kredycie inwestycyjnym

Wśród polskich przedsiębiorców bardzo dużą popularnością cieszy się kredyt obrotowy, który może zostać przeznaczony na spełnianie bieżących potrzeb firmy (wypłatę wynagrodzeń, zakup towarów i wiele innych). Jednak nie jest to jedyny rodzaj kredytu dla firm, jaki oferowany jest przez banki. Nie zawsze będzie też najlepszym wyborem, z racji choćby na to, że jest to zazwyczaj kredyt krótkoterminowy. Inny potencjalnie bardzo użyteczny typ kredytu to kredyt inwestycyjny. Co trzeba o nim wiedzieć?

Co to jest kredyt inwestycyjny?

Jak łatwo się domyślić już po samej jego nazwie, kredyt inwestycyjny ma służyć zrealizowaniu przez przedsiębiorcę określonej inwestycji. Jest to kredyt celowy, a więc można go wykorzystać tylko w ten sposób, który został wskazany we wniosku kredytowym. Za jego pomocą można sfinansować między innymi:

  • patenty i licencje
  • nieruchomości
  • maszyny, sprzęt
  • środki transportu.

Kredyt inwestycyjny ma za zadanie umożliwić rozwój przedsiębiorstwa i w dłuższej perspektywie zwiększenie jego przychodów. Co ciekawe, można go także przeznaczyć na spłatę innego kredytu tego samego typu. Można zastanowić się nad takim rozwiązaniem, jeśli warunki obecnie spłacanego kredytu są niesatysfakcjonujące i możliwe jest otrzymanie nowego, na bardziej korzystnych zasadach.

W przeciwieństwie do wspomnianego na wstępie kredytu obrotowego, kredyt inwestycyjny jest z reguły kredytem długoterminowym – można go otrzymać na nawet kilkanaście lat. Jeśli jednak preferujemy zaciągnięcie go na stosunkowo krótki okres (np. kilka lat), również jest to możliwe.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt inwestycyjny?

Warto w pierwszej kolejności wspomnieć, że kredyt inwestycyjny będzie wymagał od kredytobiorcy określonego wkładu własnego. Zazwyczaj będzie to 20 do 30% wartości inwestycji, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby sfinansować jeszcze większą jej część.

Konieczność posiadania wkładu własnego wynika z faktu, że taki kredyt zazwyczaj opiewa na wysoką sumę, a ponadto ma długi okres spłaty. Wkład własny zmniejsza kwotę, którą trzeba pożyczyć, a tym samym minimalizuje ryzyko dla kredytobiorcy i kredytodawcy. Podobna zasada obowiązuje w przypadku kredytów hipotecznych dla osób prywatnych.

Kolejnym warunkiem jest odpowiednio dobry stan finansowy firmy. Będzie on badany na podstawie takich dokumentów, jak:

  • zeznanie podatkowe
  • zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Urzędzie Skarbowym
  • wyciąg z konta bankowego.

Nie bez znaczenia jest również historia kredytowa firmy, a więc to, czy przedsiębiorstwo wcześniej regulowało swoje zobowiązania w terminie.

Wnioskowanie o kredyt inwestycyjny będzie wiązało się z koniecznością stworzenia biznesplanu, w którym precyzyjnie przedstawimy bankowi, co jest celem inwestycji, dlaczego jest ona niezbędna i w jaki sposób pozytywnie przyczyni się do rozwoju naszej firmy. Dobrze napisany biznesplan może być kluczem do sukcesu i pozytywnej decyzji banku, tak więc zdecydowanie warto poświęcić na jego stworzenie nieco czasu.

Na co trzeba zwracać uwagę biorąc kredyt inwestycyjny?

Biorąc pod uwagę, na jak wielkie sumy i na jak długo udziela się kredytów inwestycyjnych, mądry wybór oferty kredytu może potencjalnie doprowadzić do oszczędności rzędu dziesiątek, jeśli nie setek tysięcy złotych. Czynniki, na które powinniśmy zwracać szczególną uwagę, to:

  • oprocentowanie kredytu (a zwłaszcza jego część będąca marżą banku, a więc podlegająca negocjacjom)
  • prowizja za udzielenie kredytu
  • opłaty dodatkowe
  • konieczność zabezpieczenia kredytu
  • wysokość wymaganego wkładu własnego.

Jeśli nie mamy dużej wiedzy na temat polskiego rynku kredytowego, dokonanie właściwego wyboru może być trudne. Dlatego też korzystnym rozwiązaniem jest zwrócenie się do dobrego pośrednika kredytowego, takiego jak Habza Finanse. Nie będziemy musieli dzięki temu marnować czasu na samodzielne wyszukiwanie odpowiedniej oferty, a doradca w naszym imieniu zajmie się prowadzeniem negocjacji z bankiem i uzyska dla nas najlepsze możliwe warunki.

Kredyt inwestycyjny – podsumowanie

Samodzielne finansowanie inwestycji może być dla wielu firm bardzo trudne, zwłaszcza, jeśli mowa o przedsiębiorstwach niewielkich rozmiarów lub takich, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Kredytu inwestycyjnego nie powinniśmy się obawiać, ponieważ nie jest on wcale symptomem złej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Przeciwnie – decydują się na niego nawet bardzo dobrze prosperujące firmy, ponieważ takie rozwiązanie jest znacznie korzystniejsze, niż korzystanie z firmowych oszczędności. Zwłaszcza, że odsetki od kredytu mogą zostać zaliczone w poczet kosztów uzyskania przychodu.

Jedyny problem może stanowić dobranie odpowiedniej oferty, a następnie uzyskanie od banku pozytywnej odpowiedzi. Nie będzie to jednak wcale trudne ani czasochłonne, jeśli zdecydujemy się skorzystać z pomocy specjalistów, a konkretnie doświadczonego pośrednika kredytowego, którego znajdziemy tutaj: https://habzafinanse.com.pl/. Możemy w ten sposób potencjalnie sporo zaoszczędzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here