Kiedy byłeś dzieckiem marzyłeś o tym aby w przyszłości zostać stróżem prawa? Teraz kończąc szkołę średnią wiesz już na pewno, że będziesz policjantem? Jeszcze kilka lat temu dostanie się w szeregi służ mundurowych było o wiele prostsze niż dzisiaj. Teraz przyszli kandydaci muszą ukończyć specjalistyczne studia policyjne. Gdzie w Polsce znajdują się uczelnie wyższe o kierunku policyjnym? Jakie warunki należy spełnić? Jak wygląda i ile trwa nauka? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.
Większość młodych absolwentów szkół średnich poważnie rozważa fakt wstąpienia w szeregi policji. Mówimy nie tylko o maturzystach ale i o maturzystkach, na całe szczęście nie brakuje dziewcząt, które chcą zadbać o ład i porządek na niebezpiecznych dzielnicach. Zastanawiasz się jak przebiega proces rekrutacyjny na studia policyjne i czy masz szansę aby się na nie dostać? Jakie kierunki można studiować na uczelniach policyjnych? Jeżeli poważnie myślisz o swojej przyszłości i pracy w policji, to koniecznie zapoznaj się z informacjami znajdującymi się poniżej.
Dla kogo studia policyjne?
Na studia policyjne zapisać może się każdy absolwent szkoły wyższej, który pozytywnie przebrnął przez egzaminy maturalne. Wyższe szkoły policyjne otworem stoją zarówno dla młodych mężczyzn jak i kobiet.
Idealny kandydat powinien wykazać się przede wszystkim odwagą, umiejętnością rozważnego myślenia i szybkiego rozwiązywania kryminalnych łamigłówek, wytrzymałością fizyczną a także sprytem.
Są to studia dla osób pewnych siebie, które potrafią walczyć o to co słuszne i dobre, więc jeżeli chcesz brać czynny udział w walce o poprawę bezpieczeństwa w naszym kraju a dodatkowo nie boisz się nowych wyzwań to ten kierunek jest właśnie dla Ciebie!
Pamiętaj jednak o tym, aby była to Twoja samodzielna decyzja, nie kieruj się opiniami kolegów z liceum czy osób z najbliższego otoczenia. Jeśli chcesz być dobrym policjantem musisz to poczuć, zarówno nauka jak i późniejsza praca powinny stać się Twoją pasją, która każdego dnia przynosić Ci będzie satysfakcję oraz zaszczyt.
Wybierz odpowiedni kierunek studiów policyjnych
Wyższe szkoły policyjne oferują swoim przyszłym kandydatom takie kierunki jak: zarządzanie, kryminologia oraz bezpieczeństwo wewnętrzne. Zanim zdecydujesz się na jeden z wyżej wymienionych kierunków, zastanów się nad tym co konkretnie chcesz robić w przyszłości – a mianowicie jak ma wyglądać Twoja kariera zawodowa. Skup się na swoich umiejętnościach, potrzebach oraz zainteresowaniach i wybierz ten wydział, który sprosta Twoim oczekiwaniom.
Rekrutacja na studia policyjne
Jeżeli chcesz aplikować na studia policyjne musisz pozytywnie przebrnąć przez egzamin maturalny z następujących przedmiotów:
– język polski;
– język nowożytny;
– matematyka lub przedmioty dodatkowe takie jak np.: geografia, wiedza o społeczeństwie (WOS), historia, biologia, fizyka.
W niektórych uczelniach ilość miejsc jest ograniczona, dlatego zadbaj o to aby wyniki egzaminów były jak najlepsze. Przyłóż się także do ocen końcowych z przedmiotów wyżej wymienionych, w skrajnych przypadkach to właśnie one decydują o tym, który z kandydatów zostanie przyjęty na wydział.
Ile trwa nauka na studiach policyjnych?
Studiowanie w wyższej szkole policyjnej trwa od trzech do pięciu lat, wszystko zależy od tego na jakim stopniu chcesz zakończyć studia.
Do wyboru masz studia I stopnia (licencjackie), składające się z 6 semestrów lub II stopnia (magisterskie), składające się z 4 semestrów.
Pamiętaj o tym, że po studiach policyjnych nie od razu zostaje się policjantem, owszem wykształcą Cię one w tym kierunku, zdobędziesz także pierwsze punkty preferencyjne i to od nich zależy właśnie to czy w przyszłości będziesz nosić mundur.
Jeżeli jesteś ciekawy w jaki sposób można zdobyć punkty oraz ile należy ich mieć aby zostać policjantem zachęcamy Cię do osobistego odwiedzenia jednostki policji i porozmawiania z osobą kompetentną, która rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.
Ile kosztują studia policyjne?
Studia policyjne dostępne są w trybie stacjonarnym, gdzie nauka trwa od poniedziałku do piątku oraz trybie niestacjonarnym – zajęcia przeprowadzane są w soboty i niedziele. Koszty związane z nauczaniem różnić się będą w zależności od stopni studiów, kierunku oraz trybu studiowania.
Dla przykładu kandydaci planujący rozpocząć naukę studiów I stopnia w trybie niestacjonarnym muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 1800-2000 zł za jeden miesiąc nauki. Jeżeli masz taką możliwość wybierz studia stacjonarne, które są zdecydowanie dużo tańszą opcją.
Decydując się na studia policyjne na uwadze należy mieć to, że samo ich ukończenie nie zagwarantuje Ci zdobycia pracy na policji. Aby dostać się w szeregi służb mundurowych należy wykazać się dużą cierpliwością oraz samozaparciem. Pozytywnie zdane egzaminy końcowe przybliżą Cię do Twoich dziecięcych marzeń, pamiętaj o tym aby walczyć o nie do końca i nie poprzestawać na zdobyciu licencjatu – zrób magisterkę a jeżeli będzie taka potrzeba zapisz się na studia podyplomowe lub inne kursy!