psychiatra

Ostatnimi laty bardzo mocno wzrosło zapotrzebowanie na lekarzy w specjalizacji psychiatrii. Coraz więcej osób w społeczeństwie boryka się z różnymi zaburzeniami psychicznymi, które wymagają odpowiedniej konsultacji. Zawód ten nie należy do prostych, jak jednak można zostać psychiatrą? Jakie studia są konieczne?

Kim jest psychiatra?

Przede wszystkim warto wyjaśnić, że psychiatria to specjalizacja lekarska, co za tym idzie, osoba będąca psychiatrą jest jednocześnie lekarzem. Jak można się więc domyśleć, zawód ten jest wymagający, ponieważ specjalista w tym zakresie ma kontakt z bardzo wieloma osobami, z najróżniejszymi problemami psychicznymi. Czym zajmuje się psychiatra sprawdzisz tutaj, gdzie została dokładniej wyjaśniona specyfika tego zawodu. Mówiąc w skrócie, jest to osoba, która zajmuje się diagnozowanie i leczeniem chorób i zaburzeń ze sfery psychicznej.

Kiedy udać się do psychiatry?

Wiele osób ma silne opory przed udaniem się do psychiatry, ponieważ wciąż pokutuje przekonanie, że wiązać się to będzie z napiętnowaniem i że do takich lekarzy chodzą tylko osoby silnie zaburzone wymagające wręcz leczenia szpitalnego. To błąd, ponieważ specjalista psychiatrii zajmuje się bardzo szerokim spektrum problemów psychicznych, w tym depresją, nerwicą, uzależnieniami, chorobami afektywnymi dwubiegunowymi, zaburzeniami odżywiania czy zespołem stresu pourazowego. Jeżeli odczuwa się lęki, ma się problemy emocjonalne, nagłe napady płaczu czy złości, a także reakcje fizyczne jak drżenie rak czy bóle głowy, może być to sygnał, by udać się właśnie do takiego lekarza.

Jak zostać psychiatrą?

Zostało już wspomniane, że psychiatria to jedna ze specjalizacji medycznych, a osoba nią się zajmująca jest po prostu lekarzem. Co za tym idzie, aby móc rozpocząć swoją karierę w tym zawodzie, konieczne będzie ukończenie kierunkowych studiów. Nauka na uniwersytecie medycznym trwa 6 lat, po których dostaje się uprawnienia do dalszego kształcenia na danej specjalizacji. Samą psychiatrię z kolei robi się przez kolejne 5 lat i dopiero po zdaniu wszystkich egzaminów ma uzyskuje się prawo do wykonywania zawodu.

Kto może zostać psychiatrą?

Trzeba od razu na wstępie powiedzieć, że zawód psychiatry nie należy do prostych. Osoby takie muszą codziennie stykać się z wieloma ludzkimi problemami, a zróżnicowane zachowania mogą być problematyczne i trudne do przyjęcia. Z pewnością należy wykazać się odpowiednią wiedzą oraz chęcią ciągłego poszerzania swoich umiejętności. Poza tym trzeba mieć świadomość odpowiedzialności, jaka spoczywa na lekarzu oraz posiadać odpowiednie zdolności interpersonalne. Kontakt z pacjentem mającym problemy natury psychicznej wymaga większej wrażliwości i empatii, potrzebna będzie też cierpliwość i spokój oraz umiejętność panowania nad własnymi emocjami i nerwami.

Ile zarabia psychiatra?

Podobnie jak w każdym innym zawodzie i tutaj zarobki lekarza psychiatry będą uzależnione od wielu czynników, jak choćby miejscowości, placówki, w której pracuje, stażu, czy nawet specjalności, w ramach której się działa. Średnio mówi się tutaj o zarobkach na poziomie około 5 tys. zł brutto, jednak znajdzie się lekarzy zarabiających zarówno mnie, jak i więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here