób, które dobrze dogadują się z innymi ludźmi, wzbudzają zaufanie, potrafią słuchać oraz wspierać a przede wszystkim są ciekawi tego co czuje i myśli nowo poznana osoba. Jeżeli czujesz, że to zawód, który w przyszłości przyniesie Ci satysfakcję – nie czekaj, od razu składaj papiery na wybraną przez siebie uczelnię!