Jak walczyć ze stresem? Kilka przydatnych porad

Masz stresującą pracę, przygotowujesz się do ważnych egzaminów lub w najbliższym czasie musisz stawić czoła sporym wyzwaniom? Przeczytaj nasz poradnik, by poznać sprawdzone i przyjemne sposoby na pozbycie się stresu, rozładowanie energii oraz przyjemny zastrzyk endorfin. Znajdź metodę, która podziała na Ciebie najlepiej i stosuj ją zawsze, gdy zaczniesz odczuwać stres.

Kontrola organizmu i wysiłek

Jednym z najlepszych sposobów na rozładowanie stresu jest wysiłek fizyczny, czyli uprawianie sportu. Jeśli nigdy tego nie próbowałeś, bo nie lubisz biegać, nie masz roweru, a siłownia kojarzy Ci się z oceniającym wzrokiem osób o znacząco lepszej kondycji i sylwetkach, nie przejmuj się. Aktywność fizyczna to nie tylko zdrowy styl życia, o którym słyszysz na co dzień od żyjących aktywnie znajomych. To także jazda konna, która zawsze Ci się marzyła, przepłynięcie lokalnego jeziora, a nawet energiczny taniec we własnym pokoju przy zgaszonym świetle.

Codzienny poziom stresu pozwolą Ci kontrolować urządzenia takie jak męski zegarek sportowy, smartwatch damski czy delikatna i subtelna opaska fitness. Mają one wspólne funkcje, np. mierzenie pulsu. Kiedy zaczniesz odczuwać stres i wzrośnie Ci tętno, otrzymasz powiadomienie na wyświetlaczu zegarka, a wynik zapisze się na sparowanym z urządzeniem telefonie. Wówczas możesz szybko wykonać parę przysiadów, poskakać, potańczyć lub podbiec do autobusu i wyrzucić z siebie złą energię.

Praca nad oddechem a opanowywanie stresu

Smakowitości na stres i uśmiech

Zajadanie stresu na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem i tego absolutnie nie proponujemy. Możesz za to pozwolić sobie na drobne przyjemności i nauczyć się czerpać z nich przyjemność. Zamiast rzucić się na tabliczkę mlecznej czekolady albo pączka, po których będziesz podwójnie zestresowany i nieszczęśliwy, podaruj sobie kostkę droższej ciemnej czekolady. Kakaowa przyjemność uwolni w Twoim ciele endorfiny, czyli hormony szczęścia.

Czy wiesz, że szczęście możesz dostarczyć organizmowi także poprzez uśmiechanie się? Bez znaczenia pozostaje fakt, że podczas ataku stresu nie masz ochoty na śmiech. Ułożenie mięśni sugerujące uśmiech – czyli takie, jakie uzyskasz również poprzez zagryzienie zębów na długopisie – wysyła do mózgu sygnał jednakowy z tym, jakbyś był zadowolony. W efekcie czujesz się lepiej.

Praca nad oddechem a opanowywanie stresu

Osoby, które mają problemy ze stresem często, korzystają z techniki właściwego oddychania. Polega na stosowaniu krótszych wdechów i dłuższych wydechów. Wdechy powinny być robione przez nos, a wydechy wypuszczane przez usta. Poprawia się wówczas natlenienie mózgu. Jeśli jesteś w stanie skupić się na myśleniu o czymś przyjemnym, zrób to. Wyobrażaj sobie miejsca, które lubisz, oraz osoby, przy których czujesz się bezpiecznie.

Nauka rozpoznawania wroga

Złość, gniew i napięcie pokonasz, robiąc szybkie wydechy przez zaciśnięte zęby.

Nauka rozpoznawania wroga

Na koniec rzecz prawdopodobnie najważniejsza. Jeśli stres to coś, co wraca do Ciebie regularnie, koniecznie naucz się go rozpoznawać. Mogąc w porę zatrzymać atak, przejdziesz przez trudną sytuację łatwiej. Ponadto na tyle, na ile to możliwe, unikaj czynników wywołujących stres, strach i przerażenie. Nie spotykaj się osobami, które powodują, że czujesz się źle. Nie zmuszaj się do czegoś, czego nie uważasz za dobre dla siebie.

Rób rzeczy przyjemne i pozwalaj sobie na chwile relaksu: wieczór z książką, godzinny spacer przed siebie bez wyraźnego celu, odmówienie brania udziału w uroczystości, w której będą uczestniczyć wszyscy znajomi i czujesz ogromną presję towarzyską, by na nią pójść.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here