Studia doktoranckie

Właśnie ukończyłeś studia magisterskie i zastanawiasz się co dalej? Jeżeli nauka Ci nie straszna a dodatkowo masz wystarczającą ilość wolnego czasu oraz duże chęci to najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie zapisanie się na studia III stopnia czyli cieszące się dużą popularnością w ostatnich czasach studia doktoranckie. Jakie są ich zalety oraz wady? Czy kolejne cztery lata spędzone na uczelni Ci się opłacą? Odpowiedź zarówno na te jak i inne pytania znajdziesz poniżej.

Studia doktoranckie wymagają od nas wielu poświęceń oraz wyrzeczeń, nauka trwa cztery lata i opiera się ona nie tylko na uczęszczaniu na wykłady i zajęcia. Co jeszcze należy do obowiązków przyszłego doktoranta? To między innymi prowadzenie niektórych zajęć na uczelni, publikacja różnego rodzaju artykułów autorskich, skomplikowane czynności związane z edytowaniem tekstów oraz sukcesywne pisanie i rozwijanie tematu swojej pracy naukowo-badawczej. Jak widać jest tego całkiem sporo, dlatego też zanim złożysz papiery dokładnie zastanów się nad podjęciem ostatecznej decyzji.

Dla kogo studia doktoranckie?

Na cztero-letnie studia doktoranckie może zapisać się każda osoba, która właśnie obroniła swoją pracę magisterską i jednocześnie wyraża chęć dalszego rozwinięcia oraz poszerzenia wiedzy z tej tematyki. Dodatkowe informacje oraz doświadczenie z pewnością ułatwi Ci znalezienie dobrze płatnej pracy. Doktorat to dobre rozwiązanie również dla tych, którzy marzą o tym aby w dalszym ciągu czynnie działać na swojej uczelni nie tylko jako student ale także i wykładowca, który pragnie aby podzielić się zdobytą dotychczas wiedzą i doświadczeniem z innymi osobami.

Niestety ale dużą grupą wśród absolwentów są osoby, które na ten krok decydują się pod wpływem chwili, tylko z powodu braku perspektyw na swoją dalszą przyszłość i karierę zawodową decydują się kontynuować dalszą naukę. Przestrzegamy przed tego typu myśleniem – zamiast tracić czasu na pisanie pracy doktorskiej pomyśl nad dużo krótszymi studiami podyplomowymi, które umożliwią Ci naukę w konkretnej specjalizacji, dzięki której rozwiniesz swoje skrzydła i uświadomisz sobie co tak naprawdę chcesz w życiu robić.

Doktorat bardzo często określany jest mianem studiów pokoleniowych. Zastanawiasz się dlaczego? Otóż wielu studentów podejmuje to wyzwanie nie tylko dlatego, że chcą się rozwijać aby w niedalekiej przyszłości osiągnąć swoje zamierzone cele i odnieść sukces ale także dlatego aby podtrzymać rodzinną tradycję.

Studia dzienne czy zaoczne?

To pytanie zapewne już pojawiło się w Twojej głowie. Zastanawiasz się która z opcji bardziej Ci się opłaci? Ostateczny wybór należy do Ciebie jednak podpowiadamy aby w tym wypadku zdecydować się na studia stacjonarne. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Uczelnie oferują studentom możliwość nauczania dziennego, czyli od poniedziałku do piątku oraz nauczania zaocznego – w co drugi weekend. Każdy znajdzie coś dla siebie jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, z tego, że większą korzyść przyniesie mu zapisanie się na studia dzienne.

W większości uczelni, osoby uczęszczające na studia III stopnia spotykają się na zajęciach przeprowadzanych z reguły w weekendy. Odbywają się one na dużej sali, tak by wykładu wysłuchać mogli zarówno studenci dzienni jak i zaoczni. Jak już zapewne wiesz tok nauczania w obu przypadkach jest identyczny, różnica tkwi natomiast w kosztach studiów doktoranckich.
Te zaoczne są dużo droższe od tych stacjonarnych, dodatkowo studentom dziennym przysługuje prawo do ubiegania się o stypendia socjalne oraz naukowe.

Studia doktoranckie

Czym kierować się przy wyborze tematu pracy doktorskiej?

To niezwykle istotne oraz arcytrudne zadanie, bowiem nad swoją pracą doktorską będziesz pracował niemalże przez cały okres trwania studiów. Na co należy zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Po pierwsze, temat powinien być zgodny z Twoimi zainteresowaniami oraz kierunkiem studiów – tylko wtedy pisanie pracy będzie lekkie i przyjemne.
Punkt drugi – postaw na oryginalność, nie sugeruj się wyborami kolegów i koleżanek z roku. Niech Twój temat będzie wyjątkowy, niepowtarzalny, ciekawy i kontrowersyjny – powinien wzbudzać zainteresowanie oraz chęć do wypowiedzi oraz skomentowania przez inne osoby. Pamiętaj, że prace tzw. powtarzające się, oparte na podobnej tematyce i opracowaniach są zdecydowanie gorzej oceniane przez rektorów.
Punkt trzeci – wybierz taki temat, nad którym będzie Ci się lepiej pracowało a chodzi tutaj o przeprowadzanie konkretnych badań naukowych.
Dobry i chwytliwy temat zagwarantuje Ci dużo lepszą ocenę końcową a co za tym idzie – łatwiej i szybciej znajdziesz pracę swoich marzeń!

Podsumowując, studia doktoranckie jak najbardziej są dobrą inwestycją, bowiem pamiętaj o tym, że każda złotówka zainwestowana we własny rozwój zwróci Ci się po stokroć. Tytuł doktora umożliwi Ci zdobycie lepszej pracy, awans oraz otworzenie własnego biznesu, jednak mniej na uwadze to, że studia III-stopnia są bardzo wymagające oraz wyczerpujące, dlatego silna wola oraz samozaparcie w tym wypadku powinny być Twoimi głównymi cechami osobowości.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here