Pod koniec sierpnia rodzice gorączkowo kupują dla swoich dzieci wyposażenie szkolne. Najważniejszym i odpowiedzialnym zakupem jest tornister, ponieważ zdrowie i bezpieczeństwo dziecka w dużej mierze zależy od jakości plecaka.
Ile maksymalnie może ważyć plecak dziecka?
W Polsce istnieją normy dotyczące wagi plecaka ucznia w różnych klasach. Waga zestawu podręczników i przyborów do pisania nie powinna przekraczać następujących wskaźników: dla uczniów klas 1-2 – nie więcej niż 1,5 kg, klas 3-4 – nie więcej niż 2 kg, 5-6 – nie więcej niż 2 , 5 kg, 7-8 – nie więcej niż 3,5 kg, 9-11 – nie więcej niż 4,0 kg. Dlatego plecaki szkolne do klas 1-3 nie powinny ważyć więcej niż 700 g. Plecak powinien mieć szerokie paski ( 4–4,5 cm) i dostateczną stabilność wymiarową, zapewniającą dokładne dopasowanie do pleców dziecka. Waga tornistra wraz z zawartością musi być równomiernie rozłożona. Materiał do produkcji plecaków powinien być lekki, trwały, z powłoką wodoodporną, łatwy do czyszczenia.
Oto kilka ważnych wskazówek:
- Najcięższe i największe książki powinny być umieszczone bliżej tyłu.
- Plecak należy nosić za pomocą obu pasków, a pod żadnym pozorem nie należy go nosić w ręce ani na jednym ramieniu, gdyż istnieje ryzyko wystąpienia skoliozy bocznej.
- Niezbędne jest zaciśnięcie ramiączek plecaka, aby dobrze przylegał do pleców.
- Nie zaleca się kupowania plecaków ważących więcej niż 15% wagi ucznia.
Jeśli tornister jest za ciężki, powinieneś zdecydować, których podręczników i przyborów szkolnych nie musisz nosić na co dzień. Często dzieci w wieku szkolnym, nie zagłębiając się w harmonogram lekcji, noszą codziennie wiele niepotrzebnych podręczników i zeszytów.
Pierwszy plecak wybierz razem z dzieckiem
Jak zacząłbyś wybierać plecak szkolny dla swojego dziecka? Przede wszystkim rodzice chcą, aby był wygodny i niedrogi. I oczywiście, by był trwały i służył przynajmniej jeden rok szkolny. Dzieci z kolei wolą, jak tornister jest jasny, kolorowy i zdobią go postacie z kreskówek. Mądrość rodziców polega na dopasowaniu życzeń dzieci do własnych kryteriów selekcji. Dodatkowo należy pamiętać, że dobry plecak to gwarancja zdrowej postawy i chęci dziecka do noszenia tego plecaka do szkoły. Waga plecaka, obecność oparcia ortopedycznego oraz elementów odblaskowych również wpływają na zdrowie i bezpieczeństwo dzieci. Zobacz szeroką ofertę plecaków i tornistrów dziecięcych na https://nos-to.pl/.
Waga plecaka powinna być dostosowana do wzrostu i wieku dziecka. Nie powinna przekraczać 10-15% wagi malucha. Oznacza to, że dla pierwszoklasisty wypełniony plecak powinien ważyć mniej niż 1,5 kg. Tornister nie powinien być szerszy niż plecy dziecka.
Rozmiar tornistra należy dobrać tak, aby jego górna krawędź nie opierała się o tył głowy ucznia, a dolna nie uciskała dolnej części pleców. Ta zasada pomaga również równomiernie rozłożyć ładunek i nie przesuwać środka ciężkości. Obecność oparcia ortopedycznego jest ważnym kryterium przy wyborze. Kilka gęstych wkładek, pokrytych oddychającą siateczką, pomaga równomiernie rozłożyć obciążenie na plecy ucznia. Dodatkowo plecak z ortopedycznym oparciem wspiera prawidłową postawę.
Tornister, który zdecydujesz się kupić dla pierwszoklasisty, powinien dobrze trzymać swój kształt i nie odkształcać się po załadowaniu do niego przyborów szkolnych. Sprawdź, czy taki plecak ma solidne dno, aby podręczniki nie „zwisały” i nie uciskały dolnej części pleców. Szelki i naramienniki tornistra powinny być regulowane, aby dziecko miało możliwość dopasowania ich do swojego wzrostu i ubioru. Ramiączka powinny być mocne, szerokie i miękkie, aby nie wrzynały się w ramiona dziecka. Szerokość ramiączek powinna wynosić co najmniej 4 centymetry.
Materiał jest ważnym wskaźnikiem. Jeśli wszystkie krawędzie są dobrze zszyte, plecak będzie służył dziecku dłużej niż rok. Dziś prawie wszystkie tornistry wykonane są z poliestru. Dla większego komfortu górna tkanina jest impregnowana mieszanką hydrofobową. Taki plecak nie boi się deszczu, a wszelkie zabrudzenia czyści się z powierzchni wilgotną szmatką. Zazwyczaj z tyłu wszystkie miękkie części pokryte są siateczką. Ma to na celu zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza.
Często nie myślimy o znaczeniu elementów odblaskowych na plecaku ucznia. Odblaski lub plecaki w jaskrawych kolorach sprawiają, że dzieci są bardziej widoczne na drodze, zwłaszcza w ciemności.