Niemożliwe a jednak! Choć mało mówi się o studiowaniu przez internet do ten rodzaj kształcenia z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Wygoda i komfort z tym najczęściej kojarzą nam się studia online ale czy są one pozbawione wszelkich wad?
Jak wyglądają studia przez internet? Ile kosztują? Do jakiej grupy osób są nakierowane? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej. Zainteresowany? Zapraszamy dalej.
Studia online lub prościej mówiąc studiowanie przez internet, zdecydowanie zasługuje na miano nowoczesnej formy edukacji dostępnej w Polsce. Jeżeli masz problemy zdrowotne, pracujesz lub dużo podróżujesz to ten rodzaj studiów z pewnością będzie dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem. Jednak to co ma swoje zalety ma również i wady tak samo jest w tym przypadku. Na niektóre napotkać można się już na starcie, zastanawiasz się co mamy na myśli? Chodzi tutaj o wybór kierunków, który niestety jest dosyć ubogi ale jak się domyślasz nie wszystko można przerobić samodzielnie w domu, dlatego też studia online oferują tylko kierunki humanistyczne.
Proces rekrutacji
Na wstępie skupimy się nieco bardziej na samym znalezieniu uczelni, która oferuje naukę poprzez internet. Tych z roku na rok przybywa jednak w Polsce w dalszym ciągu bezkonkurencyjne pozostają tradycyjne placówki edukacyjne.
Szkoły wyższe, które umożliwiają przyszłym kandydatom naukę w trybie online są w większości uczelniami prywatnymi. Jak już się pewnie domyślasz, koszty związane z odbyciem studiów na danym kierunku są bardzo wysokie, ale w tym konkretnym przypadku z pewnością nie będziesz musiał martwić się o wyniki rekrutacji – tutaj bez względu na wyniki ukończenia szkoły średniej na studia dostają się wszyscy aplikanci.
Jeżeli chodzi o opłaty tu tutaj tak jak zwykle pobierana jest opłata rekrutacyjna oraz comiesięczne czesne w wysokości ok. 400-800 zł (w zależności od uczelni oraz kierunku studiów).
Jak wygląda nauka na studiach online?
Zgodnie z założeniem oraz ideologią samych studiów, wszystko dzieje się za specjalnej platformy e-learningowej. Jeżeli Twój wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony – a jesteśmy przekonani, że tak będzie – to wówczas otrzymasz swój indywidualny numer z loginem oraz hasło, które umożliwią Ci zalogowanie się na stronie.
Po zalogowaniu Twoim oczom ukaże się aktualny grafik wykładów, zjazdów, kursów i szkoleń oraz terminów egzaminów.
Teraz przyjrzymy się wykładom, na pewno jesteś ciekawy jak to wygląda w tym przypadku. Otóż są to zazwyczaj dwugodzinne filmy lub notatki, zawierające w swojej treści omówienie danego tematu przez konkretnego wykładowcę. Wszystkie materiały publikowane są regularnie tak by studenci mogli na bieżąco przerabiać konkretne działy tematyczne związane.
Dużym plusem jest to, że wykładu możesz wysłuchać o dowolnej porze dnia i nocy lub jeżeli uznasz, że nie jest on wystarczająco interesujący to nie masz obowiązku go odtwarzać, tak samo jak nie musiałbyś uczestniczyć na wykładzie uczęszczając na studia stacjonarne.
Najważniejsza jest jednak praca, którą wykonasz samodzielnie – pamiętaj o tym!
Ile trwają studia online?
Podobnie jak w przypadku tradycyjnych studiów, tak i tutaj do wyboru masz studia I stopnia (licencjackie lub inżynierskie), studia II stopnia (magisterskie) lub studia magisterskie jednolite, które trwają mniej niż pięć lat i kończą się otrzymaniem tytułu magistra. Pewnie teraz zastanawiasz się czy studia są krótsze dlatego, że materiał do przerobienia jest uboższy w wiedzę? Otóż uspokajamy, program całego nauczania jest taki sam, decydując się na studia internetowe musisz liczyć się z tym, że tutaj nie ma wolnego na ferie zimowe czy wakacje, studenci zobowiązani są do przerobienia wytyczonego materiału oraz przystąpienia do co semestralnych egzaminów.
Zaliczenia i egzaminy
Zaczniemy od tych pierwszych – te zazwyczaj odbywają się w określonym czasie ustanowionym przez wykładowców – wszyscy studenci zobowiązani są wówczas do zalogowania się na stronie w konkretnym dniu i o danej godzinie. Zaliczenia mogą mieć one postać pisemną lub formę testu, który należy wypełnić i odesłać w formie załączonego pliku poprzez platformę e-learningową.
Jeżeli chodzi o egzaminy to te zazwyczaj odbywają się na specjalnych, obowiązkowych zjazdach. Zjazdy odbywają się przeważnie w momencie trwania sesji, wtedy to studenci mają możliwość porozmawiania ze swoimi wykładowcami na żywo, piszą egzaminy, biorą udział w wykładach dodatkowych tzw. uzupełniających. Dopiero będąc na zjeździe poczujesz, że naprawdę jesteś studentem.
Jak widać studiowanie przez internet ma swoje plusy i minusy, zanim podejmiesz ostateczną decyzję zastanów się dwa razy. Z jednej strony jest to opcja niezwykle wygodna i komfortowa a z drugiej wymaga od nas dużo poświęceń i samozaparcia. Większą część pracy należy wykonać samodzielnie, kontakt z wykładowcami jest praktycznie znikomy ale największym minusem studiów online jest to, że nie ułatwią Ci one zadania znalezienia pracy na dobrym stanowisku, niestety ale większość pracodawców tytuł magistra uzyskany poprzez taki tryb nauczania, traktuje jako bezwartościowy dyplom.