studia policyjne

O tym, by zostać policjantem, marzy nie jedno dziecko. Zdarza się, że dziecięce marzenia pozostają z nami na dłużej i udaje się je zrealizować w dorosłym życiu. Od co najmniej kilku miesięcy mówi się o spadku zainteresowania tą ścieżką kariery, a w efekcie o rosnącej ilości wakatów w polskiej policji. Może to dobry czas, aby rozważyć wstąpienie w szeregi służb mundurowych?

Jak zostać policjantem?

Istnieją dwie drogi do wstąpienia w szeregi policji. Pierwsza z nich jest dłuższa i prowadzi przez szkołę policyjną. Najbardziej znane szkoły dla przyszłych policjantów i policjantek znajdują się w Szczytnie i Legionowie. Ta opcja ułatwia późniejszy rozwój kariery w strukturach policji. Drugą możliwością jest tzw. rekrutacja z ulicy, która polega na tym, że składa się odpowiednie dokumenty do komendy wojewódzkiej, następnie trzeba zdać test wiedzy do policji, test sprawnościowy oraz psychologiczny. Bardziej szczegółowe informacje na temat tego jak zostać policjantem wskazuje artykuł na https://a.edu.pl.

Dla kogo studia policyjne?

Każdy zawód wymaga od osób chętnych, by go wykonywać, pewnych predyspozycji. Nie każdy nadaje się na lekarza, czy prawnika, gdyż profesje te wymagają między innymi dużej odporności psychicznej. Podobnie jest z pracą w policji. Pracownicy służb mundurowych często uczestniczą w zdarzeniach zagrażających także ich bezpieczeństwu, niezbędna jest więc odwaga oraz pewność siebie. Ponadto stróż prawa powinien umieć radzić sobie ze stresem oraz dużą presją. Choć wielu osobom wydaje się, że policja cieszy się ogólnym szacunkiem, to w praktyce przedstawiciele władz często spotykają się z agresją i niechęcią.

Praca w policji to także służba, dlatego trzeba liczyć się z tym, że praktycznie w każdym momencie można zostać wezwanym. Dotyczy to także dni wolnych oraz urlopu. Każda osoba wybierająca taką ścieżkę kariery musi mieć to na uwadze, gdyż będzie to miało wpływ na życie prywatne i najbliższą rodzinę przyszłego policjanta.

Oczywiście nie każdy, kto chce pracować w policji, będzie brał udział w interwencjach oraz wykonywał czynności kojarzące się większości osób z pracą policji. Ścieżek kariery w ramach służby w policji jest wiele. Największą popularnością cieszy się od dłuższego czasy kryminologia, w związku z czym młodzi ludzie szukają odwiedzi na pytanie, jak zostać policjantem kryminalnym. Otóż wystarczy wybrać kryminologię jako kierunek na studiach policyjnych.

Ile zarabia policjant?

Wysokość zarobków jest bardzo istotną kwestią i nie ma sensu udawać, że jest inaczej. Niestety głównie ze względu na powoli rosnące pensje, chętnych do policji jest coraz mniej. Po ostatnich podwyżkach policjant pełniący regularną służbę po ukończeniu kursu zarabia średnio 3875 zł. Oczywiście wysokość pensji jest bezpośrednio związana ze stopniem w policji, jaki się zajmuje. Poza tym policjanci otrzymują dodatek za staż pracy, dodatek służbowy/funkcyjny oraz dodatek za stopień. Poza stałymi składnikami wynagrodzenia, można liczyć również na np. nagrodę roczną i trzynastkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here