Studia medyczne

Chcesz podtrzymać rodzinną tradycję a może od małego uwielbiałeś pomagać innym i leczyć swoje chore pluszaki? Jeżeli tak to z pewnością rozważasz pójście na studia o kierunku medycznym. Jak się przygotować aby pomyślnie przebrnąć przed trudną rekrutację? Co wybrać? Ile trwają studia i jaki jest ich koszt? Odpowiedź zarówno na te jak i inne pytania znajdziesz poniżej.

Medycyna – ten kierunek studiów w dalszym ciągu cieszy się dużą popularnością. To właśnie dzięki niemu szpitale oraz przychodnie są pełne młodych i pełnych zaangażowania stażystów i początkujących lekarzy. Medycyna w odróżnieniu np. od ekonomii czy filologi angielskiej jest ciężkim kierunkiem, niestety nie wszystkim studentom którzy z zapałem pokonują pierwszy rok studiów udaje się wytrwać do samego końca. Medycyna jest dla ludzi z „mocnych charakterem i żelaznymi nerwami” – to jeden z najczęściej pojawiających się komentarzy wśród absolwentów uczelni medycznych.
Od czego zacząć? O tym już za chwilę.

Lekarz od liceum?

Właśnie tak, twoja droga na studia medyczne rozpoczyna się już w szkole średniej. Zastanawiasz się dlaczego? Medycyna jest uznawana za jeden z najcięższych i najbardziej wymagających kierunków studiów. Aby dostać się na wymarzony kierunek do nauki należy przyłożyć się już w liceum. Podczas rekrutacji bowiem pod uwagę brane są wyniki z egzaminu maturalnego z biologii, chemii a niekiedy także i z fizyki. Przyszli studenci medycyny zobowiązani są zdawać wyżej wymienione przedmioty na poziomie rozszerzonym.

Pamiętaj o tym, że na medycynę dostają się najlepsi z najlepszych absolwentów szkół średnich. Ważne są nie tylko same wyniki matur ale również i oceny końcowe z tych przedmiotów, dlatego też jeżeli swoją przyszłość ściśle wiążesz z kierunkiem medycznym zadbaj o dobre oceny – uczęszczaj na zajęcia dodatkowe, doszkalaj się samodzielnie w domu, korzystaj z dodatkowych podręczników, które podniosą nie tylko całą średnią ale przede wszystkim ułatwią Ci dostanie się na wymarzony kierunek studiów.

Wybierz odpowiednią uczelnię!

W Polsce obecnie znajduje się dwanaście renomowanych Uniwersytetów Medycznych m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Legnicy, Opolu, Poznaniu, Białymstoku, Łodzi, Szczecinie oraz Katowicach. Którą z uczelni zatem wybrać? Tutaj tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie, aplikować możesz do trzech, wybierając inne lub te same kierunki. Wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji z pewnością będą miały wstępne wyniki rekrutacji, która przypomnijmy, że trwa od połowy maja.

Na jaki kierunek się zdecydować?

Mając na myśli medycynę, przed złożeniem aplikacji na wybraną uczelnię musisz poważnie zastanowić się na wyborem odpowiedniego kierunku. Jak to zrobić i na czym się skupić? Odpowiedź jest bardzo prosta – pod uwagę weź swoje indywidualne preferencje oraz zainteresowania. Od dzieciństwa marzyłeś o tym aby zostać lekarzem, dentystą, położnym a może farmaceutą? Coraz więcej uczelni wprowadza także dodatkowe kierunki studiów tak by absolwenci szkół średnich mogli odnaleźć swoją życiową drogę i spełniać się w wymarzonym przez siebie zawodzie.

Studia medyczne

Jak przebiega nauka na studiach medycznych?

O tym, że studia na tym kierunku są jednymi z najtrudniejszych to już zapewne wiesz ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, że aby samodzielnie wykonywać obowiązki lekarza musisz na naukę i praktykę poświęcić dobrych kilka lat.
Sama nauka na studiach medycznych trwa aż sześć lat! Tak, to nie pomyłka. Decydując się na zawód lekarza, studenci pierwsze dwa lata nauki poświęcają na zdobywanie i przyswajanie nowej wiedzy, te lata w dużej mierze poświęcone są zagadnieniom teoretycznym, zajęcia praktyczne rozpoczynają się dopiero na trzecim roku studiów medycznych.
Po sześciu ciężkich latach poświęconych na zajęcia teoretyczno-praktyczne przychodzi pora na odbycie rocznego stażu. Jeżeli pomyślnie przez niego przebrniesz to właśnie w tym momencie rozpocznie się Twoja prawdziwa przygoda z medycyną, bowiem po siedmiu latach przychodzi chwila, kiedy to musisz podjąć decyzję dotyczącą specjalizacji. Do wyboru masz m.in. pediatrię, chirurgię dziecięcą, onkologię, psychiatrię, neurochirurgię, urologię, okulistykę, medycynę sądową, medycynę pracy oraz wiele innych ciekawych kierunków. Czas trwania specjalizacji to okres pięciu lat ciężkiej pracy i doskonalenia zdobytych do tej pory umiejętności.
Pomiędzy wizytami na uczelni oraz w szpitalu każdy student medycyny musi pozytywnie zdać państwowy egzamin lekarski.
Pamiętaj o tym, że chcąc być dobrym lekarzem nieustanie powinieneś się rozwijać, dlatego też korzystać z różnego rodzaju kursów oraz szkoleń, bierz udział w wykładach i spotkaniach ze światowej sławy kolegami po fachu.

Teraz kiedy już wiesz z czym wiąże się wybór studiów medycznych, podjęcie ostatecznej decyzji co do tego jak będzie wyglądała Twoja przyszłość zawodowa, pójdzie Ci znacznie szybciej i prościej. Zastanów się czy aby na pewno jest to odpowiedni kierunek dla Ciebie – jak widzisz wymaga on wielu lat poświęceń, skupienia, zaangażowania oraz ciężkiej pracy, która z pewnością się opłaci. Najlepszą nagrodą, która wynagrodzi Ci wszystkie starania oraz trudy, będzie bezcenny uśmiech Twoich przyszłych pacjentów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here