Wielu absolwentów szkół średnich ma mało sprecyzowane plany, dotyczące życia zawodowego. Nie potrafią się odnaleźć we współczesnych realiach rynku pracy. Szukają zajęcia przyjemnego i, najlepiej, dobrze płatnego. Sporo osób interesuje się wydziałami turystycznymi, choć nie do końca wiedzą, jakie możliwości daje im taki kierunek studiów. Gdzie można pracować po ukończeniu profilu turystyka i rekreacja?
Praca z ludźmi
Turystyka nie jest dziedziną, w której odnajdzie się introwertyk. Praca polega na ciągłym kontakcie z ludźmi i rozwiązywaniu ich problemów, które pojawiają się w podróży. Często niektóre kłopoty trzeba wręcz przewidywać, zanim sam turysta uświadomi sobie, co mu grozi. Wydział turystyka i rekreacja to nie tylko wstęp do dalekich podróży, ale przede wszystkim ciężka praca. Sam pracownik i jego potrzeby są na dalszym planie. Już na etapie studiów warto określić, kim chce się być w turystycznym świecie. Im dalej w las, czyli wraz ze stażem, możliwości przebranżowienia się maleją, podobnie jak chęć zmian i przebojowość. Jakie są popularne możliwości?
- Praca w biurze to opcja dla osób, ceniących stabilność i przewidywalność. Nie ma nadgodzin, jest za to normalna umowa o pracę. Zakres działań obejmuje obowiązki z szeroko pojętej administracji, czyli helpdesk, wyjazdy grupowe, reklamacje, czartery. Praca nieco przypomina warunki korporacyjne, ale jest mniej stresująca.
- Własne biuro, często jako kontynuacja doświadczeń, zebranych w biurze podróży. Praca polega na sprzedawaniu wycieczek. Zakres obowiązków podobny, ale zwykle godziny pracy nieco dłuższe. Należy zdobywać dobre kontakty biznesowe do współpracy i pielęgnować te, które okazały się korzystne.
- Praca w firmie incentive, czyli organizacja wyjazdów biznesowych i motywacyjnych dla różnych podmiotów. To jedna z ciekawszych opcji, jaką może rozważyć absolwent wydziału turystyka i rekreacja. Najczęściej pracodawca jest prywatny, a pracownik może liczyć na umowę o pracę lub kontrakt menedżerski. Plusem są wyjazdy do miejsc luksusowych, w których odbywa wyjazd konkretna firma. Ten typ pracy oznacza kontakt jedynie z pracownikiem biznesowym, już nie indywidualnym.
- Kasjer lotniczy to opcja, na jaką decyduje się wielu studentów. Pracę można wykonywać także w biurach sprzedaży linii lotniczych. Plusem jest fakt, że sprzedając wycieczki i rezerwacje hotelowe, można przy okazji zbierać punkty lojalnościowe, wymieniane na darmowe loty, noclegi itp.
- Rezydent biura podróży za granicą polecany jest jako zawód dla kogoś, kto dobrze zna język obcy i specyfikę danego kraju. Praca nie ma szczególnego limitu godzin, oznacza stały kontakt z turystami i ich problemami. Rezydent jest pierwszą instancją, do której trafia niezadowolony klient. W rezydenturze nie ma nudy, bardzo opłaca się założyć swoją działalność gospodarczą.
Wydział turystyka i rekreacja to także możliwość pracy w charakterze przewodnika miejskiego czy animatora. W ten sposób obsługuje się gospodarstwa agroturystyczne, sanatoria, kolonie, obozy sportowe.