Marzysz o tym, aby w przyszłości pracować w aptece? Masz dobry kontakt z innymi ludźmi a dodatkowo zawsze służysz im dobrą radą? Jeżeli zajęcia z biologii oraz chemii są dla Ciebie przyjemnością, z której chętnie czerpiesz wiedzę to wybór studiów o profilu farmaceutycznym będzie w Twoim wypadku najlepszym możliwym rozwiązaniem. Jakie przedmioty należy zdawać na maturze aby dostać się na upragnioną farmację? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.
Studia farmaceutyczne cieszą się dużą popularnością, szczególnie wśród młodych dziewcząt, które właśnie stoją przed dokonaniem jednego z najtrudniejszych wyborów w swoim życiu – a mowa tutaj oczywiście o odpowiednim kierunku studiów. Nauka na farmacji nie należy do najprostszych jednak jeżeli należysz do grona osób z umysłami ścisłymi to pięć lat kształcenia upłynie Ci w niezwykle przyjemnej atmosferze. Wbrew pozorom farmaceuta to nie tylko osoba pracująca w aptece, która jedynie wydaje leki i przyjmuje gotówkę. Farmaceuta ma zdecydowanie ważniejsze obowiązki. Jakie? O tym już za chwilę.
Dla kogo farmacja?
Farmacja jest stosunkowo trudnym kierunkiem, dlatego też na taki profil studiów w dużej mierze decydują się maturzyści cechujący się „umysłem ścisłym” oraz niezwykle pracowitych. Duże ilości nowych informacji, wzorów, skrótów, chemicznych nazw itp. to wszystko należy przyswoić i zapamiętać, zwłaszcza jeżeli chce się pomyślnie przebrnąć przez wszystkie sesje egzaminacyjne.
Farmaceuta jest pewnego rodzaju pośrednikiem pomiędzy pacjentem a lekarzem, przez co powinien on wykazywać się dużym opanowaniem oraz spokojem. Pamiętaj, że jest to jeden z „odpowiedzialnych” zawodów. Jedna mała pomyłka np. przy wydawaniu recepty może kosztować Cię czyjeś zdrowie na nawet życie. Dobry farmaceuta to taka osoba, która wzbudza zaufanie innych, w szczególności klientów apteki ale to nie wszystko. Aptekarz powinien umieć pomóc dobrać odpowiednie leki bez recepty do stanu zdrowia pacjenta, który poszukuje lekarstw doraźnych.
Posiadasz, jakieś z wyżej wymienionych cech osobowości? Jesteś pewny tego, że to właśnie jest droga, którą chcesz podążać? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na oba pytania to mamy dla Ciebie dobrą informację – uczelnię oferujące studia farmaceutyczne czekają właśnie na takie osoby jak Ty. Chcesz wiedzieć jak wygląda aplikacja na ten kierunek?
Jak wygląda rekrutacja na studia farmaceutyczne?
Na studia farmaceutyczne może zapisać się każdy absolwent szkoły średniej posiadający dyplom jej ukończenia wraz z potwierdzeniem zdania egzaminu dojrzałości.
Studia o kierunku farmaceutycznym są bogate w zajęcia z przedmiotów ścisłych takich jak biologia oraz chemia. I to właśnie je powinieneś wziąć pod uwagę wybierając przedmioty dodatkowe, z których będziesz zadawał egzaminy maturalne.
Oczywiście Twoje szanse wzrosną jeżeli, przystąpisz do napisania egzaminów na poziomie rozszerzonym.
Pamiętaj! Liczą się nie tylko wysokie wyniki uzyskane z testów maturalnych ale również i oceny końcowe znajdujące się na świadectwie. W przypadku kiedy o jedno miejsce ubiega się kilkoro kandydatów, to na studia farmaceutyczne dostanie się ta osoba, która będzie miała wyższą średnią, bądź lepsze oceny z biologii oraz chemii.
Ile trwa i jak wygląda nauka na studiach farmaceutycznych?
Nauka na farmacji trwa nieprzerywanie pięć lat – w większości przypadków są to jednolite studia farmaceutyczne, po których ukończeniu student otrzymuje tytuł magistra farmacji uprawniający go do wykonywania tego zawodu. Bardzo często spotkać się można z omyłkowym twierdzeniem, że magister farmacji posiada te same uprawnienia co technik farmacji. Niestety ale technicy farmacji mają znacznie ograniczone uprawnienia zawodowe, czego przyczyną jest m.in. zdecydowanie bardziej skrócony i ułatwiony program kształcenia.
Na studiach farmaceutycznych zajęcia dzielone są na teoretyczne oraz praktyczne. W przypadku tych pierwszych to podstawowymi przedmiotami są biologia, chemia, medycyna, biotechnologia, biochemia oraz fizyka. Zdobędziesz wiedzę z zakresu prawidłowego zastosowania różnych leków oraz innych specyfików, poznasz podstawy farmakologi, epidemiologi oraz toksykologi.
Praca po studiach farmaceutycznych
Po otrzymaniu tytułu magistra farmacji, w zależności od ukończonej specjalizacji zatrudnienia poszukiwać możesz przede wszystkim w aptekach (ogólnych lub szpitalnych), w laboratorium (jako farmaceuta naukowiec bądź technolog), jako przedstawiciel medyczny pracujący dla danego przedsiębiorstwa lub osoba przeprowadzająca różnego rodzaju badania kliniczne itp.- jak widać możliwości jest bardzo wiele.
Minusem w pracy farmaceuty są dosyć przeciętne zarobki, wahające się w granicach średniej krajowej.
Podsumowując, farmaceutyka jest ciężkim kierunkiem, jednolitych studiów magisterskich, trwających pięć lat. Nauka wymaga poświęceń oraz zdolności dobrego zapamiętywania nowych informacji oraz ich późniejszego i umiejętnego wykorzystania. Kandydaci na ten kierunek powinni dokładnie przemyśleć swoją decyzję, bowiem nie są to studia dla każdego – najlepiej w tej dziedzinie odnajdą się „umysły ścisłe”.