Tak czy nie? To pytanie zadaje sobie znaczna większość maturzystów, wybór odpowiedniego kierunku studiów, który jednocześnie będzie nas rozwijał a w przyszłości zagwarantuje dobrze płatną pracę wcale nie jest taki prosty jakby się mogło wydawać. Informatyka w dalszym ciągu cieszy się dużą popularnością, zastanawiasz się czy jest to kierunek idealny dla Ciebie? Odpowiedź na to pytanie poznasz w dalszej części artykułu.
Informatyka jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów, prym wiodła szczególnie w latach 2012 oraz 2013 kiedy to polski rynek pracy wykazywał duże zapotrzebowanie na programistów, grafików oraz informatyków. Studia nie są dla każdego, do tego trzeba mieć smykałkę i pasję – jeżeli na co dzień nie masz styczności z komputerem lub innymi nowinkami technologicznymi to z pewnością trudno będzie Ci się odnaleźć. Dla kogo studia informatyczne? Ile lat trwa nauka? Gdzie potem szukać pracy? O tym wszystkim dowiesz się już za chwilę.
Dla kogo studia informatyczne?
Bez dwóch zdań możemy powiedzieć, że ten konkretny kierunek studiów nakierowany jest w dużej mierze na „maniaków komputerowych”, którzy każdą wolną chwilę spędzają przed monitorem testując nowe oprogramowania oraz sprzęty. Jeśli w liceum nie miałeś żadnych problemów z przedmiotami ścisłymi, uwielbiasz dużo myśleć i główkować, Twoja głowa jest pełna oryginalnych pomysłów a sam wykazujesz się niebywałą kreatywnością to w takim wypadku wybór studiów informatycznych będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.
Zastanawiasz się jakie korzyści przyniosą Ci studia informatyczne?
W trakcie trzy-letniej nauki zdobędziesz wiele nowych umiejętności a także przyswoisz sporą dawkę ciekawej wiedzy związanej ze światem komputerowym. Na zajęciach poruszane będą tematy związane z podstawami informatyki, nowinki z zakresu programowania, zasady inżynierii oprogramowania, algebra i geometria, podstawy budowy współczesnych komputerów oraz urządzeń do nich podłączanych a także systemów operacyjnych oraz baz danych.
Dodatkowo jak na każdym kierunku studiów tak samo i na informatyce szlifować będziesz wybrany przez siebie język obcy, najczęściej jest to język angielski – zajęcia będą dobierane pod kątem Twojego kierunku studiów. Lekcje z pewnością będą różniły się od tych z liceum, tutaj język dodatkowy ma na celu pomoc w komunikowaniu się z zagranicznymi gośćmi oraz firmami, ale nie tylko. Pamiętaj, że znaczna większość programów komputerowych dostępnych jest tylko i wyłącznie w angielskiej wersji językowej.
Studia nie tylko dla mężczyzn!
Tak i choć znaczącą większością na zajęciach są właśnie panowie to i panie coraz chętniej wybierają ten kierunek studiów. W tym wypadku płeć tak naprawdę nie ma większego znaczenia, liczy się zaangażowanie, pasja oraz chęć do zdobywania nowej wiedzy. W dzisiejszych czasach żadną nowością jest to, że zawód grafika komputerowego lub informatyka w dużej firmie wykonuje kobieta.
Jeżeli jesteś absolwentką szkoły średniej i nic co związane ze światem komputerowym nie jest Ci obce, rób to co uważasz za słuszne, nie kieruj się opinią koleżanek, które chcą być psychologami lub kosmetologami – nie czekaj tylko jeszcze dziś złóż papiery na wymarzony kierunek studiów!
Jak wygląda proces rekrutacyjny?
Walkę o miejsce na wymarzoną uczelnię warto jest rozpocząć już w szkole średniej, bowiem bazując na ocenach końcowych oraz wynikach z egzaminu maturalnego komisja przyjmie Twoją aplikację bądź ją odrzuci. O jakie przedmioty zatem należy zadbać? Przede wszystkim jest to matematyka oraz informatyka (nazywana niekiedy technologią informatyczną), fizyka, chemia, geografia oraz język obcy.
Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na pomyślne przebrnięcie przez rekrutację warto byłoby rozważyć możliwość zdawania wyżej wymienionych przedmiotów na poziomie rozszerzonym ale pamiętaj, że nie jest to koniecznością.
Gdzie szukać pracy?
Nauka na studiach informatycznych I stopnia trwa trzy lata i kończy się obroną pracy licencjackiej, w tym momencie jeżeli chcesz możesz poprzestać na tych osiągnięciach. Zatrudnienie znajdziesz m.in. jako informatyk, programista lub grafik w mniejszych i większych firmach, twórca stron internetowych, administrator i moderator stron internetowych. Jak widać możliwości jest wiele, jednak gorąco zachęcamy Ci do dalszego rozwoju, posiadając tytuł magistra z pewnością dużo szybciej zyskasz zaufanie przyszłego pracodawcy. Jedyne co musisz zrobić to zapisać się na studia II stopnia tzw. magisterskie, które trwają dwa lata (4 semestry).
Pamiętaj, że nic nie stoi na przeszkodzie aby jednocześnie pracować i się uczyć.
Obowiązki zawodowe wykonuj w tygodniu a w weekendy uczęszczaj na zajęcia!
Podsumowując studia informatyczne to jeden z najbardziej kreatywnych kierunków studiów. Zapotrzebowanie na rynku pracy na studentów, którzy ukończyli ten kierunek z roku na rok w dalszym ciągu wzrasta. Zarobki informatyka lub programisty w dużym przedsiębiorstwie wahają się w granicach 2500 a 3000 zł.
Jeżeli więc posiadasz cechy dobrego informatyka a własnie stoisz przed wyborem kierunku studiów to nie zastanawiaj się ani minuty dłużej – idź za ciosem i bądź w tym najlepszy!