Za kilka miesięcy staniesz się absolwentem studiów I stopnia ale już dziś zastanawiasz się jakie kroki podjąć aby mieć szansę na lepszą przyszłość? Jeżeli jesteś osobą ambitną, która sukcesywnie dąży do osiągnięcia zamierzonych celów to najlepsze co możesz dla siebie zrobić to dalsza kontynuacja nauki. Jakie warunki należy zatem spełnić aby dostać się na studia II stopnia? Ile trwa nauka na tym poziomie? Jaki wpływ na przyszłość zawodową będzie miało ukończenie studiów magisterskich? Odpowiedź zarówno na te jak i na wiele innych interesujących pytań, związanych z tym tematem znajdziesz w dalszej części artykułu. Gorąco zachęcamy Cię do zapoznania się z jego treścią.
Dla kogo studia magisterskie?
Na wstępie może zaczniemy od spraw formalnych. A więc na studia II stopnia swoje kandydatury zgłosić mogą jedynie te osoby, które ukończyły studia I stopnia. Analogia jest prosta, studia II stopnia są swoistą kontynuacją konkretnego kierunku. Jeżeli nie chcesz spoczywać na laurach i marzysz o tym aby w przyszłości Twoja kariera zawodowa naznaczona była licznymi sukcesami to jesteś idealnym kandydatem na studia II stopnia.
Studia magisterskie zostały stworzone z myślą o tych studentach, którzy pragną w dalszym ciągu rozwijać się w określonej specjalizacji. Chcą poszerzyć dotychczas zdobytą wiedzę, nabyć nowe umiejętności ale przede wszystkim ich głównym celem jest uzyskanie tytułu „magistra”, który da im szansę na szybsze znalezienie wymarzonej pracy.
Nauka na studiach magisterskich (w zależności od wybranego profilu) wbrew pozorom wcale nie jest trudna i męcząca, zajęć jest zdecydowanie mniej niż na studiach I stopnia. Wolny czas można zatem śmiało wykorzystać na czytanie książek oraz podręczników lub znalezienie dodatkowej bądź stałej pracy.
Na jakie studia II stopnia się zdecydować?
Znaczna większość polskich uczelni oferuje swoim studentom przedłużenie nauki, poprzez zapisanie się na studia II stopnia w trybie stacjonarnym lub trybie niestacjonarnym. Teraz pokrótce postaramy się wyjaśnić Ci czym charakteryzuje się każdy z poszczególnych trybów. Dokładnie się zastanów, rozważ wszystkie „za i przeciw” a następnie podejmij decyzję najlepszą dla siebie! Gotowy? W takim razie zaczynamy!
Studia II stopnia stacjonarne to nic innego jak tradycyjne studia dzienne, gdzie zajęcia odbywają się w dniach od poniedziałku do piątku. Jest to dobra opcja dla tych studentów, którzy chcą o kolejne dwa lata przedłużyć swoją „młodość”, pomieszkują jeszcze u rodziców, przez co również w większości nie posiadają oni stałego zatrudnienia.
Studia II stopnia niestacjonarne, prowadzone są w trybie wieczorowym lub zaocznym. Nauka na studiach wieczorowych, jak sama nazwa wskazuje odbywa się od godzin popołudniowych do późnego wieczora. Zajęcia prowadzone w trybie zaocznym zazwyczaj odbywają się w co drugi weekend miesiąca, czyli w soboty i niedziele, zaczynają się od wczesnego ranka a kończą dopiero wieczorem. Ta opcja z kolei polecana jest wszystkim studentom, którzy po ukończeniu studiów I stopnia postanowili się usamodzielnić, więc w tym celu podjęli się stałego zatrudnienia. Zajęcia prowadzone w trybie niestacjonarnym nie będą kolidowały z obowiązkami zawodowymi.
Pamiętaj o tym, że w obydwu przypadkach program nauczania jest taki sam, wybierając studia niestacjonarne musisz mieć na uwadze to, że większą część materiału będziesz musiał przerobić samodzielnie we własnym zakresie.
Mniej na uwadze to, że niektóre kierunki dostępne są tylko i wyłącznie w trybie niestacjonarnym lub odwrotnie, dlatego też koniecznie sprawdź ofertę uczelni, w której zamierzasz kontynuować dalszą naukę.
Ile trwa nauka na studiach magisterskich?
Studia II stopnia, nazywane inaczej studiami magisterskimi są przeznaczone dla wszystkich absolwentów studiów I stopnia, którzy pochwalić mogą się tytułem licencjata bądź inżyniera.
Jeżeli posiadasz licencjat to w Twoim przypadku studia II stopnia, trwać będą dwa lata, czyli cztery semestry. W przypadku utytułowanych „inżynierów” studia magisterskie trwają nieco krócej bo półtora roku, czyli trzy semestry. Niezależnie od tego w jakiej sytuacji aktualnie się znajdujesz po ukończeniu studiów i pomyślnym przebrnięciu przez wszystkie egzaminy otrzymasz tytuł „magistra” w określonej specjalizacji.
Szansa na znalezienie lepszej pracy?
Tak, niestety takie są realia. Ostatnio przeprowadzone badania twierdzą jednogłośnie, że osoby posiadające tytuł „magistra” są w stanie szybciej znaleźć dobrze płatną pracę niż osoby z tytułem „licencjata” lub „inżyniera”. Zastanawiasz się dlaczego tak jest? Już odpowiadamy – będąc na studiach I stopnia trudno o zdobycie doświadczenia w danym kierunku a jak wiadomo to właśnie na zdobyte doświadczenie pracodawcy zwracają uwagę najczęściej. Uczestnicy studiów II stopnia bardzo często jednocześnie rozwijają swoją wiedzę poprzez naukę oraz nabywają nowych umiejętności i obycia z konkretną specjalizacją podejmując zatrudnienie w swoim fachu. Warto również wspomnieć o tym, że absolwenci studiów II stopnia zarabiają znacznie więcej niż absolwenci studiów I stopnia.