Co składa się na cenę prądu? Nie wszyscy o tym pamiętają, ale płacąc rachunki za prąd, regulujemy również opłatę abonamentową i cenę dystrybucji. Wybierając sprzedawcę energii elektrycznej, powinniśmy brać pod uwagę całość opłaty, nie tylko samą stawkę za kilowatogodzinę. Jak należy czytać rachunek od dostawcy energii? W niniejszym artykule postaramy się to wyjaśnić.
Co tak naprawę wchodzi w skład ceny prądu?
Łączna cena prądu to całokształt kosztów, które ponosimy, korzystając z energii elektrycznej. Płacimy sprzedawcy prądu między innymi za to, że kupił prąd od polskich elektrowni w przeznaczonym do tego systemie. Płacimy za zużyte kilowatogodziny. Ponosimy również koszt dostarczenia prądu – płacimy właścicielowi kabli oraz liczników za możliwość bezawaryjnego przepływu prądu. Na rachunku powinna znaleźć się również informacja o opłatach państwowych. Są to opłaty wspierające sektor energetyki w Polsce. Płacimy również sprzedawcy energii za abonament, który zawiera np. e-fakturę, ubezpieczenie lub pomoc fachowców. Wysokość abonamentu zależy od tego, jakie dodatkowe usługi wybierzemy. Wszystkie informacje powinny znaleźć się na rachunki, który otrzymujemy.
Oferty energii elektrycznej a cena prądu
Sprzedawcy energii elektrycznej oferują opcje jednostrefowe oraz dwustrefowe. Wybierając drugie rozwiązanie, decydujemy się na płacenie prądu w różnych stawkach, w zależności od godziny. Dla niektórych osób jest to sposób na oszczędności. Musimy pamiętać, że taki wybór nie zawsze będzie nam odpowiadać, dlatego ważne jest to, by prześledzić zużywanie prądu w swoim domu, zastanowić się w jakich godzinach zużywa się go najwięcej. Czasem zużywanie prądu w domu jest stosunkowo równomierne, dlatego korzystniej będzie wybrać taryfę z jedną strefą. Z kolei w sytuacji, gdy pracujemy i wracamy do domu dopiero po południu lub wieczorem, korzystniejsza będzie taryfa dwustrefowa.
Gospodarstwa domowe korzystają z grupy taryfowej G. Najpopularniejszą i najczęściej wybieraną opcją jest jednostrefowa taryfa G11. W jej przypadku cena kilowatogodziny jest stała przez całą dobę. Taryfa G12, to również jedna z często wybieranych opcji. W tym przypadku taryfa dzieli się na dwie strefy – nocną i dzienną. Stawki za kilowatogodzinę różnią się w zależności od godziny. Cena prądu w strefie „dziennej” jest wyższa, a w nocy niższa.
Ważne jest, by dokładnie prześledzić oferty sprzedawców prądu i nie podejmować pochopnych decyzji. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy aktualny dostawca prądu nam odpowiada, powinniśmy przeanalizować rachunek za energię. Być może korzystniejsza będzie dla nas zmiana sprzedawcy prądu. Jedną z ciekawych ofert jest Pewna Cena od sprzedawcy energii elektrycznej Enea. W ramach tego pakietu możemy zyskać gwarancję niezmiennej stawki za prąd nawet na kilka lat. Cena kilowatogodziny w tej ofercie nie zmieni się przez cały czas trwania umowy. Wszystkie ważne informacje znaleźć można na stronie Enei.