studia eksternistyczne

Czy ta nazwa jest Ci zupełnie obca? Ten typ studiów jest mało popularnym oraz bardzo rzadko praktykowanym sposobem nauczania i nie ma w tym nic dziwnego, bowiem nie każdy lubi przygotowywać się samodzielnie do wszystkich zaliczeń oraz egzaminów. Zastanawiasz się czym charakteryzują się studia eksternistyczne? Odpowiedź na to pytanie poznasz już za chwilę.

Studia eksternistyczne wzbudzają tyle samo wątpliwości oraz kontrowersji co „studia online”. Posiadają one jedną wspólną cechę a mianowicie chodzi tu o tryb nauczania. Studenci nie są zobowiązani do brania czynnego udziału w wykładach, zajęciach oraz ćwiczeniach, co z pewnością dla wielu będzie niezwykle atrakcyjną ofertą, która niestety ma również i swoje wady. Dzisiaj pokażemy jak wygląda edukacja na studiach eksternistycznych oraz dla jakich osób jest wskazana. Zainteresowany? Zapraszamy dalej!

Dla kogo studia eksternistyczne?

Ten tryb studiów jest świetnym rozwiązaniem w przypadku osób, które uczęszczają już na inny kierunek studiów dziennych, podjęły się stałego zatrudnienia, mieszkają za granicą ale chcą edukować się w Polsce lub tych, które uwielbiają swobodę i możliwość nauczania się samemu.
Aplikację na studia eksternistyczne może złożyć każdy absolwent szkoły wyższej – liceum bądź techników, który pozytywnie przebrnął przez wszystkie egzaminy maturalne.
Studia eksternistyczne dostępne są na poziomie studiów I stopnia (licencjackich), trwających trzy lata oraz studiów II stopnia (magisterskich), będących uzupełnieniem studiów I stopnia, trwających dwa lata.

Jaki kierunek wybrać?

Niestety ale oferta studiów eksternistycznych w Polsce nie jest zbyt bogata. Ten tryb studiowania dostępny jest tylko na wybranych uczelniach a dodatkowo wybór kierunków jest bardzo ubogi. Musisz wiedzieć, że w tym trybie nie można studiować np. medycyny lub robotyki, czyli tych profili, które nastawione są na dużą ilość zajęć praktycznych, dlatego też w większości są to kierunki humanistyczne (np. politologię lub filologię) oraz ekonomiczne (zarządzanie lub marketing). Niektóre uczelnie oferują nawet studia eksternistyczne o kierunku prawnym.
Nie mniej jednak niezależnie od tego co wybierzesz zastanów się nad tym w czym będziesz czuł się lub czujesz się najlepiej, w końcu większą część materiału będziesz musiał przerobić samodzielnie. Weź pod uwagę swoje zainteresowania oraz umiejętności, nie kieruj się zdaniem kolegów z roku oraz znajomych.

studia eksternistyczne
Jak wygląda nauczanie na studiach eksternistycznych?

Każdy eksternista otrzyma miano tzw. wolnego słuchacza. Co to znaczy? Uczeń studiów eksternistycznych może ale nie musi brać udziału w wykładach, zajęciach oraz ćwiczeniach. Może wybierać pomiędzy tymi przedmiotami, które interesują go najbardziej lub tymi, które wprowadzają go w zakłopotanie. Student samodzielnie przygotowuje się do zaliczeń oraz egzaminów, przerabia materiały wskazane przez wykładowców, robi notatki oraz czyta duże ilości książek i podręczników – w zasadzie można by powiedzieć, że każdą wolną chwilę należy poświęcić na poszerzanie wiedzy i doskonalenie swoich umiejętności.
Jeżeli wyrazisz taką chęć możesz umówić się ze swoim wykładowcą na indywidualne konsultacje, w celu np. wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia lub teorii z ostatnich wykładów.
Warto przypomnieć, że program nauczania jest taki sam jak w przypadku tradycyjnego trybu studiów. Dlatego też jednym z obowiązków studentów jest stworzenie indywidualnego planu zajęć, tak by przystosowany on był do terminów poszczególnych zaliczeń i sesji egzaminacyjnej.

Studia eksternistyczne – czy warto?

To pytanie zapewne już pojawiło się w Twojej głowie ale jak to się zwykło mówić „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”. Studia eksternistyczne mają swoje plusy ale mają także i minusy – to co dla jednego będzie zaletą dla drugiego stanie się wadą i odwrotnie. Ważne jest aby dokładnie zastanowić się nad swoim wyborem, studia to pewnego rodzaju inwestycja we własny rozwój, która w przyszłości pomoże znaleźć Ci wymarzoną pracę oraz odpowiednio przygotuje do wykonywania określonego zawodu.
Jeżeli z przyczyn osobistych lub własnych przekonań wolisz dokształcać się samodzielnie w zaciszu własnego domu – to ten wybór będzie jak najbardziej trafną decyzją. W sytuacji, kiedy chcesz mieć kontakt z rówieśnikami oraz nauczycielami, a samodzielna tworzenie notatek sprawia Ci problemy to zdecydowanie dużo lepszą opcją będzie wybór tradycyjnych studiów stacjonarnych czyli dziennych.

Podsumowując, na studia eksternistyczne decyduje się tylko niewielki procent maturzystów, wynika to w dużej mierze z ograniczonej liczby dostępnych kierunków nauczania. Studenci nie mają obowiązku uczestniczenia w zajęciach dydaktycznych ale jeżeli tylko wyrażą taką chęć nic nie stoi na przeszkodzie aby wzięli w nich udział. Studia eksternistyczne kładą duży nacisk na samodzielne przyswajanie oraz przerabianie materiału programu nauczania oraz obowiązkowe stawienie się na wszystkie zaliczenia oraz egzaminy, przeprowadzane w określonym czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here