Nieustanny rozwój nowych technologii i cyfryzacja kolejnych obszarów życia przyczyniły się do popularyzacji nauki programowania wśród dzieci i dorosłych. Umiejętność kodowania nie jest już jedynie sposobem na dobrze płatną pracę i pewne zatrudnienie. Programowanie niesie za sobą wiele innych korzyści, takich jak rozwój kreatywności, trening logicznego myślenia i nauka rozwiązywania problemów.
W dzisiejszych czasach nie musimy od razu zapisywać się na studia i wydawać pieniędzy na kosztowne kursy, aby dowiedzieć się, na czym polega programowanie. Do nauki kodowania wystarczy dostęp do internetu. W sieci nie brakuje pomocnych aplikacji i szkoleń dostępnych na YouTube, z których skorzystamy bez żadnych dodatkowych opłat.
Od czego zacząć?
Co ważne, programowanie dla dzieci wcale nie musi wiązać się z zaawansowaną matematyką i skomplikowanymi algorytmami. Już kilkuletnie dzieci mogą rozpocząć naukę kodowania poprzez proste gry i zabawy. Młodzi „programiści” uczą się w ten sposób logicznego myślenia i jasnego wyrażania swoich oczekiwań. Nawet najprostszy język programowania dla dzieci wymaga konkretnych komend i poleceń. Zabawa w kodowanie może więc przynieść wiele korzyści w dorosłym życiu. Programowanie pomaga również w rozwoju pewności siebie. Jeśli młody człowiek pomyślnie zaprogramuje coś na komputerze, jego wiara w swoje umiejętności może znacząco wzrosnąć. W końcu właśnie udało mu się wykonać zadanie związane z zaawansowanym technologicznie urządzeniem, które wymyślili dorośli!
Programowanie dla początkujących
Nauka kodowania wpływa również na rozwój kreatywności. Zanim rozpoczniemy proces programowania musimy zaplanować nasze działania i wymyślić, co tak na prawdę chcemy stworzyć. Proces ten przypomina budowanie z klocków. Na początku możemy skorzystać z instrukcji dołączonej do zestawu Lego, która pokaże nam w jaki sposób stworzyć dom lub auto. Z czasem, znając już podstawowe zasady programowania, młody programista może jednak próbować tworzyć coś samemu, całkowicie od zera.
Język przyszłości
Kolejną korzyścią wynikającą z nauki kodowania jest samo zrozumienie procesów będących podstawą działania różnego rodzaju urządzeń elektronicznych. Pozwala to lepiej odnaleźć się w galopującym świecie pełnym nowych technologii i z większą świadomością korzystać z cyfrowych udogodnień, które spotykamy dziś na każdym kroku.
Bardzo często mówi się, że kodowanie to „język przyszłości” i niewątpliwie coś w tym jest. Czy tego chcemy, czy nie, żyjemy w świecie nowych technologii i warto wiedzieć w jaki sposób działają nowoczesne usługi i urządzenia. A jeśli podczas nauki programowania rozwiniemy również drzemiące w nas pokłady kreatywności i całą masę kompetencji miękkich, na pewno warto spróbować. Kodowanie z całą pewnością przyniesie nam znacznie więcej korzyści niż mogłoby się wydawać.