Działalność gospodarcza a umowa o pracę

Pracujesz na pełen etat a pomimo to postanowiłeś otworzyć własną działalność gospodarczą? Zastanawiasz się czy jest to zgodne z obowiązującym prawem? Jeżeli chcesz wiedzieć z czym wiąże się jednoczesne prowadzenie biznesu oraz praca w pełnym wymiarze godzin to koniecznie zapoznaj się z informacjami znajdującymi się poniżej.

Czy w Polsce dozwolone jest jednoczesne podejmowanie zatrudnienia oraz prowadzenie własnej działalności gospodarczej?

To pytanie zapewne już pojawiło się w Twojej głowie. Z jednej strony stabilna praca, która zapewnia regularne wynagrodzenia oraz pełen pakiet ubezpieczeń społecznych a z drugiej dobrze zarabiająca na siebie i zatrudnionych pracowników własna firma. Jak to wygląda z prawnego punktu widzenia? Otóż zgodnie z obowiązującym prawem nic nie stoi na przeszkodzie aby być jednocześnie pracodawcą oraz pracownikiem. Oczywiście należy przestrzegać kilku ważnych zasad tak by uniknąć niepotrzebnych konfliktów z potencjalnym pracodawcą oraz Urzędem Skarbowym. Zatem jakie warunki trzeba spełniać aby móc połączyć pełnoetatową pracę z prowadzeniem firmy? O tym wszystkim dowiesz się już za chwilę.

Zwróć uwagę na treść umowy o pracę!

To niezwykle istotne, coraz więcej firm w treści umów zawiera tzw. „klauzulę o zakazie konkurencji”, co to oznacza? Już wyjaśniamy, otóż jest to swojego rodzaju zapis odnoszący się do sytuacji kiedy zatrudniony na umowę o pracę pracownik, prowadzi działalność gospodarczą o podobnym charakterze do miejsca w którym ma podejmować pracę. W momencie kiedy pracownik-przedsiębiorca postanowiłby zaoferować dużo korzystniejszą propozycję kontrahentowi, w wyniku czego firma utraciłaby klienta. To zawarta w umowie klauzula umożliwia pozwanie pracownika-przedsiębiorcy za szkody, konsekwencje wynikające z takiego zdarzenia opierają się na nałożeniu wysokich kar finansowych lub w ostateczności złożeniu wypowiedzenia.
Więcej na szczegółowych informacji na temat umów o pracę znajdziesz w artykułach dostępnych na naszej stronie, gorąco zachęcamy Cię do zapoznania się z ich interesującą treścią.
Uwaga! Niekiedy „klauzula o zakazie konkurencji” nie musi być umieszczana w treści umowy o pracę, obecnie wystarczy, że pracodawca powoła się na obowiązujące przepisy dotyczące „konkurowania pomiędzy sobą działalności gospodarczych”!

Pracujący pracodawca a ZUS

Jako osoba pracująca w pełnym wymiarze godzin, będąca jednocześnie właścicielem firmy, jesteś zobowiązany z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej tylko i wyłącznie do odprowadzania składki zdrowotnej. Musisz spełnić tylko jeden niezwykle ważny warunek. Twoja miesięczna pensja powinna być równa lub wyższa niż stawka minimalnego wynagrodzenia – na dzień dzisiejszy wynosi ona 2100 zł brutto.
Za to Twój pracodawca zobowiązany będzie do odprowadzania za Ciebie wszystkich składek z tytułu ubezpieczeń społecznych.

Działalność gospodarcza a umowa o pracę
Co z zasiłkiem chorobowym?

Nad tą kwestią również zastanawia się wielu śmiałków, którzy podjęli właśnie taką a nie inną decyzję. Niezdolność do pracy, wywołana problemami zdrowotnymi skutkuje pójściem na zwolnienie lekarskie. Opłacając składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz chorobowe, pracownikom przysługuje możliwość złożenia wniosku o zasiłek chorobowy. Oczywiście w okresie rekonwalescencji zwolniony będziesz jako w wykonywania swoich obowiązków zawodowych jako pracownik i pracodawca ale o zasiłek chorobowy możesz ubiegać się tylko z jednego miejsca. Zazwyczaj pieniążki wypłacane są z ubezpieczenia opłacanego przez firmę, w której jesteś zatrudniony i pamiętaj o najważniejszym. W trakcie przebywania na zwolnieniu nie powinieneś zajmować się sprawami z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej, w przypadku kontroli z ZUS może zostać nałożona na Ciebie bardzo wysoka kara pieniężna.

Czy staż pracy wzrośnie?

I tak i nie… Dla tych co jeszcze nie wiedzą lub zapomnieli przypomnimy, że staż pracy to pewnego rodzaju licznik, który odlicza przebyte przez Ciebie okresy pracownicze w danych miejscach pracy. Jednym zdaniem – im dłuższy staż pracy tym więcej korzyści dla pracownika. Od stażu pracy zależy ilość wolnych dni do wykorzystania w ramach urlopu wypoczynkowego lub wychowawczego czy pójście na wcześniejszą emeryturę. W tym konkretnym przypadku do stażu pracy zaliczone Ci zostaną dni przepracowane jako pracownik na określonym stanowisku. Okres prowadzenia własnej działalności gospodarczej zgodnie z obowiązującym prawem nie może zostać Ci doliczony do stażu pracy.

Podsumowując, jeżeli masz ambicje oraz chęci to jak najbardziej możesz jednocześnie prowadzić własną firmę a dodatkowo także i pracować w pełnym wymiarze godzin. Pamiętaj tylko o przestrzeganiu wyżej wspomnianych zasadach, rozdzieleniu obowiązków zawodowych związanych z własną działalnością gospodarczą od czynności wykonywanych w miejscu swojej pracy. Taka decyzja wymaga samodyscypliny i dobrych umiejętności zarządzania własnym czasem, praca w dwóch miejscach jednocześnie będzie nie lada wyzwaniem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here