Jesteś młoda, ambitna, masz wielkie serce i uwielbiasz pomagać ludziom? Jeżeli tak, to jako przyszła maturzystka oraz absolwentka szkoły średniej z pewnością rozważasz złożenie aplikacji na studia pielęgniarskie. Jak wygląda i ile trwa ten konkretny kierunek studiów? Jakie cechy osobowości powinny posiadać przyszłe pielęgniarki? Odpowiedź zarówno na te jak i na wiele interesujących pytań związanych z tym tematem znajdziesz poniżej.
Zostanie opiekuńczą pielęgniarką, ubraną w biały fartuszek to marzenie nie jednej małej dziewczynki. W dzisiejszych czasach tego typu marzenia można w prosty sposób spełnić. Wystarczy wybrać odpowiedni kierunek studiów, a następnie poświęcić całą swoją uwagę oraz skupienie na tym, jak prawidłowo należy postępować aby zostać dobrą i profesjonalną pielęgniarką, która wzbudzi zaufanie pacjentów a następnie pomoże im w ich drobnych dolegliwościach oraz potrzebach.
Czym powinna charakteryzować się idealna kandydatka na studia pielęgniarskie? O tym już za chwilę.
Pielęgniarstwo – dla kogo?
Pielęgniarstwo nie jest kierunkiem dla wszystkich – do wykonywania tego zawodu potrzebne są osoby z pasją, zaangażowaniem oraz dużymi chęciami do nauki oraz ciągłego rozwijania się. Studia trwają zazwyczaj 3 lata i kończą się uzyskaniem tytuły zawodowej pielęgniarki lub pielęgniarza. Dla ambitnych studentów rewelacyjnym rozwiązaniem będzie przedłużenie toku nauczania poprzez zapisanie się na studia II stopnia, po których ukończeniu otrzymuje się tytuł magistra.
Znaczna część szkół wyższych oferuje również studia podyplomowe na kierunku pielęgniarstwa, które trwają 2 lata i kończą się otrzymaniem dyplomu a nie świadectwa, tak jak ma to miejsce w przypadku studiów I i II stopnia.
Choć znaczącą większością na tym kierunku są młode absolwentki szkół średnich to nie brakuje także i odważnych absolwentów, którzy swoją przyszłość również wiążą z tym zawodem.
Osoby aplikujące na studia pielęgniarskie powinny posiadać szeroką wiedzę z zakresu medycyny – biologia, anatomia oraz chemia to jedne z podstawowych przedmiotów na tym kierunku. Ale oprócz wiedzy potrzebne są jeszcze odpowiednie cechy osobowościowe takie jak wrażliwość, sumienność, odwaga, umiejętność racjonalnego myślenia oraz podejmowania szybkich i słusznych decyzji, łatwe nawiązywanie kontaktów z innymi osobami – w tym wypadku pacjentami oraz podopiecznymi placówek oraz ośrodków medycznych.
Jak wygląda rekrutacja na studia pielęgniarskie?
Osoby, które poważnie myślą o tym kierunku studiów, dużą uwagę powinny skupić na następujących przedmiotach:
– podstawowych, czyli języku polskim, matematyce oraz języku obcym;
– dodatkowych, czyli biologii, chemii, fizyce i astronomii, geografii oraz informatyce.
To właśnie wyniki z egzaminów maturalnych, zdawanych z wyżej wymienionych przedmiotów (na poziomie podstawowym bądź rozszerzonym) zadecydują o Twojej dalszej przyszłości.
Oprócz tego zadbaj także o oceny końcowe – to one w drugiej kolejności brane są pod uwagę w trakcie rozpatrywania wniosków złożonych przez kandydatów na studia pielęgniarskie.
Jaką wiedzę oraz umiejętności zdobędziesz na studiach pielęgniarskich?
Zajęcia na tym kierunku przepełnione będą tematyką medyczną i anatomiczną ale nie tylko. Jeżeli od gimnazjum interesowałeś się biologią oraz budową ciała człowieka to wykłady będą dla Ciebie niezwykle interesujące oraz przyjemne a egzaminy i zaliczenia zdasz bez najmniejszego problemu.
Na ćwiczeniach praktycznych, nauczysz się przeznaczenia oraz prawidłowej obsługi nowoczesnych urządzeń i sprzętów obecnych w szpitalach oraz placówkach opieki zdrowotnej i medycznej. Studia przygotują Cię do tego jak należy postępować z pacjentami w różnych sytuacjach np. w trakcie omdlenia, zmianie kroplówki, czy pobieraniu krwi do badania.
Nauczysz się opiekować osobami niepełnosprawnymi oraz chorymi przebywającymi w domach opieki i hospicjach.
Co dalej po studiach pielęgniarskich?
Absolwenci szkół wyższych o profilu pielęgniarskim zatrudnienia szukać mogą jako: pielęgniarka/pielęgniarz w szpitalach publicznych lub prywatnych klinikach, pracownik w palcówkach zajmujących się medycyną pracy oraz opieką zdrowotną, w ośrodkach opiekuńczo-pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych a także w hospicjach.
Jak widać wybór jest naprawdę całkiem spory, zanim jednak postanowisz złożyć CV w konkretnym miejscu, postaraj się najdokładniej jak możesz ocenić swoje umiejętności oraz możliwości. Niektóre ze stanowisk wymagają znacznie większego poświęcenia, skupienia a w niektórych sytuacjach zachowania „zimnej krwi”.
Pielęgniarstwo jest zawodem bardzo często niedocenianym a przecież osoby, w dużej części kobiety poświęcają mu całe swoje życie. Dla nich jest to pasja oraz spełnienie marzeń o możliwości niesienia pomocy innym, słabszym ludziom. Studia pielęgniarskie wbrew pozorom nie są takie ciężkie jakby się mogło wydawać. Wykłady oraz ćwiczenia pełne są bogatych i interesujących treści, zawierających dużą ilość materiału z zakresu anatomii czy opieki medycznej.
Nauka nie trwa długo a zawód pielęgniarki jest jednym z tych najbardziej pożądanych i stosunkowo dobrze opłacalnych.