Wielu maturzystów, przystępując do egzaminów, nie wie jeszcze, co zamierza robić w przyszłości. Gdy przychodzi pora aplikowania na studia, niejednokrotnie wybierają kierunki, które są akurat popularne lub te, na które rekrutują się ich znajomi. Nie powinno tak być! Odpowiednio dobrane studia dają podstawę do zrobienia wymarzonej kariery. Dziś kierunki studiów są na tyle zróżnicowane, że każdy z łatwością dobierze coś do swoich predyspozycji. Jak to zrobić?
Określ swoje mocne i słabe strony
To niezwykle ważny krok w całym procesie, który pozwoli nam zawęzić wybór kierunków studiów. Jeśli zastanowimy się nad swoimi umiejętnościami, będziemy mogli dopasować do nich odpowiednią uczelnię. Wskazując swoje słabe strony, możemy z kolei wyeliminować te specjalizacje, które na pewno nie będą dla nas odpowiednie. Warto jednocześnie pamiętać o tym, że pewne rzeczy możemy wypracować już na studiach. Określone kierunki studiów nam w tym pomogą.
Wskaż swoje cele
Nawet, jeśli wydaje nam się, że nie mamy żadnego planu na karierę zawodową, to na pewno jesteśmy w stanie wskazać, co chcielibyśmy robić w życiu. Najczęściej są to rzeczy związane z naszymi zainteresowaniami, a te potrafi bez wysiłku wskazać chyba każdy. Dzięki takiemu zabiegowi nietrudno będzie nam dokonać podstawowej selekcji kierunków studiów.
Wybierz miasto i uczelnię
Wybór kierunku studiów nie jest jedynym dylematem w życiu przyszłego studenta. Równie istotnym elementem jest wybór odpowiedniej uczelni. W tej kwestii warto zapoznać się z ofertami i usługami szkół wyższych, które nas interesują. Ciekawą ofertę posiadają między innymi uczelnie zrzeszone w grupie Vistula. Mnogość kierunków, fachowa kadra i współpraca z wieloma firmami oraz instytucjami – to wizytówka Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Przeanalizuj korzyści płynące z danego kierunku i perspektywy zawodowe
Każdy kierunek studiów niesie za sobą konkretne korzyści. Warto określić, który z nich i na jakiej uczelni nas interesuje, a następnie zrobić listę wad i zalet danego rozwiązania. Unikniemy tym samym chaosu, a dzięki uporządkowaniu takich spraw, będziemy mieć możliwość dogłębnej analizy sytuacji. Większość ludzi studiuje po to, by następnie znaleźć odpowiednią, atrakcyjną pracę. Warto pamiętać o tym podczas dokonywania wyboru. Jeśli nasze predyspozycje zgadzają się z kierunkami studiów, na absolwentów których istnieje zapotrzebowanie na rynku, to warto na nie aplikować.
Sprawdź program realizowany na wstępnie wybranych kierunkach studiów
Wiele specjalizacji brzmi ciekawie, jednak warto pamiętać, że nie każdy z nich posiada w programie wyłącznie takie przedmioty, które będą nas interesować. Program ten poinformuje nas również o tym, jakie kwalifikacje zawodowe możemy zyskać i, co ważne, jaki jest zakres możliwej do zdobycia wiedzy. Te informacje pozwolą stworzyć zarys ścieżki zawodowej.
Samodzielna decyzja
Niezwykle ważne jest, aby podczas podejmowania ostatecznej decyzji nie sugerować się opinią osób trzecich. Możemy zapytać o zdanie rodziców, przyjaciół czy nauczycieli, jednak finalnie decyzja musi być podjęta przez nas samych. To my będziemy zmagać z jej konsekwencjami – w końcu zależy od niej nasza przyszłość.