Ostatnio wprowadzone reformy szkolnictwa utrudniają Ci pracę w szkole? Musisz zdobyć inne kwalifikacje aby nadal móc uczyć swoich podopiecznych? Spokojnie, aby zyskać nowe umiejętności oraz uprawnienia nie musisz ponownie spędzać kilku lat na studiach. Chcesz wiedzieć co należy zrobić aby nadal być nauczycielem a dodatkowo nabyć nowe przywileje i uprawnienia? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne jakby mogło się wydawać o czym przekonasz się już za chwilę.
Studia podyplomowe dla nauczycieli powstały z myślą o tych osobach, pracujących w tym zawodzie, które w związku ze zmianą przepisów prawnych zmuszone są do poszerzenia swoich kwalifikacji zawodowych. Studia dla nauczycieli, to nie tylko wykłady i zajęcia to przede wszystkim praktyczne kursy oraz szkolenia, które mają na celu przygotowanie nauczycieli do pracy zgodnie z obowiązującymi zasadami i normami prawnymi. Jak wyglądają studia podyplomowe dla nauczycieli? Ile kosztują i wymogi należy spełnić aby się na nie dostać? Odpowiedź na te wszystkie pytania znajdziesz poniżej.
Dla jakich osób są studia podyplomowe?
O tym, że dzięki studiom podyplomowym jako nauczyciel masz szansę dostosować swoje kwalifikacje do obowiązującego prawa to już zapewne wiesz, ale czy zdajesz sobie sprawę z tego jakie jeszcze korzyści płyną z zapisania się na popularną „podyplomówkę”?
W naszym kraju pensja nauczycieli pozostawia wiele do życzenia, dlatego też znaczna część podejmuje decyzję o tym aby pracować w kilku szkołach jednocześnie co ma oczywiście swoje plusy takie jak np. większy przychód miesięczny ale też nie pozbawiona jest minusów, do jednych najczęściej wymienianych zaliczyć można ciągłe przemieszczanie się pomiędzy placówkami – jeżeli posiadasz własny samochód nie sprawia to większego problemu, sprawa komplikuje się kiedy musisz korzystać z komunikacji miejskiej. Zastanów się nad tym, czy nie lepiej było by zrobić kwalifikację uprawniającą do prowadzenia zajęć z wiedzy o społeczeństwie. W ten sposób w jednej szkole będziesz uczył kilku przedmiotów, tym samym Twoje zarobki wzrosną a czas spędzony na dojazdach zdecydowanie się skróci.
Jakie warunki należy spełnić aby dostać się na studia podyplomowe?
Studia podyplomowe bardzo często określane są mianem studiów dodatkowych, mają one postać nieco bardziej złożonych kursów i szkoleń a przeznaczone są dla osób, które posiadają już wykształcenie wyższe.
Jeżeli ukończyłeś studia licencjackie bądź inżynierskie, studia magisterskie lub jednolite studia magisterskie to również możesz stać się uczestnikiem studiów podyplomowych. Nauczyciele nad tym faktem nie muszą się zastanawiać, z reguły każdy z nich posiada już tytuł „magistra” w określonej dziedzinie.
Jak wygląda nauka na studiach podyplomowych?
Zajęcia na studiach podyplomowych, w większości przypadków odbywają się w trybie niestacjonarnym, czyli zaocznym. Zastanawiasz się dlaczego jest tak a nie inaczej? Jeżeli jesteś czynnym zawodowo nauczycielem, który chciałby się przekwalifikować to z pewnością trudno byłoby Ci pogodzić obowiązki zawodowe z nauką na studiach podyplomowych. Dzięki temu, że wykłady będą realizowane w weekendy (e co drugą sobotę oraz niedzielę) w dalszym ciągu będziesz mógł normalnie pracować.
Wykłady w zależności od wybranej specjalizacji bogate będą zarówno w zdobywanie wiedzy teoretycznej oraz nowych umiejętności praktycznych. Dużą popularnością wśród nauczycieli cieszą się takie kierunki jak: wychowanie do życia w rodzinie, wiedza o społeczeństwie (WOS), terapia zajęciowa, przedsiębiorczość, muzyka i rytmika, animacja teatralno-muzyczna i wiele innych. Oferta szkół wyższych jest naprawdę bardzo bogata – każdy nauczyciel znajdzie coś dla siebie!
Ile trwa nauczanie na studiach podyplomowych?
Nauka na studiach podyplomowych i nie mamy na myśli tutaj tylko kierunków dla nauczycieli ale także innych kandydatów, trwa w zależności od wybranego kierunku od roku do dwóch, czyli od dwóch do czterech semestrów.
Po ukończeniu edukacji każdy z uczestników studiów dyplomowych otrzyma świadectwo (a nie dyplom tak jak ma to miejsce w przypadku studiów I i II stopnia), potwierdzające ich nowe kwalifikacje zawodowe.
Czy studia podyplomowe są bezpłatne?
Tak, w większości przypadków nauczyciele chcący skorzystać z możliwości dodatkowego doszkalania się w określonej dziedzinie nie muszą płacić czesnego, oczywiście mowa tutaj o palcówkach państwowych, gdzie znaczną część kosztów pokrywają sponsorzy. Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku prywatnych szkół wyższych, tam zazwyczaj wymagane jest uiszczenie opłaty w określonej kwocie. Najlepiej będzie jeżeli bezpośrednio dopytasz się o tę kwestę w uczelni, na której przeprowadzane będą zajęcia.
Podsumowując, skorzystanie z rocznych studiów podyplomowych dla nauczycieli jest świetną okazją do podwyższenia stopnia swoich kwalifikacji zawodowych, tak by odpowiadała aktualnym przepisom oraz normom lub zdobycia całkiem nowej i odmiennej specjalizacji w zakresie nauczania.