Wraz z momentem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przed Polakami otworzyły się liczne możliwości. Przede wszystkim te związane z lepszymi zarobkami. Wielu Polaków zdecydowało się wtedy na pracę poza granicami kraju, ponieważ obca waluta i wyższe średnie wynagrodzenie skutecznie ich zachęciły. Tak pozostaje do dzisiaj – nadal spora część rodaków decyduje się na emigrację w celu podreparowania rodzinnego budżetu. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków w tym celu są Niemcy. Bezpośrednia granica z Polską i bliska odległość od domu sprawiają, że ten kraj jest niezwykle popularny wśród Polaków. Jednak jeśli zamierzasz podjąć się pracy w Niemczech, warto dowiedzieć się więcej na temat prawa podatkowego w tym kraju. O czym należy pamiętać? Sprawdź!
Prawo podatkowe w Niemczech – co musisz wiedzieć?
Obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej w Niemczech zależy od statusu rezydencji podatkowej danego podatnika. Rezydentami podatkowymi w Niemczech są osoby, które mają tam stałe miejsce zamieszkania lub przebywają w kraju ponad 6 miesięcy w sposób ciągły.
Określenie stałego miejsca zamieszkania opiera się na kryterium ośrodka interesów życiowych, takich jak miejsce zamieszkania lub domu, gdzie koncentruje się życie rodziny podatnika lub prowadzona jest główna działalność zarobkowa. Status rezydenta podatkowego niesie za sobą zarówno obowiązek opodatkowania, jak i możliwość skorzystania z licznych ulg podatkowych, które nie są dostępne dla nierezydentów.
Aby skorzystać z ulg podatkowych w Niemczech, obcokrajowcy powinni złożyć wniosek o status rezydenta. Osoby, które przebywają w Niemczech przez co najmniej 183 dni w roku podatkowym, mogą ubiegać się o ten status. Dodatkowo poza wnioskiem do odpowiedniego zagranicznego urzędu, wymagane jest spełnienie warunku dotyczącego dochodów uzyskiwanych poza Niemcami.
Po uzyskaniu statusu rezydenta, osoby te podlegają obowiązkowi złożenia deklaracji podatkowej w Niemczech, obejmującego wszystkie ich przychody, również te uzyskane poza granicami kraju (np. w Polsce), oraz mają prawo do korzystania z przysługujących im ulg podatkowych.
Jeśli chodzi o zwrot podatku z Niemiec, istnieje możliwość samodzielnego załatwienia sprawy lub skorzystania z usług profesjonalnej firmy specjalizującej się w zwrocie podatku z zagranicy.
W obu przypadkach, niezbędne jest przedstawienie dokumentów potwierdzających wysokość odprowadzonych zaliczek podatkowych. W Niemczech wymagane są takie dokumenty jak zaświadczenie podatkowe (Lohnsteuerbescheinigung) oraz karta podatkowa (Lohnsteuerkarte). Alternatywnie można skorzystać z miesięcznych lub tygodniowych odcinków z wypłat (Abrechnung). W tym przypadku nie są wymagane wszystkie dokumenty – wystarczą dwa ostatnie, związane z okresem zatrudnienia.
Wysokość zwrotu nadpłaconego podatku jest indywidualna dla każdego podatnika i zależy od wielu czynników, takich jak dochody zarówno w Niemczech, jak i za granicą (np. w Polsce), kwota odprowadzonego podatku, stan cywilny, sytuacja rodzinna, miejsce zamieszkania, wiek oraz wykorzystane ulgi podatkowe itd.
Zwrot nadpłaconego podatku z Niemiec – ile się czeka?
Odpowiedź na to pytanie może być różna i zależy od kilku czynników. Warto jednak pamiętać, że niemieckiego urzędu skarbowego nie obowiązuje żaden prawnie wiążący termin. Dlatego też wiele zależy od samych podatników. Co wpływa na moment, w którym otrzymasz zwrot nadpłaconego podatku z Niemiec?
Ważne jest, kiedy złożysz niemiecką deklarację podatkową w urzędzie skarbowym. Zasada jest prosta – im szybciej dokonasz rozliczenia z Finanzamt, tym prawdopodobnie szybciej Twoje zeznanie zostanie rozpatrzone, co z kolei oznacza, że nie będziesz musiał długo czekać na zwrot podatku z Niemiec. Jeśli brakuje Ci czasu, zawsze możesz powierzyć to zadanie profesjonalnym księgowym, którzy zajmą się kompleksowym przeprowadzeniem rozliczenia podatkowego, eliminując zbędne opóźnienia.