Wybór odpowiedniego kierunku studiów będzie z pewnością jedną z najcięższych decyzji jaką do tej pory musiałeś samodzielnie podjąć. Zastanawiasz się, który z kierunków zapewni Ci w przyszłości dobrze płatną pracę? Czym należy kierować się przy wyborze studiów? Lepsze będą studia stacjonarne czy niestacjonarne? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na każde z wyżej wymienionych pytań, dodatkowo także udzielimy Ci kilku cennych porad – skorzystaj z nich a decyzja, którą podejmiesz będzie tą właściwą.
Jeżeli jesteś absolwentem szkoły średniej to zapewne już spotkałeś się z powszechną opinią, że dobre studia zapewnią Ci lepszą pracę ale czy aby na pewno tak jest? Niestety nie, jak wiesz najlepiej opłacalnymi zawodami są te medyczne oraz prawnicze – każdy z nas chciałby w przyszłości tyle zarabiać jednak prawda jest taka, że nie każdy z nas nadaje się do wykonywania tego konkretnego zawodu. Dla przykładu z grupy 200 studentów medycyny po wieloletniej nauce i praktyce lekarzami zostanie tylko 10-20 osób. Co zatem wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności? O tym już za chwilę.
Czym należy kierować się przy wyborze studiów?
Od czego zacząć w kwestii wybierania kierunku studiów? Przede wszystkim od tego aby kierować się własną intuicją, w końcu praca jaką będziesz w przyszłości wykonywać powinna dawać Ci satysfakcję oraz radość. Nie sugeruj się decyzjami kolegów i znajomych z liceum; nie podtrzymuj rodzinnej tradycji, gdzie praktycznie każdy z członków jest prawnikiem; nie kieruj się aktualną modą – myśl przyszłościowo, zastanów się nad własnymi potrzebami oraz upodobaniami. Określ swoje zainteresowania, hobby, pasje, pomyśl nad tym co wychodzi Ci najlepiej, co lubisz i umiesz robić, w czym jesteś dobry. Jeżeli od kilku lat ciekawi Cię np. gra na giełdzie papierów wartościowych to wybór studiów o kierunku medycznym lub prawniczym będzie tylko stratą Twojego cennego czasu.
Polskie uczelnie posiadają szeroką gamę różnorodnych kierunków – jesteśmy pewni, że na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Studia stacjonarne czy niestacjonarne?
Zastanawiasz się jaka jest różnica po między nimi? Za chwilę pokrótce omówimy każdy z rodzajów, zaczniemy od studiów stacjonarnych czyli dziennych. Tutaj zajęcia odbywają się tradycyjnie w „dni szkolne” – od poniedziałku do piątku, w przypadku studiów niestacjonarnych czyli zaocznych, studenci odwiedzają swoje uczelnie w co drugi weekend. Wykłady oraz ćwiczenia rozpoczynają się od wczesnych godzin porannych a kończą późnym wieczorem.
Niezależnie od tego co wybierzesz program nauczania będzie taki sam, w przypadku studiów zaocznych musisz pamiętać o tym, że dużą część materiału należy przerobić samodzielnie.Co do kosztów – wbrew pozorom studia stacjonarne są dużo tańszym rozwiązaniem, dodatkowo studenci mogą ubiegać się o stypendia socjalne lub naukowe. Studia zaoczne niestety są dosyć kosztowną inwestycją, dlatego też na ich wybór w dużej mierze decydują się osoby, które od poniedziałku do piątku podejmują stałą pracę.
Uczelnia państwowa czy prywatna?
Chcesz zdobyć jak największą ilość nowych, ciekawych informacji oraz doświadczenia, dlatego też pod lupę wziąłeś uczelnie prywatne? Masz wątpliwości czy wykładowcy pracujący na uczelniach państwowych są osobami wysoce kompetentnymi. Opinie na ten temat są bardzo podzielone. Zasadniczą różnicą pomiędzy nimi jest oczywiście cena za semestr, ilość wolnych miejsc oraz wybór kierunków.
Jak zatem znaleźć tę najlepszą wśród najlepszych? Najprostszym sposobem będzie oczywiście skorzystanie z internetu – dostępne tam rankingi najchętniej polecanych szkół wyższych w Twoim mieście z pewnością utwierdzą Cię w Twoim przekonaniu. Jeżeli masz czas osobiście odwiedź uczelnie, które Cię interesują – zrób szybki wywiad wśród studentów, poszukaj artykułów na temat jej działalności oraz osiągnięć itp.
Kierunki z przyszłością!
Zastanawiasz się na jakie kierunki studiów warto zwrócić uwagę? W dalszym ciągu na topie są wszystkie kierunki związane z bankowością, rachunkowością oraz finansami – to właśnie na nie decyduje się co trzeci absolwent szkoły średniej. I nie ma w tym nic dziwnego – czas trwania nauki jest krótki a materiały są proste i przyjemne, dodatkowo na rynku pracy z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na młodych analityków finansowych.
Filologia angielska, informatyka oraz automatyka i robotyka – te kierunki zajmują drugie miejsce. Dobry tłumacz, grafik komputerowy czy technicy z pewnością znajdzie dobrą pracę w dużym przedsiębiorstwie.
Najlepiej płatnymi zawodami są oczywiście prawnicy oraz lekarze jednak w tym przypadku trudna i skomplikowana nauka trwa dobrych kilka lat.
Mamy nadzieję, że teraz szybciej dokonasz odpowiedniego wyboru kierunku studiów. Pod uwagę weź nie tylko swoje zainteresowania i pasje, zapoznaj się również z dostępnym rankingiem „przyszłościowych zawodów” – znajdziesz tam m.in. informacje na temat tego, który kierunek studiów rozpoczęty właśnie w tym momencie zapewni Ci dobrze płatną pracę w przyszłości.