Studia inżynierskie

Wkrótce zmierzysz się z trudnym zadaniem jakim jest podjęcie samodzielnej decyzji, dotyczącej Twojej dalszej drogi edukacyjnej? Wybór właściwych studiów nie jest taki prosty jakby się mogło wydawać. Uczelnie zachęcają swoją bogatą i atrakcyjną ofertą, jednak w tej kwestii należy wykazać się dużą dozą dojrzałości. Studia będą miały ogromy wpływ na to jak potoczy się Twoja kariera zawodowa ale nie tylko. Dobra praca to lepsze życie. Na co zatem zwrócić największą uwagę?

W dzisiejszym artykule skupimy się nieco bardziej na studiach inżynierskich, choć nie są tak popularne jak te licencjackie i magisterskie to w dalszym ciągu spora ilość absolwentów szkół średnich wybiera właśnie ten kierunek. I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem przydomek „inżynier” wskazuje na osobę mądrą, która wie i potrafi bardzo dużo, zna się na technice oraz tworzeniu, nie straszne jej prace związane z planowaniem i projektowaniem – ale czy każdy ma szansę zostać wysokiej rangi inżynierem?
Ile trwa nauka na studiach inżynierskich? Na jaki kierunek warto zwrócić uwagę? Odpowiedź na te jak i wiele innych interesujących Cię pytań znajdziesz poniżej.

Studia inżynierskie czyli jakie?

Studia inżynierskie bardzo często są mylnie kojarzone przez większość jako studia, gdzie nauka trwa pięć a nawet więcej lat. Otóż tutaj mamy dla Was wszystkich dobrą informację studia inżynierskie są studiami I stopnia (tak jak studia licencjackie), czyli takimi gdzie nauka trwa od siedmiu do ośmiu semestrów (3,5 do 4 lat).
Po ich ukończeniu studenci otrzymują tytuł „zawodowego inżyniera”. Uczęszczając na studia inżynierskie studenci zdobędą nie tylko ogrom wiedzy z zakresu teorii ale także przyswoją wiele cennych umiejętności praktycznych, które wykorzystają następnie w przyszłości, podejmując pracę w określonym zawodzie.
W chwili ukończenia studiów inżynierskich I stopnia masz do wyboru dwie możliwości. Pierwszą z nich jest zakończenie na tym etapie swojej edukacji i podjęcie pracy, z której znalezieniem nie będziesz mieć najmniejszych problemów. Wiele młodych osób zaraz po szkole znajduje dobrze płatną pracę w swoim fachu. Jeżeli jednak należysz do osób ambitnych, które chcą się w dalszym ciągu rozwijać to śmiało możesz przedłużyć swoją edukację o kolejne półtora roku, zapisując się na studia II stopnia, tzw. magisterkę. Konturując naukę poszerzysz zdobyte do tej pory wiedzę oraz umiejętności. Studia II stopniu na kierunku inżynierskim, odbywają się zazwyczaj w trybie zaocznym, co umożliwia jednoczesne podjęcie pracy oraz uczestniczenie w zajęciach.

Dla kogo studia inżynierskie?

Wahasz się pomiędzy studiami licencjackimi a inżynierskimi? Przy podejmowaniu ostatecznej decyzji nie patrz na uzyskany tytuł oraz okres trwania nauczania, zwróć uwagę na swoje umiejętności i to czy lepiej poradzisz sobie na kierunku humanistycznym czy technicznym, bowiem różnica pomiędzy nimi jest i to nie mała. Studia inżynierskie polecane są w szczególności tym osobom, które odnoszą dobre wyniki z przedmiotów ścisłych takich jak: matematyka, fizyka, chemia, geografia, biologia itp. Na tym kierunku studiów normą będzie tworzenie tabelek, statystyk, analiz, rysunków, projektów i wielu innych.
Studia humanistyczne wiążą się natomiast z dużą ilością czytania oraz pisania esejów.
Wbrew pozorom, że jest to kierunek nakierowany głównie na męską część maturzystów coraz chętniej na zajęciach spotkać można także i kobiety, które w niektórych dziedzinach inżynierii radzą sobie nawet lepiej niż mężczyźni.

Studia inżynierskie

Wybierz kierunek dla siebie!

Na uczelniach oferujących kierunki inżynierskie znajdziesz m.in. takie specjalizacje jak: budownictwo, fizyka techniczna, geoinformatyka, inżynieria materiałowa, energetyka, gospodarka przestrzenna, inżynieria chemiczna i procesowa, mechanika i budowa maszyn, geodezja i kartografia, telekomunikacja, zarządzanie i inżynieria produkcji, meblarstwo, inżynieria środowiska, inżynieria ekologiczna oraz wiele innych ciekawych kierunków.
Wydziały będą różniły się w zależności od tego na jaką szkołę wyższą się zdecydujesz, ale aby wybrać ten odpowiedni dla siebie musisz dokładnie zastanowić się nad kilkoma niezwykle istotnymi aspektami. Pomyśl przez chwilę nad tym co umiesz i co lubisz robić, w czym jesteś najlepszy, zwróć uwagę na swoje umiejętności oraz pasje być może od małego interesowała Cię budowa maszyn a może każdą wolną chwilę spędzałeś w zakładzie stolarskim swojego dziadka…
Nie kieruj się opiniami osób z najbliższego otoczenia, wybierz taki kierunek studiów, który później przyniesie się odpowiednie uprawnienia oraz kwalifikacje do wykonywania zawodu marzeń!

Studia inżynierskie są z pewnością dobrym wyborem dla osób posiadających umysł ścisły. W przeciwieństwie do studiów licencjackich nauka trwa nieco krócej a uzyskany tytuł inżyniera pozwala na szybsze znalezienie zatrudnienia w swoim zawodzie a dzieje się tak dlatego, że zajęcia bogate są nie tylko w wiedzę teoretyczną ale i umiejętności praktyczne, które przecież w tym fachu są najważniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here