Mieszkania dwupoziomowe – czy warto?

0
3565

Mieszkanie dwupoziomowe ma tę przewagę nad lokalem jednopoziomowym, że gwarantuje dużą swobodę – brak sąsiadów nad głową, możliwość swobodnego zaaranżowania przestrzeni i w końcu wyższy komfort życia. Jednak, jak pokazują statystyki, tego typu nieruchomości wciąż stanowią niewielki procent wszystkich inwestycji na polskim rynku. Czy zakup takiego apartamentu będzie więc opłacalny?

Układ funkcjonalny wnętrza

Mieszkanie dwupoziomowe daje duże pole do popisu przy urządzaniu własnego „M”. Dzięki temu możemy zaprojektować wnętrze tak, by cieszyło swoją funkcjonalnością i wyglądem przez wiele lat. Tego typu nieruchomość daje możliwość podzielenia przestrzeni na strefę dzienną i nocną. Na dolnej kondygnacji najczęściej znajduje się  kuchnia i salon, podczas gdy piętro obejmuje strefę prywatną z sypialniami, z której mogą korzystać tylko domownicy. Innym rozwiązaniem może być przeznaczenie drugiego poziomu mieszkania dla dzieci, a pierwszego dla rodziców. Często w takich lokalach są dwie łazienki, co przy dużej ilości mieszkańców, okaże się niezwykle praktycznym rozwiązaniem.

Wyodrębnienie stref sprzyja zachowaniu harmonii w całym domu. Każda z nich spełnia odpowiednie funkcje, ich charakter odzwierciedla zadaniowość – strefa dzienna staje się centrum życia rodzinnego, dlatego może być głośna. Dzięki wskazaniu strefy nocnej, mieszkańcy będą mogli znaleźć chwilę na wyciszenie i odpoczynek.

Powierzchnia użytkowa

Apartamenty dwukondygnacyjne oferują zazwyczaj większą przestrzeń i więcej miejsca do zagospodarowania. Jest to duży plus dla osób, które szukają lokum o dużym metrażu. Rzeczywistą powierzchnię mieszkania mogą jednak zmniejszać skosy i schody – niemniej odpowiednio zaplanowane mogą stać się dodatkowym miejscem do przechowywania. Wolną przestrzeń można zabudować szafą lub przeznaczyć ją na spiżarnię.  Schody są jednocześnie dominującym elementem wystroju, który podkreśla klimat aranżacji i nadaje ostateczny charakter domowemu wnętrzu.

Wyższy komfort życia

Mieszkania dwupoziomowe najczęściej wieńczą budynek, dlatego nie będziesz musiał martwić się o sąsiadów nad tobą. W dzisiejszym budownictwie, zdominowanym przez cienkie ściany w mieszkaniach, zza których słychać odgłosy lokatorów, okazuje się to dużą zaletą. W apartamencie dwukondygnacyjnym Twój spokój mogą zakłócić mogą jedynie ptaki. Tego typu nieruchomość może Ci też zaoferować ciekawe widoki na panoramę miasta, pod warunkiem, że będzie miała balkon, skierowany we właściwym kierunku.

Niższa cena nieruchomości

Kupno mieszkania dwukondygnacyjnego wcale nie musi wiązać się z dużym wydatkiem. Co więcej, taka nieruchomość może być nawet tańsza od lokalu jednopoziomowego o podobnym metrażu. W ofertach deweloperów często zdarza się, że wyższa kondygnacja stanowi zagospodarowanie poddasza. Obecność skosów w pomieszczeniu niewątpliwie zmniejsza powierzchnię użytkową, co ostatecznie przekłada się na niższą cenę za metr kwadratowy powierzchni mieszkania.

Warto dodać, że za mieszkanie dwukondygnacyjne z rynku pierwotnego zapłacimy mniej niż za apartament z rynku wtórnego. Prawdopodobnie wynika to z faktu wykorzystania droższych materiałów do wykończenia mieszkania przez poprzednich właścicieli.

Sprawdź: ceny mieszkań dwupoziomowych w Warszawie

Koszty aranżacji

Osoby, które planują zakup mieszkania dwupoziomowego będą musiały liczyć się z wysokimi kosztami aranżacji wnętrza. Duża powierzchnia użytkowa wymaga zainwestowania niemałej kwoty w urządzenie apartamentu. Najwięcej może nas kosztować zakup schodów, które w takich lokalach, są zazwyczaj realizowane na zamówienie. Element będący łącznikiem między dwoma kondygnacjami musi pasować do pomieszczenia pod względem wyglądu i wymiarów. Istotna pozostaje również kwestia bezpieczeństwa domowników.

Koszty utrzymania

Z uwagi na dwie kondygnacje i większy metraż mieszkanie dwupoziomowe generuje wysokie rachunki za ogrzewanie i energię elektryczną. Koszty te możemy porównać do kosztów, jakie ponoszą użytkownicy dużych, lecz jednopoziomowych apartamentów. O wysokości kosztów utrzymania często decydują wykorzystane technologie i liczba osób korzystających z lokalu.  

Przed zakupem nieruchomości warto zwrócić szczególną uwagę na izolację termiczną poddasza. Nieodpowiednio ocieplony dach sprawi, że domownicy znacząco będą odczuwać  temperatury panujące na zewnątrz – zbyt wysoką temperaturę w lecie i stosunkowo niską w zimie. Utrzymanie równomiernej temperatury w mieszkaniu dwupoziomowym będzie więc wiązać się z wyższymi kosztami eksploatacji.

Właściciel apartamentu dwukondygnacyjnego może jednak zminimalizować koszty utrzymania poprzez umiejętnie sterowanie ogrzewaniem w lokalu – dogrzewanie pomieszczeń, w których przebywają domownicy oraz ustawienie czasu włączenia i wyłączenia ogrzewania w wybranych pokojach.

Przeczytaj również: Czynniki wpływające na wartość mieszkania

Mieszkanie dwupoziomowe nie dla każdego

Mieszkanie dwupoziomowe łączy zalety domu jednorodzinnego z komfortem życia w bloku. Niemniej nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Usytuowanie na ostatnim piętrze budynku i konieczność montażu schodów w apartamencie może sprawić trudności osobom starszym i ograniczonym ruchowo. Wyjątkiem będą lokale dwukondygnacyjne, które znajdują się w budynku mieszkalnym z windą i zostały zaadaptowane tak, aby taka osoba nie musiała wchodzić na górny poziom. Tego typu nieruchomości mogą być też niebezpieczną pułapką dla rodzin z małymi dziećmi, przede wszystkim ze względu na obecność schodów, z których mogą spaść najmłodsi domownicy.

Lokal dwukondygnacyjny będzie natomiast świetnym rozwiązaniem dla rodzin, które cenią sobie prywatność  i komfort mieszkania na dużej przestrzeni. W takim mieszkaniu doskonale odnajdą się osoby, które szukają apartamentu w centrum miasta lub często przyjmują u siebie gości (dla odwiedzających można udostępnić oddzielną łazienkę i sypialnię na dolnym poziomie, podczas gdy właściciele zajmą swoją osobistą przestrzeń na górnej kondygnacji). Duża powierzchnia użytkowa pozwala też na wygospodarowanie osobnego gabinetu do pracy, co z pewnością docenią osoby, które są freelancerami lub uprawiają wolny zawód.

Źródło: sonarhome.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here