Studia licencjackie

Studia I stopnia są najchętniej wybierane przez absolwentów szkół średnich. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta, do podjecie właśnie takiej a nie innej decyzji często zachęca ich krótki czas trwania nauki. Dzisiaj podpowiemy Ci na co należy zwrócić szczególną uwagę wybierając uczelnię wyższą. Poznasz specyfikę studiów licencjackich, ich zalety oraz wady, co być może utwierdzi Cię w Twoim przekonaniu lub nakłoni do zmiany decyzji.

Studia licencjackie od lat cieszą się dużą popularnością, nie tylko w Polsce ale również i za granicą. Uczelnie zachęcają maturzystów bogatą ofertą ciekawych kierunków a także atrakcyjnymi cenami. Co zatem wybrać? Studia stacjonarne czy studia niestacjonarne, uczelnię prywatną czy może jednak publiczną? Czy warto zakończyć naukę po trzech latach? Jak szybko znajdziesz zatrudnienie posiadając dyplom licencjata? Odpowiedź na te wszystkie pytania znajdziesz poniżej. Zainteresowany? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Ile trwa nauka? Czy warto uzupełnić swoją wiedzę składając aplikację na studia II stopnia?

Zaczniemy od tematu, który najbardziej interesuje przyszłych studentów. Decydując się na wybór studiów licencjackich okres nauczania będzie trwał trzy lata, czyli sześć semestrów. Każdy semestr kończyć się będzie w sposób charakterystyczny dla studiów a mowa tutaj oczywiście o sesji egzaminacyjnej.
Po pozytywnym zaliczeniu wszystkich egzaminów i obronie pracy otrzymasz tytuł licencjata. Jeżeli chcesz to możesz na tym etapie zakończyć swoją edukację, niestety większość studentów podejmuje właśnie taką decyzję. Tytuł licencjata w większości przypadków nie ułatwi Ci znalezienia pracy, pracodawcy chętniej zatrudniają osoby po magisterce lub takie, które zdobyły wcześniej doświadczenie na podobnym stanowisku.

Studia II stopnia są swoistą kontynuacją studiów stopnia I. Decydując się na magisterkę uzupełnisz dotychczas zdobytą wiedzę o nowe informacje, zyskasz wiele nowych umiejętności a przede wszystkim zdobędziesz tytuł magistra, który będzie przepustką do znalezienia dobrze płatnej pracy. Studia magisterskie trwają dwa lata, odbywają się one z reguły w trybie zaocznym, co umożliwia jednoczesne podjęcie nauki oraz pracy zawodowej. Pamiętaj o tym, że na studia magisterskie nie musisz zapisywać się od razu, jeżeli potrzebujesz czasu na to aby się w końcu usamodzielnić to naukę możesz rozpocząć dopiero za rok, dwa a nawet więcej.

Studia licencjackie
Jaką uczelnię wybrać? Lepsze będą studia stacjonarne czy niestacjonarne?

Te dwa pytania z pewnością już pojawiły się w Twojej głowie, bądź co bądź zaraz po kierunku studiów nad ich formą zastanawiamy się najczęściej.
Zaczniemy od udzielenia krótkiej odpowiedzi na pierwsze pytanie. W Polsce do wyboru masz szkoły wyższe publiczne lub prywatne. Różnica jest oczywiście w kosztach oraz procesie rekrutacji. Osoby składające papiery na uczelnię publiczną muszą liczyć się z tym, że ilość miejsc jest ograniczona a na konkretny kierunek dostaną się tylko i wyłącznie najlepsze absolwenci szkół średnich. W tym przypadku pod uwagę brane są nie tylko wyniki z egzaminu maturalnego ale i oceny końcowe z co poniektórych przedmiotów. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku prywatnych placówek – tutaj każdy kandydat pomyślnie przechodzi przez cały proces rekrutacji.

Jeżeli chodzi o koszt studiów licencjackich to większość kierunków na studiach publicznych jest bezpłatna, dodatkowo uczelnie oferują swoim studentom możliwość złożenia wniosku o stypendium socjalne (przeznaczone dla studentów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej) lub stypendium naukowe (przeznaczone dla uczniów odnoszących wysokie wyniki w nauce).
Koszty związane ze studiami licencjackimi na prywatnej uczelni będą różne w zależności od kierunku oraz renomy szkoły, jednak musisz liczyć się z tym, że czesne będzie wahało się w granicach 500-900 zł za miesiąc.

Studia dzienne czy zaoczne?

Nad tym również zastanawia się wielu maturzystów, i choć niektóre kierunki nie są trudne to polecamy aby studia licencjackie odbyć w formie studiów stacjonarnych – gwarantujemy, że i tak będziesz miał mnóstwo wolnego czasu. Ukończenie studiów dziennych zawsze lepiej prezentuje się w CV, chyba, że z powodu wykonywania obowiązków zawodowych zmuszony byłeś podjąć decyzję o nauczaniu w systemie zaocznym (w soboty i niedziele). Tryb studiów również ma wpływ na wysokość kosztów z nimi związanych, bowiem studia niestacjonarne choć cechują się ograniczoną ilością zajęć są zdecydowanie droższe od studiów stacjonarnych. Warto zaznaczyć, że niezależnie od tego co wybierzesz program całego nauczania będzie taki sami.

Podsumowując, wybór studiów licencjackich jest świetnym startem w dorosłość, który jednocześnie gwarantuje nam przedłużenie młodzieńczych lat. Nauka nie trwa długo a zdobyte informacje oraz umiejętności z pewnością przydadzą Ci się w przyszłości. Pamiętaj o tym aby nie kończyć swojej edukacji na tym poziomie, wybierz się na studia magisterskie lub podyplomowe, które dodatkowo Cię rozwiną i ukształtują w określonym zawodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here