Jak działa prawo zasiedzenia?

Właścicielem nieruchomości możesz zostać nie tylko poprzez jej zakup czy też otrzymanie w darowiźnie lub spadku, lecz także na mocy prawa zasiedzenia. Na czym polega taka sytuacja i jak ją uprawomocnić? Podpowiadamy!

Kiedy dochodzi do zasiedzenia nieruchomości?

Czym właściwie jest zasiedzenie mieszkania? Jest to sytuacja, w której długotrwale użytkujesz nieruchomość, choć nie należy do Ciebie, podczas gdy prawowity właściciel zupełnie się nią nie interesuje. Oznacza to, że korzystasz z lokalu, dbasz o niego, inwestujesz w jego remonty i opłacasz należne podatki zupełnie tak, jakby stanowił Twoją własność. Aby jednak uprawomocnić Twoje prawa do takiej nieruchomości, musi minąć co najmniej 20 lat.

Czy wiesz, że…

Zasiedzeniu podlegają nie tylko nieruchomości, takie jak grunt, działka czy dom, lecz również ruchomości – wystarczy tylko, że stanowią odrębną własność.

Jak potwierdzić prawo zasiedzenia mieszkania

Zasiedzenie w dobrej i w złej wierze

Proces ten można zrealizować na dwa sposoby:

  • w dobrej wierze – dzieje się tak w sytuacji, gdy nie wiedziałeś o tym, że nieruchomość ma innego właściciela i istnieje przesłanka, która to potwierdza. Wtedy proces uprawomocnienia Twojej własności zajmie 20 lat. Dzieje się tak np. wtedy, gdy dziedziczysz mieszkanie po rodzicach i gospodarujesz nim swobodnie, nie wiedząc, że zgodnie z prawem wciąż nie należy do Ciebie,
  • w złej wierze – jeśli doskonale wiedziałeś, że nieruchomość należy do innego właściciela. Aby zadziało tu prawo zasiedzenia, musi minąć 30 lat. Do takich przypadków zalicza się także sytuację, w której kupiłeś mieszkanie od osoby nie będącej jego jedynym właścicielem. Warto więc zawsze sprawdzać księgę wieczystą lokalu, zanim zdecydujesz się na jego zakup.

Jak potwierdzić prawo zasiedzenia mieszkania?

Odczekałeś określony okres czas i chcesz w końcu uprawomocnić swoją własność? To wcale nie takie trudne – wystarczy złożyć w sądzie rejonowym wniosek o nabycie nieruchomości poprzez zasiedzenie. W celu potwierdzenia Twoich praw dołącz do niego: kwity potwierdzające regularne wpłaty podatku, wypis z rejestru nieruchomości, wyrys z mapy ewidencyjnej nieruchomości oraz specjalne zaświadczenie starosty, w którym oświadcza on, że nie ma żadnych roszczeń reprywatyzacyjnych względem lokalu. Ostatni krok stanowi uiszczenie opłaty za złożenie wniosku w kwocie 2000 zł – jest to stawka ustalona przez Ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, nie możesz jej zatem negocjować.

Zasiedzenie w dobrej i w złej wierze

Po przyjęciu Twojego wniosku sąd rozpocznie postępowanie w tej sprawie. W Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz w piśmie poczytnym w całym kraju zostanie ogłoszona informacja o toczącej się sprawie. Jeśli w ciągu trzech miesięcy nikt nie zgłosi swoich roszczeń do własności nieruchomości, zostanie udowodnione, że to Ty jesteś jej prawnym gospodarzem, a sąd rozstrzygnie sprawę na Twoją korzyść i przekaże Ci akt własności. Na koniec pozostanie Ci tylko zapłacenie do Urzędu Skarbowego podatku od darowizny, wynoszącego 7% wartości nieruchomości.

Zobacz również, co się bardziej opłaca – wynajmować mieszkanie, czy je kupić!

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here