W dzisiejszych czasach znajomość co najmniej jednego języka obcego jest bardziej niż obowiązkowa. Język angielski stał się językiem niemal powszechnym, króluje w międzynarodowych firmach, można się w nim porozumieć za granicą, nie tylko w krajach kultury anglosaskiej.
Angielski dla początkujących
Kiedy chcemy rozpocząć przygodę z językiem angielskim, ale jesteśmy w tym temacie kompletnie „zieloni”, warto rozpisać sobie plan. Po pierwsze, trzeba się zastanowić, czy chcemy uczyć się samodzielnie, czy może udać się do szkoły językowej i skorzystać z usług lektora albo udać się na korepetycje do prywatnych nauczycieli, czy studentów anglistyki. Angielski od podstaw w samodzielnej nauce może sprawić szereg problemów, ale z właściwym podejściem jest to zadanie do wykonania.
Samodzielna nauka języka angielskiego
Jedną z najprostszych form uczenia się języka obcego samodzielnie jest wykupienie sobie kursu, w skład którego wchodzą podręcznik, ćwiczenia i kilka godzin nagrań. Jest to dobry sposób, żeby zacząć, oswoić się z nowym słownictwem w najbardziej podstawowej formie, nową gramatyką i wymową inną niż w przypadku języka polskiego. Następnie można sięgnąć po aplikacje, które pomagają być w samodzielnej nauce bardziej systematycznym. Ostatecznie, aby rozwijać nie tylko bierną, ale też aktywną (mówioną) znajomość języka angielskiego warto zainwestować w kilka godzin konwersacji z „native speakerem” lub zarejestrować się na portalach internetowych zrzeszających zwykłych, prywatnych ludzi z całego świata, którzy w ramach możliwości konwersacji w naszym języku chętnie doszkolą nas ze swojego (np. angielskiego).
Język angielski a polski
Biorąc się za język angielski dla początkujących, warto uświadomić sobie różnice występujące między językiem angielskim, a polskim. Choć w języku angielskim występują elementy fleksji, nie jest on językiem fleksyjnym, tak jak polski, tylko analitycznym i pozycyjnym. W posługiwaniu się tym językiem istotne będzie dla nas używanie czasowników posiłkowych oraz właściwych przedimków.