Plac zabaw to jedno z tych miejsc, które kojarzy się z beztroską i szczęściem. Tymczasem musimy przede wszystkim pamiętać, aby – wybierając plac zabaw – nie kierować się jedynie doborem atrakcji. Nawierzchnie na plac zabaw to temat, który wymaga rozwagi i zgłębienia tematu, o ile zależy nam na bezpieczeństwie dzieci.
- Nawierzchnia na plac zabaw – czas bezpiecznej zabawy
- Jak znaleźć właściwą nawierzchnię na plac zabaw?
W jednym z kultowych seriali jest scena, w której mama nie chce zabrać swojej kilkuletniej córki na plac zabaw. Powód? Traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa. I choć wydaje się nam to zabawne i kuriozalne, na placu zabaw może dojść do nieszczęśliwych wypadków. Czasem wystarczy jedna chwila, a sytuacja wymyka się spod kontroli.
1. Nawierzchnia na plac zabaw – czas bezpiecznej zabawy
Nawierzchnia na plac zabaw powinna spełniać wszelkie wymogi niezbędne do tego, aby każde dziecko mogło beztrosko i bezpiecznie spełniać czas. Nawet pod bacznym okiem rodziców może wydarzyć się coś, co sprawi, że dziecku stanie się krzywda – wystarczy maleńki moment nieuwagi lub lekkie niedopatrzenie ze strony budujących plac zabaw. Nawierzchnia jest jednym z niezwykle istotnych elementów, o których trzeba pomyśleć w pierwszej kolejności.
Jeśli zajrzysz na stronę tj. https://playtime.pl/strona/nawierzchnie-bezpieczne przekonasz się, że nad odpowiednią nawierzchnią na plac zabaw często pracują rzesze specjalistów – profesjonalistów w tym zakresie, którzy swoją działalność opierają na latach doświadczenia.
Nawierzchnia na plac zabaw powinna być elementem przemyślanego projektu inwestycyjnego, popartego doradztwem doświadczonych ekspertów na każdym etapie realizacji projektu.
2. Jak znaleźć właściwą nawierzchnię na plac zabaw?
Większość urazów, które przytrafiają się na placu zabaw, jest spowodowana upadkiem na podłoże. Planując budowę placu zabaw, należy zacząć od właściwego dobrania możliwości amortyzacyjnych danej nawierzchni do krytycznej wysokości upadku. Chodzi o wysokość, która stanowi górną granicę wszystkich wysokości swobodnego upadku z danej zabawki.
Chodzi po prostu o wysokość pomiędzy podłożem, a najwyżej zamontowaną częścią zabawki. Może to być podest lub górna część drabinki, na której wspiera się dziecko podczas zabawy.
Należy pamiętać, że tworzenie placu zabaw jest tworzeniem miejsca przeznaczonego dla dzieci, a więc istot pełnych energii i temperamentu, a także pomysłów, które nam, dorosłym, nie przyszłyby nawet do głowy. Jak mówi stare przysłowie – przezorny zawsze ubezpieczony.