Masz artystyczną duszę? Uwielbiasz robić zdjęcia? Pamiątki w postaci fotografii są bezcenne jeżeli w przyszłości chcesz zajmować się tym profesjonalnie, marzysz o własnym studiu fotograficznym to koniecznie weź pod uwagę pójście na studia fotograficzne. Dzisiaj podpowiemy Ci jak należy właściwie przygotować się do procesu rekrutacyjnego, dowiesz się także jak wygląda i ile trwa nauka na tym właśnie kierunku. Zainteresowany? Zapraszamy dalej.
Kilka lat temu z okazji urodzin dostałeś lustrzankę i od razu poczułeś, że to właśnie to. Robienie zdjęć sprawia Ci ogromną radość a w dodatku najbliżsi z otoczenia utwierdzają Cię w przekonaniu, że masz fach w ręku i „dobre oko”. W dzisiejszych czasach studia fotograficzne cieszą się dużą popularnością. Szkoły wyższe o kierunku artystycznym coraz chętniej otwierają ten kierunek. Kandydatów jest dużo jednak nie każdy pozytywnie przechodzi poprzez rekrutację, która w odróżnieniu od innych specjalizacji opiera się za zupełnie innych zasadach. Jakich? O tym dowiesz się już za chwilę.
Dla kogo studia fotograficzne?
Fotografia jest jednym z wielu kierunków studiów artystycznych a jak wiadomo aby zostać artystą, trzeba się urodzić z nienagannym zmysłem estetycznym. Poczuje piękna oraz umiejętność pracy z aparatem to podstawa w tym zawodzie. Potrafisz dostrzec zaletę piękna w przedmiocie wyglądającym na ogół zwyczajnie i nie pozornie? Wiesz jak zatrzymać czas aby odpowiednio uchwycić przepiękne momenty? Potrafisz być przewidywalny a w do tego Twoja głowa pełna jest inspiracji i ciekawych pomysłów? Czujesz się pewnie co widoczne jest na wykonanych przez Ciebie zdjęciach? Jeżeli na wszystkie wyżej wymienione pytania udzieliłeś twierdzącej odpowiedzi to gwarantujemy Ci, że jesteś właściwą osobą na odpowiednim miejscu.
Jak wygląda rekrutacja na studia fotograficzne?
Tutaj mamy dla Ciebie niespodziankę! W odróżnieniu od innych kierunków aby dostać się na najlepsze studia fotograficzne w Polsce podczas rekrutacji pod uwagę wzięte zostaną Twoje umiejętności, wyniki z egzaminów maturalnych oraz oceny końcowe z różnych przedmiotów również są ważne ale nie tak sprawdzenie tego czy masz przysłowiowy „fach w ręku”. Uczelnie zazwyczaj organizują specjalne konkursy lub testy dla przyszłych studentów fotografii. Masz swoje portfolio a może możesz pochwalić się jakimiś większymi lub mniejszymi projektami? Świetnie pamiętaj aby koniecznie przedstawić dotychczas zdobyte osiągnięcia radzie kwalifikacyjnej.
Ile trwa i jak wygląda nauka na studiach fotograficznych?
Studia na kierunku fotografii można ukończyć na dwóch poziomach. Zacząć należy oczywiście od studiów I stopnia trwających 3 lata (6 semestrów), po których każdy student otrzymuje tytuł licencjata. Jeżeli uznasz, że to właściwy moment to swoją edukację możesz zakończyć na tym etapie, jeśli natomiast jesteś ambitny, kochasz to co robisz i chcesz w życiu osiągnąć znacznie więcej to polecamy kontynuować dalszą naukę. Nie zwlekaj, tylko bez wahania zapisz się na studia II stopnia, po których uzyskasz tytuł magistra, nauka wówczas trwa 2 lata.
Znacząca część uczelni artystycznych oferuje swoim absolwentom tzw. studia podyplomowe trwające od roku do dwóch. Na studiach podyplomowych uzupełnisz dotychczas zdobytą wiedzę w nowe informacje, pod szlifujesz także nieco bardziej swoje umiejętności.
Nauka na studiach fotograficznych to sama przyjemność. Jeżeli fotografia jest Twoją pasją to na pewno nie będziesz się nudzić. Poznasz tajniki obróbki fotografii, zdobędziesz wiedzę z zakresu historii i początków fotografii i filmu a także literatury oraz dramatu, podstaw animacji i edycji w technice 3D, nauczysz się jak w prawidłowy sposób należy montować, krótkie filmy lub pokazy slajdów. W tym konkretnym przypadku zajęcia praktyczne przewyższają ilością zajęcia teoretyczne, co z reguły dla wielu młodych pasjonatów jest ogromną zaletą.
Co dalej po studiach fotograficznych?
Bycie fotografem tak naprawdę upoważnia Cię do tego abyś robił co tylko chcesz. Możesz otworzyć własne studio fotograficzne lub w takim miejscu podjąć pracę.
Jako absolwent studiów fotograficznych znajdziesz zatrudnienie np. w redakcji prasowej i wydawniczej, galeriach sztuki, muzeach, jako pracownik do spraw edycji i obróbki fotografii w dużych przedsiębiorstwach.
Dobry fotograf jest w cenie – ten zawód jest naprawdę dobrze opłacalny, pod warunkiem, że będziesz go wykonywał z oddaniem i pasją. Jeżeli Twoje fotografie zachwycą innych masz szansę dostać się do grupy najlepszych fotografów w naszym kraju a może i nawet zyskasz popularność za granicą. Pamiętaj ciężka „praca popłaca”!
Podsumowując, studia fotograficzne są dla pasjonatów chcących się rozwijać dokładnie w tym kierunku. Aby zostać profesjonalistą należy posiadać określone cechy osobowości takie jak zmysł estetyczny i poczucie piękna oraz talent. Nie zrażaj się tym, że na początku coś nie idzie po Twojej myśli – dużo ćwicz i ciężko pracuj, każdą wolną chwilę poświęcaj na doskonalenie swoich umiejętności tak aby w przyszłości stać się profesjonalistą!