Interesujesz się pielęgnacją skóry oraz zabiegami medycyny estetycznej, jesteś na bieżąco ze wszystkimi nowinkami ze świata kosmetycznego, uwielbiasz doradzać przyjaciółką jakie kosmetyki powinny dobrać do swojego typu skóry? Jeżeli tak, to jesteś świetną kandydatką do tego aby zostać jedną z tysiąca młodych studentek studiów kosmetycznych. Jakie przedmioty zdawać na maturze aby dostać się na popularną kosmetologię? Odpowiedź na to pytanie poznasz już za chwilę.
Studia kosmetyczne a w zasadzie kosmetologia cieszy się dużą popularnością wśród maturzystek, na ten kierunek co roku decyduje się znaczna większość młodych dziewcząt, które pragną poznać tajniki pięknego i młodego wyglądu. Studia kosmetyczne nie są prostym kierunkiem ze względu na dużą ilość zajęć z zakresu medycyny, anatomii oraz dermatologii ale dla prawdziwych pasjonatek zaliczenie wszystkich egzaminów nie będzie żadnym problemem! Jak wygląda nauka na kosmetologii? Ile trwają studia kosmetyczne? Czym powinna charakteryzować się idealna kandydatka na ten kierunek? Poniżej znajdziesz wszystkie szczegółowe informacje dotyczące studiów kosmetycznych, zapoznaj się z ich treścią i sprawdź co czeka na Ciebie w niedalekiej przyszłości.
Dla kogo kosmetologia?
Na studia kosmetyczne może zapisać się każda absolwentka lub odważny absolwent szkoły średniej (liceum bądź technikum), posiadający świadectwo jej ukończenia oraz świadectwo zaliczenia egzaminów maturalnych. Aby zostać dobrym kosmetologiem trzeba to po prostu czuć, idealny kandydat powinien wykazywać się dużym zainteresowaniem chorobami oraz metodami leczenia skóry, rodzajami zabiegów pielęgnacyjnych oraz upiększaniem, medycyną estetyczną oraz zastosowaniem poszczególnych kosmetyków i sprzętów. Dużym ułatwieniem z pewnością będzie sympatia do przedmiotów ścisłych takich jak biologia oraz chemia.
Jeżeli za kilka lat widzisz siebie jako pracownika w salonie kosmetycznym to wybór tego kierunku będzie dla Ciebie najlepszym możliwym rozwiązaniem.
Rekrutacja na studia kosmetyczne
Większość uczelni oferujących studia o kierunku kosmetologicznym podczas procesu rekrutacji, pod uwagę bierze wysokość uzyskanych wyników z następujących przedmiotów:
– podstawowych: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego;
– dodatkowych: biologii, chemii oraz fizyki i astronomii.
Pamiętaj aby zadbać również o dobre oceny końcowe z wyżej wymienionych przedmiotów – niekiedy to wysokość średniej ma decydujący głos w trakcie rozpatrywania wniosków.
Ile trwa nauka na studiach kosmetycznych?
To ile czasu spędzisz na uczelni zależy tak naprawdę od Ciebie oraz poziomu nauczania jaki wybierzesz. Kosmetologia jest kierunkiem dostępnym na studiach I stopnia, studiach II stopnia, jednolitych studiach magisterskich oraz studiach podyplomowych.
Zaczynając od początku, studia I stopnia składają się z sześciu semestrów, czyli trwają trzy lata a kończą się otrzymaniem tytułu „licencjata”. Studia II stopnia składają się z czterech semestrów, trwają dwa lata a po ich zakończeniu każdy absolwent uzyskuje tytuł „magistra”, ten sam tytuł zdobędzie również osoba uczęszczająca na jednolite studia magisterskie, gdzie nauka trwa nieprzerywanie pięć lat (dziesięć semestrów).
Studia podyplomowe są natomiast dla wszystkich absolwentów studiów I lub II stopnia, trwają one zazwyczaj rok.
Jak wygląda nauka na studiach kosmetycznych?
Pierwszy okres studiów nakierowany jest na przyswojenie dużej ilości wiedzy teoretycznej z działu podstaw kosmetologii, dermatologii, składu kosmetyków, właściwości poszczególnych składników kosmetycznych. Nauczysz się umiejętnie rozpoznawać choroby skóry by później dobrać odpowiednie leczenie lub zabiegi pielęgnacyjne. Nabędziesz umiejętności przeprowadzenia analizy kolorystycznej, nowoczesnych zabiegów kosmetycznych, zastosowania właściwych stężeń kosmetyków itp.
Na zajęciach dowiesz się jak w prawidłowy sposób należy przeprowadzić wywiad z pacjentem tak by zalecić odpowiedni zabieg uwzględniając wszystkie wskazania oraz przeciwwskazania.
Praca po studiach kosmetycznych
Będąc kosmetologiem zatrudnienia poszukiwać możesz oczywiście we wszystkich salonach kosmetycznych, gabinetach SPA i odnowy biologicznej, gabinetach medycyny estetycznej, jak przedstawiciel handlowy jednej z firm oferujących w sprzedaży kosmetyki profesjonalne, jako pracownik drogerii na stanowisku specjalisty do spraw związanych z pielęgnacją skóry itp. Możliwości jest wiele, jedną z najchętniej wybieranych opcji jest otworzenie własnego gabinetu kosmetycznego – to marzenie wielu studentek tego kierunku, które wbrew pozorom wcale nie jest trudne do spełnienia.
Podsumowując, studia kosmetyczne cieszą się dużą popularnością wśród młodych absolwentek szkół średnich, pasjonatek zabiegów pielęgnacyjnych oraz nowinek urodowych. Zajęcia na kierunku kosmetologii zaopatrzone są zarówno w interesujące wykłady jak i ciekawe ćwiczenia praktyczne, dzięki czemu zdobywasz nie tylko nową, inspirującą wiedzę ale również i praktyczne umiejętności.