Studia ekonomiczne

Wybór właściwego kierunku studiów jest bardzo ciężkim zadaniem. Osoby, które właśnie zostały absolwentami szkół średnich mają ciężki orzech do zgryzienia – posłuchać rozumu i wybrać studia, które w przyszłości zapewnią dobrą pracę czy może wręcz przeciwnie, kierować się głosem serca i zapisać się na studia, które będą inspirujące i ciekawe. Jeżeli należysz do tej pierwszej grupy to zapewne pod uwagę wziąłeś studia ekonomiczne, i nie ma w tym nic dziwnego, ten kierunek bardzo często określany jest mianem przyszłościowych. Jakie warunki należy spełnić aby dostać się na studia ekonomiczne? Jak wygląda nauka? O tym wszystkim już za chwilę.

Ekonomia to świetny wybór zwłaszcza dla tych osób, które matematykę mają w małym palcu a wyniki z egzaminu dojrzałości były na wysokim poziomie. Decydując się na wybór studiów ekonomicznych zastanów się nad specjalizacją, bowiem na większości uczelni ekonomicznych kształtować można się z zakresu ekonomii, finansów i rachunkowości oraz międzynarodowych stosunków gospodarczych.

Studia ekonomiczne cieszą się dużą popularnością wśród maturzystów, wiele szkół wyższych oferuje ten kierunek, wymagania brane pod uwagę w trakcie przyjęć na studia również nie są wygórowane, dlatego też to właśnie ekonomia od kilku już lat nadal znajduje się w ścisłej czołówce najchętniej wybieranych kierunków studiów – w tym roku zajęła szóste miejsce, wyprzedzając filologię angielską.
Zastanawiasz się czy jesteś odpowiednim kandydatem? Jakie korzyści przyniosą Ci studia ekonomiczne? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Proces rekrutacji

Na samym początku skupimy się na procesie rekrutacji. Jak wiesz ekonomia należy do rodziny przedmiotów ścisłych, w tym wypadku na nic sprawdzi się wykuwanie na pamięć różnego rodzaju regułek oraz wzorów, ekonomię podobnie tak jak matematykę należy zrozumieć.
Składając papiery na wybraną przez siebie uczelnię, mniej na uwadze fakt, że dużą rolę podczas rekrutacji odegrają wyniki z egzaminów maturalnych. Oprócz przedmiotów podstawowych takich jak matematyka oraz język angielski, rozważ przystąpienie do matury z przedmiotów dodatkowych np. geografia, historia, wiedza o społeczeństwie (WOS). Pamiętaj o tym aby zadbać nie tylko o wysokie wyniki egzaminu dojrzałości ale również i o dobre oceny końcowe!

Studia ekonomiczne
Jak wygląda nauka na studiach?

Studia ekonomiczne to zazwyczaj studia I stopnia, trwające trzy lata, czyli sześć semestrów. Po ich ukończeniu i obronie pracy licencjackiej, możesz przerwać dalszą naukę i zająć się poszukiwaniem zatrudnienia. Osobom ambitnym polecamy zapisanie się na studia uzupełniające II stopnia, których uwieńczeniem będzie zdobycie tytułu magistra. Studia magisterskie trwają zazwyczaj trzy lub cztery semestry. Dobrym rozwiązaniem jest jednoczesne zdobywanie doświadczenia i pogłębianie swojej wiedzy. Jak to zrobić? Wystarczy, że zapiszesz się na studia II stopnia w trybie zaocznym a w międzyczasie, w tygodniu będziesz normalnie pracować np. jako księgowy lub doradca klienta.

Zastanawiasz się z jakimi przedmiotami na zajęciach będziesz miał styczność studiując ekonomię? Na pewno będzie to duża ilość liczb oraz skomplikowanych równań i tabelek. W trakcie trwania trzy-letniej nauki będziesz mieć styczność m.in. matematyką, rachunkowością, podstawami ekonomii, z rachunkiem podobieństwa, informatyką, marketingiem i zarządzaniem, mikroekonomią, makroekonomią, prawem a także podszkolisz się z języka obcego na poziomie zawodowym.
To tylko kilka z podstawowych przedmiotów występujących na studiach ekonomicznych, w zależności od tego na jaki profil się zdecydujesz zajęcia mogą się nieco od siebie różnić, tak by w dobry sposób mogły przygotować Cię do wykonywania konkretnego zawodu w przyszłości.

Co po studiach?

Po ekonomii, mając w ręku tytuł licencjata bądź magistra pracy możesz poszukiwać m.in. w bankach i placówkach bankowych na dziale obsługi klienta, w małych firmach lub dużych przedsiębiorstwach jako osoba zajmująca się działem księgowości, w towarzystwach ubezpieczeniowych, jako doradca i analityk finansowy, przedstawiciel handlowy itp. Jak widać możliwości jest naprawdę wiele, obecny rynek pracy w dalszym ciągu wykazuje duże zapotrzebowanie na absolwentów uczelni ekonomicznych. Nic nie stoi na przeszkodzie abyś otworzył własne biuro rachunkowe!

A jak wygląda kwestia zarobków? W tym wypadku dużo zależy od samego miejsca pracy oraz objętego przez Ciebie stanowiska, jeżeli ukończyłeś tylko studia I stopnia to gorąco zachęcamy Cię do tego aby iść za ciosem i zapisać się na studia uzupełniające po których zdobędziesz tytuł magistra. Pamiętaj, im większy bagaż doświadczeń oraz wiedzy posiadasz tym lepszą pracę znajdziesz w przyszłości.

Podsumowując, studia ekonomiczne to świetne rozwiązanie dla osób, które posiadają umysł ścisły, nie straszne im statystyki, tabelki oraz analizy matematyczne. Jeżeli już teraz myślisz o swojej przyszłości i o tym w jaki sposób powinna potoczyć się Twoja kariera zawodowa to zanim podejmiesz ostateczną decyzję zastanów się dwa razy. Nauka na studiach podobnie jak późniejsza praca powinna dawać Ci radość oraz satysfakcję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here