Studia prawnicze cechy dobrego kierunku

Kierunki prawnicze są od wielu już lat jednymi z najchętniej wybieranych przez młodych, ambitnych ludzi spragnionych błyskotliwej kariery. Obiecujące zarobki, wykonywanie prestiżowego, poważanego zawodu, możliwość poznania ciekawych ludzi – to tylko kilka z wielu powodów, dla których absolwenci liceów wybierają właśnie prawniczą karierę. Warto jednak pamiętać, że prawo to również kierunek niezwykle wymagający i trudny, z pewnością nie dla każdego.

Kiedy już jednak podejmiesz decyzję o rozpoczęciu nauki na studiach prawniczych, musisz podjąć kolejną – wybór konkretnego kierunku i uczelni, na której ukończysz studia. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ prawo jest kierunkiem wyjątkowo trudnym i wymagającym, a i praca prawnika do najłatwiejszych nie należy. Ilość wiedzy koniecznej do opanowania jest przeogromna i obejmuje zagadnienia z przynajmniej kilku dziedzin. Jak więc wybrać konkretny kierunek studiów prawniczych i gdzie studiować?

atrybuty prawnika

Kierunki prawnicze

Katalog kierunków prawniczych jest naprawdę obszerny. Możesz studiować na przykład:

  • prawo konstytucyjne,
  • prawo pracy,
  • prawo gospodarcze,
  • prawo cywilne,
  • polski system prawny,
  • prawo kanoniczne,
  • prawo administracyjne i gospodarcze,
  • prawo podatkowe,
  • prawo karne i wiele innych.

Jak widzisz możliwości edukacji na kierunkach prawniczych jest bardzo dużo. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy z nas nadaje się na prawnika. Kandydat na studia prawnicze powinien odznaczać się umiejętnością logicznego myślenia, mieć doskonałą pamięć, być bardzo pracowity i ambitny, umieć wykorzystywać w praktyce wiedzę teoretyczną i umieć wyciągać wnioski z dostępnych informacji. Do zagadnień omawianych na poszczególnych kierunkach należą między innymi:

  • historia prawa,
  • historia doktryn prawno – politycznych,
  • historia ustroju Polski i innych krajów,
  • filozofia,
  • logika,
  • język angielski i inne.

A co można robić zawodowo po ukończeniu kierunku prawo? Czym po aplikacji zajmują się absolwenci prawa?

Dlaczego warto zdecydować się na studia prawnicze?

Młody absolwent prawa z pewnością nie będzie miał problemów ze znalezieniem pracy po studiach, zwłaszcza jeśli w trakcie aplikacji nawiąże współpracę z kancelarią czy firmą, której potrzebna jest obsługa prawna.

Praca prawnika to przede wszystkim praca prestiżowa i dobrze płatna. Da Ci możliwość poznania wielu interesujących ludzi nie tylko w Polsce, ale również pochodzących z innych krajów. Są wśród nich inni prawnicy, ale także sędziowie, policjanci, politycy i specjaliści z innych dziedzin. Zawód ten jest także stabilny – na usługi prawne wciąż jest duży popyt i nic nie wskazuje na to, aby trend ten miał się odwrócić. Do usług tych należy udzielanie porad prawnych, wydawanie opinii, sporządzanie dokumentów, wniosków czy pism procesowych oraz reprezentowanie w sprawach cywilnych, karnych itd. To więc dobry kierunek dla osób otwartych, ciekawych świata i pełnych pasji.

To również praca niezwykle pasjonująca i interesująca. Pamiętaj jednak, że aby taka była i dla Ciebie, musisz poświęcić nauce sporo czasu i wysiłku, przyswoić ogromne ilości informacji i umiejętności. A to nie jest zadanie wykonalne dla każdego – jeśli nie jesteś zbyt pilny, to ten zawód nie jest dla Ciebie.

Kiedy jednak już zdecydujesz aby pójść na prawo, powinieneś wybrać najlepszą uczelnię, czy to państwową czy prywatną. Dlaczego wybór ten jest tak ważny? Przede wszystkim dlatego, że studia na renomowanej, cieszącej się dobrą opinią uczelni ułatwią Ci start w branży. Najczęściej przyszli pracodawcy zwracają uwagę na to, jaką uczelnię ukończyły osoby starające się o zatrudnienie i wybierają te, które kształciły się pod okiem najlepszych prawników. To dla nich swego rodzaju gwarancja, że kandydat jest dobrze przygotowany do pracy pod względem merytorycznym. Nie znaczy to jednak, że prestiż uczelni jest ważniejszy czy bardziej ceniony niż umiejętności pretendenta na dane stanowisko. Ale dobra – to znaczy jaka?

Cechy dobrej uczelni

Studia i wybór kierunku oraz uczelni to decyzja, która niesie ze sobą istotne konsekwencje. Dlatego też pierwszym wyborem, z jakim przyjdzie się zmierzyć kandydatowi, powinien być wybór uczelni – rozpocząć studia na uczelni państwowej czy prywatnej? Z pewnością studia na uczelni państwowej są tańsze. Ale z drugiej strony prywatne placówki w niczym nie ustępują państwowym pod względem poziomu nauczania – zatrudniają świetnych wykładowców, są nowoczesne i świetnie dofinansowane. Studia na uczelniach prywatnych to obecnie świetny start i obiecujące perspektywy zawodowe.

Jak już wspomnieliśmy, ukończenie dobrej uczelni ułatwia jej absolwentom znalezienie pracy na satysfakcjonujących ich warunkach, pod warunkiem jednak, że okażą się jej dobrymi reprezentantami. Ale w jaki sposób znaleźć dobrą uczelnię? Czym powinna się ona charakteryzować i co oferować swoim studentom? Oto jej najważniejsze przymioty.

podręczniki

Kadra dydaktyczna

Aby skończyć studia prawnicze z głową pełną wiedzy i praktycznych umiejętności, studenci potrzebują wsparcia najlepszych, cenionych w prawniczym środowisku specjalistów – prawników i wykładowców, którzy nie tylko przekażą im wiedzę niezbędną do późniejszej pracy i nauczą w jaki sposób używać poszczególnych zapisów i przepisów zgodnie z prawem, ale również zarażą pasją i zmobilizują do jeszcze bardziej intensywnej nauki.

Mentorzy są kluczowym elementem i największą siłą każdego wydziału. Warto więc, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze konkretnej uczelni, każdy maturzysta dokładnie zorientował się z kim przyjdzie mu spędzić kolejne 5 lat. Dobrze jest porównać kadrę dydaktyczną na każdej z tych branych pod uwagę – doświadczenie, sukcesy i osiągnięcia zawodowe oraz styl nauczania. Wybierz tę uczelnię, której pracownicy odznaczają się profesjonalizmem, ale są także pomocnymi, otwartymi i przyjaznymi ludźmi.

Program studiów

Prawnik musi oczywiście posiadać spory zasób wiedzy teoretycznej, ale to praca z prawdziwymi problemami nauczy go w jaki sposób wykorzystywać tę wiedzę w życiu zawodowym. W ten sposób uczy się w praktyce nie tylko rozwiązywać realne problemy, ale również wprawia się w dociekliwości, nieustępliwości i uczy szukać cennych informacji w kodeksach i dostępnych materiałach.

Zawsze warto więc postawić na taką uczelnię, która oferuje nie tylko wykłady i zajęcia teoretyczne, ale także ćwiczenia i warsztaty pozwalające na praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy. W ten sposób przyszły prawnik opanuje specjalistyczną  terminologię, pozna i zrozumie pojęcia z poszczególnych dziedzin oraz zrozumie zasady prowadzenia procesów.

Perspektywy pracy po studiach

Dobrze jest również sprawdzić jak dużą pulę kierunków oferuje każda z uczelni branych pod uwagę oraz to, w jakim stopniu program tych kierunków odpowiada na aktualne potrzeby pracodawców. Nie ma bowiem większego sensu studiować na uczelni, której dyplom nie przedstawia większej wartości i nie jest ceniony na rynku pracy. A studia prawnicze dają wiele możliwości znalezienia zatrudnienia. Prawnik może wybrać pracę w:

  • wymiarze sprawiedliwości – sądownictwie, prokuraturze, adwokaturze, notariacie;
  • administracji samorządowej i rządowej;
  • strukturach gospodarki narodowej;
  • instytucjach socjalnych i społecznych;
  • organach administracji skarbowej;
  • policji oraz innych służbach mundurowych.

Dlatego też warto wybrać taką uczelnię, która proponuje kandydatom szeroki wybór kierunków i różnych specjalizacji. Wtedy będą oni mogli zdecydować się rozpocząć taki, który najlepiej odpowiada ich zainteresowaniom oraz daje im największe możliwości znalezienia ciekawej, dobrze płatnej pracy.

Studia prawnicze – wiecie już wszystko na temat tego, w jaki sposób należy szukać najlepszej uczelni i cech, którymi powinna się charakteryzować. Teraz wystarczy już tylko złożyć dokumenty i rozpocząć studia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here